Autor Wątek: MSX i Mapper Megaram  (Przeczytany 5295 razy)

kempy

  • *
  • Wiadomości: 6
  • Miejsce pobytu:
    Wadowice
Odp: MSX i Mapper Megaram
« Odpowiedź #15 dnia: 2023.03.02, 18:13:28 »
Powinno działać.

Sprawdzałem przed chwilą na swoim MSX1 z tym mapperem i potwierdzam, że gra Suite Macabre, załadowana z loadrom pod MSXDOS 1 (uruchomienie z wciśniętym 1), działa. 

PS. Nie chce zakładać nowego wątku, ale odkryłem jeszcze jeden launcher, który warto od czasu do czasu wypróbować gdy nie działa Sofa lub loadrom. Chodzi o ODO w wersji 0.3 (https://www.msx.org/downloads/utilities/rom/odo-03). Ma swoje ograniczenia, ale czasem się przydaje. Dzięki niemu np. z sukcesem odpaliłem i oglądnąłem u siebie do końca to fajne demo PharMaSX by ThePetsMode (https://www.pouet.net/prod.php?which=91909). Z poziomu SF i loadrom nie dało rady (reset, albo zwis po kilkunastu sekundach).
« Ostatnia zmiana: 2023.03.02, 19:04:47 wysłana przez kempy »
MSX1 . Toshiba HX-10SF . SD Mapper/MegaRAM 512KB . Joycart/MSX

tooloud

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: MSX i Mapper Megaram
« Odpowiedź #16 dnia: 2023.03.02, 20:18:29 »
to demo co podałeś jako przykład to jest po prostu linearny ROM, nie każdy mapper to dobrze rozpoznaje, sofarun w trybie auto też często nie daje rady. Trzeba po prostu wiedzieć co się uruchamia i mieć parę narzędzi pod ręką, żeby nie musieć pamiętać wystarczy sobie porobić loadery w plikach .bat :)
dużo sprzętu mało czasu.

kempy

  • *
  • Wiadomości: 6
  • Miejsce pobytu:
    Wadowice
Odp: MSX i Mapper Megaram
« Odpowiedź #17 dnia: 2023.04.19, 19:45:31 »
Powinno działać.

Sprawdzałem przed chwilą na swoim MSX1 z tym mapperem i potwierdzam, że gra Suite Macabre, załadowana z loadrom pod MSXDOS 1 (uruchomienie z wciśniętym 1), działa. 

Niestety, ale nie jest jednak tak różowo. Znalazłem chwilę czasu i pograłem w Suite Macabre i okazało się, że co prawda gra się uruchamia, ale niestety się zawiesza np. przy próbie zejścia do metra. Sprawdziłem ten sam rom pod emulatorem - nie było problemów.

Chodzi o zejście z tej lokacji w dół: link YT

W moim przypadku okazało się też, że nie jest to jedyny przykład romu, który co prawda odpala się z poziomu Loadrom, ale po jakimś czasie program się resetuje lub zawiesza. Dotyczy to romów 128k i większych.
MSX1 . Toshiba HX-10SF . SD Mapper/MegaRAM 512KB . Joycart/MSX

skoti

  • *****
  • Wiadomości: 749
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: MSX i Mapper Megaram
« Odpowiedź #18 dnia: 2023.04.20, 07:49:56 »
Niestety loadrom to nie jest idealne rozwiązanie. Pozostaje Ci zaopatrzyć się w jakiś cart pozwalający zapisać rom do flasha.
Carnivore2 lub MegaFlashROM SCC+SD. Niestety nie są to niestety rozwiązania tanie. Nie wiem też jak MegaFlashROM działa z MSX1.
Najtańszym wyjściem będzie zbudowanie jakiegoś prostego carta typu Unimapper lub MultiMapperCartridge od RBSC.