Autor Wątek: Kupuję moje pierwsze ZX Spectrum (i Amstrad)  (Przeczytany 8279 razy)

DiskDoctor

  • **
  • Wiadomości: 80
  • Miejsce pobytu:
    Rzeszów
Kupuję moje pierwsze ZX Spectrum (i Amstrad)
« dnia: 2022.11.05, 10:43:21 »
Witam!

Zapisałem się na forum Speccy, bo mam nadzieję niedługo korzystać z jego dobrodziejstw.  Po długiej przerwie (1995-2009) zacząłem ponownie przygodę z retro, a od niedawna (2021) zacząłem kupować i stawiać sobie stare systemy (obecnie: Amiga 1200, Atari 65XE, NES, Commodore 64C).

Niedługo (grudzień? styczeń?) będę chciał dorzucić do kolekcji Spectruma i Amstrada.  Komputerów tych nigdy nie miałem, lecz miałem z nimi kontakt w latach 80-ych.

Dlatego proszę o poradę.  Wybrałem (roboczo) takie oto modele:

- ZX Spectrum 128K (ponieważ daje kompatybilność, z softem i grami pod 128 KB)
- Amstrad CPC 6128 Plus (ponieważ działa na nim scrolling)

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie, podpowiedzi.  Co do Amstrada, to mimo upgrade'u (scrolling) nie mam przekonania, na ilu (ilu %) softu to będzie chodzić.  Przy okazji, proszę o info jak kupię "gołego" spectrum i Amstrada, co jeszcze (w dzisiejszych czasach) należy dokupić (i jaka cena orientacyjna).  Pozwoli mi to zaplanować.

Jeśli ktoś by sprzedawał ww. modele (tak po 01 01 2023), to proszę o kontakt.  Ja mam tylko wymaganie, by stan komputera był bdb- (nie db+).

P.S.  Podziękowania dla Tygrysa, który sprzedał mi bodaj 3 lata temu na AmiParty, biuletyn Zin80, dzięki któremu, moje zainteresowanie ZX wzrosło.
ZX Spectrum 128K + Unrainer + Stereo + DivMMC /// Amstrad CPC 6128 + CRTC 0 / 1 + reset + USB Floppy Emulator

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Kupuję moje pierwsze ZX Spectrum (i Amstrad)
« Odpowiedź #1 dnia: 2022.11.05, 11:16:56 »
Zamiast ZX Spectrum 128k tostrack proponuję poszukać ZX Spectrum 128k +2 gray.
Ten pierwszy cenowo oscyluje w okolicach 1000 -1500 pln.
Drugiego zaś można już dostać od 500 pln i ma wbudowany magnetofon.

Co do Amstrad-a CPC 6128 - dobry wybor.
Można poszukać też Schneider 6128 - ma inne złącza na interface, ale są przejściówki.

Należy pamiętać też, że każdy komputer z tamtych czasów wymaga przeglądu nie tylko po zakupie, ale i okresowego.

Np. Moje ZX-sy, które leżały około roku nieużywane, po wyjęciu z "lamusa" wymagały drobnych poprawek.
Bo fixowały :)

"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

DiskDoctor

  • **
  • Wiadomości: 80
  • Miejsce pobytu:
    Rzeszów
Odp: Kupuję moje pierwsze ZX Spectrum (i Amstrad)
« Odpowiedź #2 dnia: 2022.11.05, 11:49:01 »
Cześć,

Dziękuję za wszelkie sugestie.

Cytuj
Zamiast ZX Spectrum 128k tostrack proponuję poszukać ZX Spectrum 128k +2 gray.

Co do toastracka to mam znajomych co mają, zapewniają że aż tak nie grzeje -- można z tym żyć.  Jeśli chodzi o modele post-Sinclair to ja tutaj obawiam się o kompatybilność software (no i złączy).  Poza tym po co mi magnetofon którego nie będę używał - wolę już bez.  A co do ceny, nie jestem jakoś szczególnie wrażliwy tutaj -- na Atari (z rozszerzeniami) oraz A1200 poszedł mi majątek, więc jak raz już kupię, to będę miał spokój.

Podsumowując, obstawiam mój toastrack nadal.

Cytuj
Co do Amstrad-a CPC 6128 - dobry wybor.

Ale 6128 czy 6128 Plus?  Bo w Plusie działa płynny scrolling.  Pytanie moje jest inne (bo tutaj się waham) -- czy ten scrolling zadziała ze starymi grami, czy tylko nowy soft napisany pod to będzie działał?

No i przypominam o moim zapytaniu o akcesoria.  Gołe komputery z zasilaczem i joystickiem nie zadziałają prawidłowo.  Więc wiem że potrzebuję czytnika plików z microSD / SD / CF / itd.  Będę wdzięczny za sugestie, nie jestem tutaj dobrze zorientowany.  No i jeśli są inne rozszerzenia nowożytne które są warte wydatku to też proszę o sugestie tutaj.
ZX Spectrum 128K + Unrainer + Stereo + DivMMC /// Amstrad CPC 6128 + CRTC 0 / 1 + reset + USB Floppy Emulator

ZX Freeq

  • *****
  • Wiadomości: 1833
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Kupuję moje pierwsze ZX Spectrum (i Amstrad)
« Odpowiedź #3 dnia: 2022.11.05, 17:05:49 »
Jeśli chodzi o modele post-Sinclair to ja tutaj obawiam się o kompatybilność software (no i złączy).  Poza tym po co mi magnetofon którego nie będę używał - wolę już bez.  A co do ceny, nie jestem jakoś szczególnie wrażliwy tutaj -- na Atari (z rozszerzeniami) oraz A1200 poszedł mi majątek, więc jak raz już kupię, to będę miał spokój.


Szary 128k +2 jest najbardziej kompatybilny, uniwersalny i nie ma tak bardzo zwalonego wyjścia AY jak Toster. Problemy z kompatybilnością pojawiają się przy +3 i +2A/B (czarny), i złącze inne ma wyprowadzenia. Ale oczywiście wybór należy do Ciebie. (przyznaj się, chcesz tosterka i tyle, bo bardzo unikalny ;) )
ZX80|ZX81+16kB+PandAY|ZX 48k/+/128k+/+2/+2A/+3/Vega/Next|QL+QIDE|JS128|Timex 2048+2040|UK2086|FDD3000+3.5''|AY|ZX HD|Divide2k11/2k14|DivMMC/PicoDivSD|BetaDisk 128|Opus|Masakrator FM|If 1/2/Microdrv|Multiface 1|+2A\B SDI-1|SJS 1/2|ZX Printer|TZXDuino|+3 HxC USB|ZXUno|Omni
Z88|A500/600|PC200|Ent128

DiskDoctor

  • **
  • Wiadomości: 80
  • Miejsce pobytu:
    Rzeszów
Odp: Kupuję moje pierwsze ZX Spectrum (i Amstrad)
« Odpowiedź #4 dnia: 2022.11.05, 19:13:41 »
Cytuj
przyznaj się, chcesz tosterka i tyle, bo bardzo unikalny

Generalnie podoba mi się jego wygląd, kompaktowość (plus AY wbudowane, ale to nie kluczowe), no i fakt że ów "toster", nie grzeje aż tak niemiłosiernie.

Modele 2+ mają magnetofon.  To taki niepotrzebny kikut, nie będę z tego korzystał.  Chcę kupić taki setup jaki potrzebuję, nic mniej, nic więcej.  Gdyby nie było sporo softu na 128 kB, to bym po prostu kupił gumiaka.

Cytuj
nie ma tak bardzo zwalonego wyjścia AY jak Toster.

Nieco więcej info poproszę.
ZX Spectrum 128K + Unrainer + Stereo + DivMMC /// Amstrad CPC 6128 + CRTC 0 / 1 + reset + USB Floppy Emulator

ZX Freeq

  • *****
  • Wiadomości: 1833
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Kupuję moje pierwsze ZX Spectrum (i Amstrad)
« Odpowiedź #5 dnia: 2022.11.05, 21:09:10 »
Mam przerabiane, więc nie pamiętam, ale w oryginalne chyba dźwięk jest mono, a nie stereo. I dosyć ciche, nie brzmi tak dobrze, jakby mogło. TooLoud robił testy AYgreków oryginalnych i nieoryginalnych różnych modeli. Jest tu gdzieś filmik z testami... Toster wypadał słabo. Ale jeśli nie boisz się w nim grzebać i przerabiać, to Twoje argumenty oczywiście wygrywają. :)

EDIT:
Nie mogę tu odnaleźć (na pewno jest), ale jest także na YT: https://www.youtube.com/watch?v=t7l_Ei5-23I
ZX80|ZX81+16kB+PandAY|ZX 48k/+/128k+/+2/+2A/+3/Vega/Next|QL+QIDE|JS128|Timex 2048+2040|UK2086|FDD3000+3.5''|AY|ZX HD|Divide2k11/2k14|DivMMC/PicoDivSD|BetaDisk 128|Opus|Masakrator FM|If 1/2/Microdrv|Multiface 1|+2A\B SDI-1|SJS 1/2|ZX Printer|TZXDuino|+3 HxC USB|ZXUno|Omni
Z88|A500/600|PC200|Ent128

DiskDoctor

  • **
  • Wiadomości: 80
  • Miejsce pobytu:
    Rzeszów
Odp: Kupuję moje pierwsze ZX Spectrum (i Amstrad)
« Odpowiedź #6 dnia: 2022.11.05, 21:40:06 »
Hmmmm....

I to jest argument.

...jednak...

1.  Jeśli da się przerobić (najlepiej z wykorzystaniem nowych modułów HW), to biorę toster
2.  Jeśli nie, biorę 2+
ZX Spectrum 128K + Unrainer + Stereo + DivMMC /// Amstrad CPC 6128 + CRTC 0 / 1 + reset + USB Floppy Emulator

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Kupuję moje pierwsze ZX Spectrum (i Amstrad)
« Odpowiedź #7 dnia: 2022.11.06, 07:36:18 »
Wbudowany AY w każdym Spectrumie z serii 128K (Toastrack, +2, +2A/B i +3) daje dźwięk mono i brzmi tak dobrze, jak drewniane ucho mieli konstruktorzy z Sinclaira i Amstrada.

Nie rozumiem stwierdzenia, że +2 (szary) jest najbardziej kompatybilny, przecież jest on przepakowanym Toastrackiem do innej obudowy + magnetofon. +2 (szary) ma tez przypadłości fabryczne, np. niektóre wersje mają odwrotnie wlutowane tranzystory.

Każdy 128K cierpi na kiepski obraz po wyjściu RF i wyjściu kompozytowym przez błąd w obwodzie kodera PAL (TEA2000).

128K i +2 (szary) wymagają wymiana HALa na "parasolkę".

Klawiatura 128K tylko dobrze wygląda i jest średnio wygodna do używania. +2 (szary) ma zdecydowanie lepszą i trwalszą klawiaturę.

Toastrack w stanie fabrycznym to cacko kosztujące krocie, przez swoją unikalność oraz stosunkowo niewielką ich ilość. +2 (szary) to wół roboczy. Jakbym mial ZXa do częstego używania, pod modyfikacje, zdecydowanie wybrałbym +2 (szarego). Toastracka szkoda pruć, chyba, że jest do naprawy.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Kupuję moje pierwsze ZX Spectrum (i Amstrad)
« Odpowiedź #8 dnia: 2022.11.06, 10:44:16 »
Najlepiej poszukać sprzętu już zmodyfikowanego i przejrzanego pod względem w/w przypadłości.
Chyba, że samemu ma się warsztat i umiejętności zasilone wiedzą, wtedy takie poprawianie fabryki to frajda :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

DiskDoctor

  • **
  • Wiadomości: 80
  • Miejsce pobytu:
    Rzeszów
Odp: Kupuję moje pierwsze ZX Spectrum (i Amstrad)
« Odpowiedź #9 dnia: 2022.11.06, 11:23:25 »
Cytuj
Najlepiej poszukać sprzętu już zmodyfikowanego i przejrzanego pod względem w/w przypadłości.

O - nie.  Komputer chcę przerobić sam!

Cytuj
Chyba, że samemu ma się warsztat i umiejętności zasilone wiedzą, wtedy takie poprawianie fabryki to frajda

Znam wielu dobrych ludzi, pomogą  :)

Cytuj
Wbudowany AY w każdym Spectrumie z serii 128K (Toastrack, +2, +2A/B i +3) daje dźwięk mono i brzmi tak dobrze, jak drewniane ucho mieli konstruktorzy z Sinclaira i Amstrada.

Czyli co jest do wymiany?  Pierwszy mod.

Cytuj
Każdy 128K cierpi na kiepski obraz po wyjściu RF i wyjściu kompozytowym przez błąd w obwodzie kodera PAL (TEA2000).

Ja podłączam wszystkie komputery do TV póki co przez Composite.

Czyli tutaj też naprawa.

Cytuj
128K i +2 (szary) wymagają wymiana HALa na "parasolkę".

Proszę o nieco więcej szczegółów.
ZX Spectrum 128K + Unrainer + Stereo + DivMMC /// Amstrad CPC 6128 + CRTC 0 / 1 + reset + USB Floppy Emulator

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1065
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: Kupuję moje pierwsze ZX Spectrum (i Amstrad)
« Odpowiedź #10 dnia: 2022.11.06, 11:34:29 »
O - nie.  Komputer chcę przerobić sam!

Możesz też na początek przećwiczyć jeden z klonów 128  - odpadają przeróbki na nagryzionej zębem czasu pcb, dźwięk jest stereo, obraz RGB, a frajdy przy uruchamianiu co nie miara. Oczywiście póki np. 74HC czy Z80A w normalnej obudowie w miarę jeszcze dostępne.
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

tomi

  • GTS
  • ****
  • Wiadomości: 294
  • Miejsce pobytu:
    Poznań
Odp: Kupuję moje pierwsze ZX Spectrum (i Amstrad)
« Odpowiedź #11 dnia: 2022.11.06, 12:12:15 »

- ZX Spectrum 128K (ponieważ daje kompatybilność, z softem i grami pod 128 KB)
- Amstrad CPC 6128 Plus (ponieważ działa na nim scrolling)


Ja bym wybrał ZX Spectrum 128+, a nie (+2) głównie ze względu na jego styl. Najlepiej niezmodyfikowanego i sam, tylko w razie konieczności wykonał niezbędne dla utrzymania sprawności korekty (membrana, kondensatory). Zachowałbym też wszystkie jego oryginalne niedoskonałości o których wspomniał KWF  :)
Ale dodatkowo dokupiłbym jeden z klonów: Just Speccy 128, Harlequin 128, lub ZX Omni (ze względu na wygodę w obudowie "plusa" lub nowo zaprojektowanej (nie "gumiakowej"  :D ), który by mi służył do codziennych prac i ćwiczeń (klony te dają pełną kompatybilność, a jednocześnie są znacznie łatwiejsze/tańsze w serwisowaniu (zwłaszcza HQ128) ).
Fajnie sobie też porównać odpaloną produkcję na oryginalnym niezmodyfikowanym ZX128 vs klon.
Ewentualnie jeśli nie chcesz klonów, zamiast klona wziąłbym 128 +2 (szarego) i tu wykonał modyfikacje. 

Jeśli chodzi o CPC chyba wybrałbym wersję Amstrada bez plus'a ze względu na złącza. Plus podobnie jak Schneider i amstrady przeznaczone na rynek niemiecki ma złącza typu "centronics" co ogranicza dostęp do niektórych rozszerzeń. Choć z drugiej strony swego czasu (w ubiegłym wieku  ;D ) myślałem o Amstrad plus spoglądając na broszurki.
« Ostatnia zmiana: 2022.11.06, 12:42:13 wysłana przez tomi »

DiskDoctor

  • **
  • Wiadomości: 80
  • Miejsce pobytu:
    Rzeszów
Odp: Kupuję moje pierwsze ZX Spectrum (i Amstrad)
« Odpowiedź #12 dnia: 2022.11.06, 12:53:31 »
Jeśli chodzi o klony typu FPGA, to "nie, dziękuję".

Przerabiałem już z Amigą: Minimig, MiST, MiSTer, ARMIGA, Vampire V4 Standalone.

Wystarczy mi.

Cytuj
Jeśli chodzi o CPC chyba wybrałbym wersję Amstrada bez plus'a ze względu na złącza.

A co ze scrollingiem?  W Plusie podobno jest sprzętowy.  Tak jak pisałem wyżej, wszystko zależy od tego, czy stare gry się do niego dostosowują.
ZX Spectrum 128K + Unrainer + Stereo + DivMMC /// Amstrad CPC 6128 + CRTC 0 / 1 + reset + USB Floppy Emulator

tomi

  • GTS
  • ****
  • Wiadomości: 294
  • Miejsce pobytu:
    Poznań
Odp: Kupuję moje pierwsze ZX Spectrum (i Amstrad)
« Odpowiedź #13 dnia: 2022.11.06, 13:23:36 »
Jeśli chodzi o klony typu FPGA, to "nie, dziękuję".

Przerabiałem już z Amigą: Minimig, MiST, MiSTer, ARMIGA, Vampire V4 Standalone.

Wystarczy mi.


Tym bardziej powinien Ci się spodobać Superfo Harlequin 128  :D - nie ma tu FPGA!
Ten klon ZX Spectrum 128, jest wykonany z układów scalonych Standard Logic Gate zamiast Custom IC (ULA: Uncommitted Logic Array), jak w oryginalnym ZX Spectrum.
Czysta klasyczna elektronika, bez programowania  8) Oczywiście poza ROM'em (ale to jest również w oryginale).

« Ostatnia zmiana: 2022.11.06, 13:51:09 wysłana przez tomi »

DiskDoctor

  • **
  • Wiadomości: 80
  • Miejsce pobytu:
    Rzeszów
Odp: Kupuję moje pierwsze ZX Spectrum (i Amstrad)
« Odpowiedź #14 dnia: 2022.11.06, 13:54:07 »
Mimo braku FPGA, to nie w 100% retro.

Tak jak pisałem, mam uraz do innych retro-podobnych urządzeń, innych niż te oryginalne  :)
ZX Spectrum 128K + Unrainer + Stereo + DivMMC /// Amstrad CPC 6128 + CRTC 0 / 1 + reset + USB Floppy Emulator