Autor Wątek: FDD3000 + gotek. Podłączenie i nagrywanie dyskietek.  (Przeczytany 7846 razy)

chomik

  • ***
  • Wiadomości: 207
Mam prośbe o wyjaśnienie jak użyc goteka do nagrania dyskietek na stacji FDD3000.

1.Moze najpierw jak go  podlączyć do stacji FDD3000. Już wiem, że kabel bez przeplotu,  taki z PC do podlaczania stacji 5.25" i 3.5". Tylko, ze tam z przeplotem byl, moze ktos ma taki na zbyciu albo wie gdzie kupic bo w internetach slabo, wszystkie sa z przeplotem.

2.Druga sprawa to kwestia ustawień, rozumiem że gotek z automatu bedzie stacją A, a stacje B ze zworka na 2 zostawiam i rezystorami na plytce jako, ze jest na koncu tasmy  i powinno byc ok?

3.Ostatnie, soft. Czy na pendrive musi byc jakis loader? Jaki program do kopiowania najlpeiej uzyc i jakie obrazy (rozszerzenia) plikow moge kopiowac na dyskietki 3"? Dodam, ze goteka mam od amigi.
« Ostatnia zmiana: 2022.01.09, 22:25:24 wysłana przez ramik »

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6841
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: FDD3000 + gotek. Podłączenie i nagrywanie dyskietek.
« Odpowiedź #1 dnia: 2022.01.10, 00:11:18 »
1. Kabel możesz nawet zrobić sam. Albo dołożyć takie gniazdo na piny do obecnej taśmy. Potrzebne owo gniazdo i imadło, plus trochę wyczucia.
2. Tak jest u mnie.
3. Pendrive z FAT16 lub FAT32, jeśli dobrze pamiętam. Wracasz obrazy dyskietek w formacie .dsk lub chyba też .img i to wszystko. Do kopiowania masz instrukcje TOS i kilka jako-takich programów, nawet w tutejszym archiwum.

chomik

  • ***
  • Wiadomości: 207
Odp: FDD3000 + gotek. Podłączenie i nagrywanie dyskietek.
« Odpowiedź #2 dnia: 2022.01.10, 00:19:13 »
Super dziekuje, biore sie niebawem za testy  i pewnie  pytania sie pojawią też ;).

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
Odp: FDD3000 + gotek. Podłączenie i nagrywanie dyskietek.
« Odpowiedź #3 dnia: 2022.01.10, 08:35:17 »
Jacek, ale ty chyba  masz wstawioną  moją wersje Goteka który ma wyświetlacz, enkokder i całkowicie inne firmware  :D

Więc jeśli chce sie wstawić zwykłego goteka to pierwsze co , trzeba by sie zorientować jaki firmware w nim siedzi teraz. I ewentualnie mu załadować darmowy  Flash Floppy firmware od Keira albo płatny HXC .. Potem dołożyć ten enkoder i wyświetlacz żeby widzieć co sie dzieje. NO chyba że już ma. ?




Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6841
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: FDD3000 + gotek. Podłączenie i nagrywanie dyskietek.
« Odpowiedź #4 dnia: 2022.01.10, 16:57:46 »
Zaxon,  tak, to gotek od Ciebie i uważam, że nie ma niczego lepszego do wsadzenia  w jego miejsce :)
Myślałem, że wszystkie tego typu emulatory fdd mają selektor i wyświetlacz.

chomik

  • ***
  • Wiadomości: 207
Odp: FDD3000 + gotek. Podłączenie i nagrywanie dyskietek.
« Odpowiedź #5 dnia: 2022.01.10, 19:49:08 »
Czyli schody ;( mam goteka z wyswietlaczem, kupiony oryginalnie jako zewnetrzny.od Marka Cabana, ale firmaware itp ma stricte pod Amige i dziala z nią i z Atari ST. Chyba jest to Flash Floppy ver.3,28-jako HXC? Czyli trzeba cos robic/wgrac nowy firmwar? Jak tak to sie nie pisze bo uzywam goteka do amigi i st i nie chce mi sie co chwila zmieniac  Druga sprawa czy tasme do stacji da sie wyjąć z plyty glownej FD3000 normalnie? Bo wyglada na nie wtykany tylko takie, że tasma jest przylozona i jest to zacisniete. Wyjsciem jest, zacisniecie na tym kablu zlacza do goteka ale jak te zachodu to moze inaczej nagrac te dyskietki? Zdjecia zlacza i goteka dolacze jak sie uda.

chomik

  • ***
  • Wiadomości: 207
Odp: FDD3000 + gotek. Podłączenie i nagrywanie dyskietek.
« Odpowiedź #6 dnia: 2022.01.10, 21:49:44 »
Poczytałem ponownie i chyba mam wszystko co potrzeba?

BTW jak sprawdzic jakie sie ma firmware w goteku?

Problem tylko z kablem na razie, boje sie wciskac uzywane zlacze w oryginalny kabel stacjj, a nie wiem jak sie wyjmuje oryginalna taśme z okyty glownej fdd3000. Oraz w ktora strone ta tasma ma isc, jak sie odwrotnie podlaczy tzn. o 180 stopni obroci to nic sie nie stanie? W kablu ktory kupilem od razu wymusza podlaczenie odwrotne do stacji 3" . W oryginale czerona skrajna zyla jest po lewej stronie stacji a w moim kablu budowa wtyczki (pilot) oraz szczerbinka w zlaczu krawedziowym stacji wymusza podlaczenie na odwrot. Oczywiscie moge to podlaczyc na odwrot rowniez w plycie glownej, ale jeszcze pozostaje pytanie jak to do goteka podlaczyc?
« Ostatnia zmiana: 2022.01.10, 22:04:24 wysłana przez ramik »

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 805
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: FDD3000 + gotek. Podłączenie i nagrywanie dyskietek.
« Odpowiedź #7 dnia: 2022.01.10, 22:04:51 »
FlashFloppy przy starcie "przedstawia" się na OLEDzie. O ile wiem nie ma wersji FlashFloppy dedykowanych tylko Amidze, czy ST. Jeśli masz taśmę trwale przymocowaną do płyty, to bym się poważnie zastanawiał nad montażem złącza, zwłaszcza używanego.
« Ostatnia zmiana: 2022.01.10, 22:20:31 wysłana przez m0b »

chomik

  • ***
  • Wiadomości: 207
Odp: FDD3000 + gotek. Podłączenie i nagrywanie dyskietek.
« Odpowiedź #8 dnia: 2022.01.10, 22:14:55 »
Mam Flash Floppy 3.15. Poprosilbym o nastepne instrukcje ;).
Boje sie kabla ruszac ale chyba zacisne na tym oryginalnym te zlacze.W goteku podlaczany jest tylko jeden rzad wtyku pin34 wiec jak zle podlacze to nic sie nie stanie, w stacjah fdd 3,5" w PC bylo ok jak sie zle podlaczylo, ttzeba bylo tylko obrocic. Tutaj beda 4 kombinacje bo mozemy podlaczyc gorny rzad + obrot + oba rzedy podlaczone tez z obrotem.

Pozniej na pendrive obrazy dysku i co dalej? Latwo znalezc w necie?

 Komenda move* czy copy* i jaka skladnia komendy ??
« Ostatnia zmiana: 2022.01.10, 22:39:43 wysłana przez ramik »

chomik

  • ***
  • Wiadomości: 207
Odp: FDD3000 + gotek. Podłączenie i nagrywanie dyskietek.
« Odpowiedź #9 dnia: 2022.01.10, 22:43:53 »
FlashFloppy przy starcie "przedstawia" się na OLEDzie. O ile wiem nie ma wersji FlashFloppy dedykowanych tylko Amidze, czy ST. Jeśli masz taśmę trwale przymocowaną do płyty, to bym się poważnie zastanawiał nad montażem złącza, zwłaszcza używanego.

To co radzisz z tym kablem procz tego, że można nowe zacisnąć? Wydaje mi sie, ze taśma jest tak pol na pol na stale. Tzn da sie ją odczepić ale jest chyba zacisnieta. Druga sprawa wydaje sie ze jakby wtyczka miala dziurki na piny, moze w tym kierunku pojsc, jakis adapter,  ale juz minsie nie chce znowu czegos kupowac ;)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6841
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: FDD3000 + gotek. Podłączenie i nagrywanie dyskietek.
« Odpowiedź #10 dnia: 2022.01.11, 00:30:24 »
Kabel w FDD3000 jest zwykle zamocowany złączką do druku. Można ją odlutować i zamontować normalne gniazdo (jak w PC).

Warianty są 2, a nie 4, o ile gniazdo jest zaciśnięte po prawidłowej stronie taśmy.

Manual do poleceń TOS jest w archiwum :) - jednak nie ma.
Za to jest w tym wątku: https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=2006.0
« Ostatnia zmiana: 2022.01.11, 03:15:17 wysłana przez trojacek »

chomik

  • ***
  • Wiadomości: 207
Odp: FDD3000 + gotek. Podłączenie i nagrywanie dyskietek.
« Odpowiedź #11 dnia: 2022.01.11, 06:51:48 »
Dzieki bardzo za info.

 Kluczowe jest dobrze zacisnąć tzn. w dobrą strone? Mozna tak jakby z gory tasmy dac gniazdo albo z dolu, a z drugiej zacisk.

Bo tak jak pisalem gotek podlączony jest do kabla do amigi przez jeden rząd pinow, wtyczka jest 1x17 a nie 2x17 przynajmniej w "oryginale" goteka. Jak bede chcial podlączyc wtyk pin 34 do goteka jak to powinno sie poprawnie zrobic czyli 2 rzedy na raz to faktycznie są tylko 2 opcje, ale zacisniecie na tasmie tez ma dwie opcje.co daje i tak 4 ;) .

Zamowilem juz gniazdo nowe do zacisnieca bo jednak nie chce grzebac przy plycie glownej.

Co do komend (skladni) to jeszcze nie kumam za bardzo, do formatowania musialem troche dochodzic bo troche dziwne jest   .  Np. nie rozumem dlaczego mam dac po fortmat ....to "system" bo tylko tak robilem.

To oznacza ze tak nazywam dyskietke wiec zeby cos na nia nagrac musze najpierw sformatowac i robie to tak np. format* "A" TO "Pong" gdzie A to nazwa stacji a Pong to tak nazywam dyskietke?, a pozniej zeby na nia cos przegrac,  nagrac to move*"+.+" to "pong" . Tak bedzie ok? Nie trzeba numerow stacji podawac?

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6841
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: FDD3000 + gotek. Podłączenie i nagrywanie dyskietek.
« Odpowiedź #12 dnia: 2022.01.11, 16:49:25 »
To oznacza ze tak nazywam dyskietke wiec zeby cos na nia nagrac musze najpierw sformatowac i robie to tak np. format* "A" TO "Pong" gdzie A to nazwa stacji a Pong to tak nazywam dyskietke?,

Tak. Limit 8 znaków, małe/duże nie są rozróżniane, o ile mnie pamięć nie myli.

Cytuj
a pozniej zeby na nia cos przegrac,  nagrac to move*"+.+" to "pong" . Tak bedzie ok? Nie trzeba numerow stacji podawac?

Do operacji na plikach między dyskietkami nie używa się liter napędów, tylko etykiet dyskietek, ale uwaga - przed nazwą dodajemy ":" (root - coś, jak \ lokalnie w Windows, albo \\ w zasobach sieciowych).

Dla jasności, zawsze można zrobić CAT * ":", co wyświetli zamontowane porty (standardowo szegerowe - CH_A i CH_B, czy jakoś podobnie) oraz dyskietki (we wszystkich znalezionych napędach).

Zatem kopiujemy komendą MOVE * "+.+" TO ":PONG", a zawartość dyskietki docelowej możemy potem sprawdzić komendą CAT * ":PONG", zamiast robić GO TO * i potem CAT *.

Piszę z pamięci, więc jak ktoś zauważy błąd, niech pisze :)

PS. Spacje w składni komend dodałem dla zwiększenia czytelności.

chomik

  • ***
  • Wiadomości: 207
Odp: FDD3000 + gotek. Podłączenie i nagrywanie dyskietek.
« Odpowiedź #13 dnia: 2022.01.12, 08:55:31 »
Kabel w FDD3000 jest zwykle zamocowany złączką do druku. Można ją odlutować i zamontować normalne gniazdo (jak w PC).

Warianty są 2, a nie 4, o ile gniazdo jest zaciśnięte po prawidłowej stronie taśmy.

Manual do poleceń TOS jest w archiwum :) - jednak nie ma.
Za to jest w tym wątku: https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=2006.0

Pomyślałem i chyba jednak nie ma znaczenia bo jak obrócimy na taśmie złącze to i tak jest to samo jak bysmy obrócili wtyczke na goteku/stacji. Poprawcie mnie jeżeli źle myśle.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6841
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: FDD3000 + gotek. Podłączenie i nagrywanie dyskietek.
« Odpowiedź #14 dnia: 2022.01.12, 15:53:14 »
Cytat: ramik link=topic=6618.msg97574#msg97574
Pomyślałem i chyba jednak nie ma znaczenia bo jak obrócimy na taśmie złącze to i tak jest to samo jak bysmy obrócili wtyczke na goteku/stacji. Poprawcie mnie jeżeli źle myśle.

To zależy,  co rozumiesz przez obrócenie wtyczki.
Bo jak przełożenie na drugą stronę taśmy,  to się mylisz. Piny parzyste staną się nieparzyste i na odwrót.