Komputery z Z80 > TIMEX

Timex 128K

(1/2) > >>

Jacques:
Fakt  :D
Wniosek z tego taki, że wszystkie nóżki powinny być podłączone, więc tak to też u siebie zostawię, ktoś nieźle nawyrabiał z moim Timexem, ale na to założę osobny wątek niebawem - najważniejsze, że już naprawiony (na zdjęciu obraz z composite na monitorze LCD-TV ;)

AMST:
Przeglądałem śmieci, więc zostawiam dla potomności. Jest szansa, że 128K z tego schematu działa, bo kiedyś jedną sztukę udało mi się zrobić.
Przeróbka jest kompletna, z dwoma ekranami etc. Nawet z tego, co widzę próbowałem rozwiązać problem bright dla czarnego koloru.

jack_świdnik:
o jakiś nowy ciekawy schemat, ja mam wątpliwości czy to 128k do tc2048 bo tu są same układy LS
a gdzie kości ram? może to jest do 2068 rozbudowa portu joya?

KWF:
Kości RAM są w Timexie, wszystkie kości (2x dolny i 2x górny) musza być typu 4464/41464. Do tego wymaga to cięcia na płycie Timexa i to nie w jednym miejscu.

Schemat nie jest taki nowy, to wariacja wcześniejszego schematu AMSTa, 128K do ZX Spectrum, ale pod specyfikę Timexa. W Timexie nie ma potrzeby wykrywania kiedy wyjścia ULA/SCLD są w stanie hi-Z, bo do tego jest sygnał /TS wprost z SCLD.

AMST:
Dzięki KWF :-) Tak to jakoś działało. Jeszcze ROM oczywiście trzeba było zastąpić. Kupiłem 2068 pod tym kątem, żeby przetestować koncepcję, przerobiłem i sprzedałem. Schemat powstał tylko pod ten jeden egzemplarz. Wiem, że dzisiaj to nie do pojęcia :-) Nie pamiętam tylko, czy na płytce uniwersalnej, czy zaprojektowałem też druk, a może namalowałem tuszem i wytrawiłem.
Jeśli chodzi o ten sygnał z timexowej ULA, to super rzecz. Ja się z tym tematem strasznie męczyłem w zwykłym gumiaku, zanim zaczęło działać, choć to nie było rozwiązanie idealne. Pisali mi po latach, że to się dało zrobić inaczej, kombinując z sygnałami z CPU, ale nawet nie wiem, czy to prawda, bo mi się nie udało.
Opowiem anegdotkę. Zanim chłopaki ze Stavi otworzyli ten lokal w bloku naprzeciw giełdy, gadaliśmy ze Staszkiem na sali na Grzybowskiej. Był tam człowiek, Wojtek, który podobno pracował nad przeróbką 128K, coś chyba nawet miał ze sobą, więc go pytam o rozwiązania techniczne. Zapadła niezręczna cisza, którą w końcu przerwał Staszek, "możesz mu powiedzieć, on to już zrobił i jemu działa". W końcu zaprojektowali te płytki, bardziej pro, bo mieli programator PAL/GAL i wiedzieli jak się tego używa, czego im zazdrościłem (po latach przydało się, bo mi po koleżeńsku programowali GAL-a do Amigi). W każdym razie później też zazdrośnie strzegli tego, na czym zarabiali, a ja odwrotnie, nie patrzyłem na to jak na biznes.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej