Autor Wątek: FDD35 rev.3  (Przeczytany 17193 razy)

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: FDD35 rev.3
« Odpowiedź #60 dnia: 2023.05.30, 05:28:51 »
Teoretycznie to nawet FDD35 takie możliwości ma, ale dopiero podłączenie konkretnych trzech modeli napędów pokazało, że to tylko teoria.
Jednak podłączenie dwóch dowolnych napędów (nawet dowolnej kombinacji dwóch z tych trzech) zawsze działało.
W tym projekcie są 2 odseparowane od siebie kanały, więc podłączając do każdego z nich po 2 napędy powinno zadziałać.
W teorii. W praktyce, dopóki nie podłączysz i nie sprawdzisz, to nic pewnego nie ma.
« Ostatnia zmiana: 2023.05.30, 07:26:07 wysłana przez pear »
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: FDD35 rev.3
« Odpowiedź #61 dnia: 2023.05.30, 08:37:05 »
Ja mam konfigurację 3" + 5,25" 360K + 5,25" 720K i działają wszystkie trzy napędy.

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: FDD35 rev.3
« Odpowiedź #62 dnia: 2023.05.30, 08:43:49 »
Prawdopodobnie wszystkie z podobnego okresu produkcji albo nawet ten sam producent. Farciarz :)
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

Radosław

  • **
  • Wiadomości: 96
  • Miejsce pobytu:
    K-K
Odp: FDD35 rev.3
« Odpowiedź #63 dnia: 2023.05.30, 16:08:22 »
Czyli teoretycznie  jeśli są dwa kanały to powinno to pozwolić również teoretycznie na podłączenie po 4 urządzenia na każdy kanał.
Czyli TEORETYCZNIE 8 napędów  ;)

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: FDD35 rev.3
« Odpowiedź #64 dnia: 2023.05.30, 16:27:06 »
System obsługuje tylko 4 napędy. Teoretycznie można by zrobić po 4 napędy na każdej taśmie i obsłużyć to odpowiednio w systemie, ale w tym projekcie sygnały wyboru napędów są te same do obu kanałów.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: FDD35 rev.3
« Odpowiedź #65 dnia: 2023.05.30, 18:47:56 »
To ja może doprecyzuję, bo zaczynają się pojawiać dziwne tezy ;)

Poczynając od najbardziej logicznej warstwy - systemu operacyjnego, TOS V. A2 obsługuje maksymalnie 4 napędy (ale, uwaga, CP/M potrafi obsłużyć do 16 dysków!).

Z kolei FDC (kontroler napędów dyskietek), czyli w tym przypadku WD1770, nie zajmuje się zarządzaniem napędami, a jedynie obsługuje aktywny w danej chwili napęd. Wyborem aktywnego napędu zajmuje się dodatkowy rejestr I/O, który ma w FDD3000 przewidziane 4 bity na 4 napędy. Jak ktoś sobie dołoży rejestr albo zakombinuje numer napędu binarnie, to mamy 2 do potęgi 4 czyli 16 możliwości. Ale znów - o ile sobie do tego stworzy wsparcie w systemie operacyjnym.

Dalej mamy taśmę lub taśmy interfejsu kontroler->napęd (FDC->FDD). Pierwotny, 50-pinowy standard (dla dyskietek 8") przewidywał możliwość obsługi do 4 napędów, podobnie przycięty do 34 pinów najpowszechniejszy niegdyś standard dla napędów 5,25". Dopiero epoka PC przyniosła zmiany, w postaci obsługi co prawda tylko 2 napędów (ograniczenie wynikało z zastosowanego tam FDC, który sam obsługiwał wybór drive 0/1), ale z pozbyciem się obsługi opuszczania/podnoszenia głowic (bo ten mechanizm zniknął) i z dołożeniem rozdzielonego sterowania silnikami napędów (MOTOR ON/OFF). Tak więc w PC nie kręciły się niepotrzebnie wszystkie napędy, gdy dyskietka była tylko w jednym z nich (w retrokomputerach problem ten był czasem obchodzony dodatkową logiką na samym napędzie). A kto w PC chciał mieć więcej napędów dyskietek, instalował kolejny kontroler ("kanał") w innej przestrzeni adresowej.

Ostatni element to sam napęd. Stare flopy miały zworki, pozwalające zamapować napęd jako jeden z czterech. Późniejsze konstrukcje miały już tylko 2 zworki, a potem możliwość zmiany całkowicie zniknęła, bo każdy napęd był ustawiany fabrycznie jako "B" (drugi), bo pecety miały taśmę z przeplotem fragmentu i mapowanie A/B polegało na wpięciu drajwu za lub przed tym przeplotem.

Tak więc w FDD3000 (i klonach) z systemem TOS, o więcej niż 4 napędach możemy zapomnieć.
« Ostatnia zmiana: 2023.05.31, 09:44:57 wysłana przez trojacek »

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: FDD35 rev.3
« Odpowiedź #66 dnia: 2023.05.30, 19:26:52 »
Tutaj są dwie tażmy, w każdej są 4 możliwe do wyboru napędy.
Można tak zmodyfikać projekt, aby na każdej taśmie były to 4 różne napędy.
Wymagałoby to dodatkowego rejestru wyboru napędu (lub zmiana sposobu wykorzystania tych 4 bitów w istniejącym rejestrze) oraz modyfikacji systemu TOS.
Gdyby się ktoś uparł i włożył trochę (nikomu niepotrzebnej) pracy, to jest to jak najbardziej możliwe.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: FDD35 rev.3
« Odpowiedź #67 dnia: 2023.05.31, 13:49:01 »
Trzeba się cieszyć, że Pear-owi się chciało i zrobił.
Z tego, co wiem, to jest to jedyny działający "klon" Timex FDD 3/3000 na planecie Ziemia :)
Siłą tej stacji była możliwość uruchomienia na niej systemu CP/M i praca na nim.
Patrząc z pewnej perspektywy, wg. mnie, przystosowanie jej do pracy z Timex 2048 etc. było dołożone trochę " na siłę".
Widać to po transferze stacja - komputer.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: FDD35 rev.3
« Odpowiedź #68 dnia: 2023.05.31, 16:32:11 »
Na siłę to raczej dołożono  CP/M.
FDD (3-pudełkowa) powstała jako pamięć zewnętrzna do TS2068. I w tej roli sprawdza się całkiem, całkiem.
Chwała Pearowi za jedynego klona stacji!

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: FDD35 rev.3
« Odpowiedź #69 dnia: 2023.05.31, 18:27:46 »
A to nie było tak, że FDD 3 powstała po FDD 3000 ?
Właśnie jako wersja okrojona z RAM.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: FDD35 rev.3
« Odpowiedź #70 dnia: 2023.05.31, 18:58:31 »
Z tego co wiem, to nie.
Zauważ,  że FDD3000 ma nowocześniejszą logikę - scalaki EFGJ zamiast kupy TTL-i oraz PAL-a. Podobnie w TI, jeden scalak z logiką zamiast 2 płytek.
Z tego co udało mi się przeczytać,  pierwszą stacją była srebrna,  3-pudełkowa "FDD" (w oznaczeniu nie ma cyfry "3") przeznaczona do współpracy z TS2068. Miała 16 KB RAM i została następnie przystosowana do współpracy z ZX Spectrum poprzez wymianę interfejsu (na czarny,  by się ludziom nie myliło).

Johnny Red

  • **
  • Wiadomości: 56
  • Miejsce pobytu:
    Portugal
Odp: FDD35 rev.3
« Odpowiedź #71 dnia: 2023.05.31, 20:04:23 »
Actually I believe that the Timex FDD (3 box) was made to work first for the Spectrum.
TI ROM have copyright 1984 for Spectrum/TC2048 and 1985 for the 2068 machines.
The design might had started for the TS2068 but probably for some problem it was changed for the Spectrum.

The FDD3000 appeared later with Terminal 3000. A campaign was launched to trade your Timex FDD for a FDD3000 by paying the price of a drive B for the normal FDD. First units have the same FDD controller with a RAM upgrade for 64K to run CP/M (and use the Terminal 3000). You can even find FDD3000 units with the original power supply box sawed in half inside FDD3000.
Big board version came later.
Last batch of TI used a gate array instead of PAL/GAL and TTL chips. Timex of Portugal was learning with INESC to use gate arrays to remove a lot of TTL chips.

Z tego co wiem, to nie.
Zauważ,  że FDD3000 ma nowocześniejszą logikę - scalaki EFGJ zamiast kupy TTL-i oraz PAL-a. Podobnie w TI, jeden scalak z logiką zamiast 2 płytek.
Z tego co udało mi się przeczytać,  pierwszą stacją była srebrna,  3-pudełkowa "FDD" (w oznaczeniu nie ma cyfry "3") przeznaczona do współpracy z TS2068. Miała 16 KB RAM i została następnie przystosowana do współpracy z ZX Spectrum poprzez wymianę interfejsu (na czarny,  by się ludziom nie myliło).

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: FDD35 rev.3
« Odpowiedź #72 dnia: 2023.05.31, 22:26:17 »
So I was wrong. Thanks for the correction.
My FDD 3 was easily upgradeable to a full 64kb of RAM, which I did.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: FDD35 rev.3
« Odpowiedź #73 dnia: 2023.06.01, 07:13:15 »
Przejrzałem swoje zasoby i mam prośbę.
Mam mnóstwo obrazów dyskietek z TOS, kilka z CP/M dla FDD, ale nie mam w tych obrazach żadnych narzędzi, których mógłbym łatwo użyć do przetestowania dodatkowych funkcjonalności (banki pamięci, przełączanie taktowania w trakcie pracy).
Mam Turbo Pascala, ale w obrazach dyskietek dla CPC. Pojęcia nie mam jak to przenieść.

Czy ktoś poświęciłby czas na zmontowanie takiego kompletu obrazów ?
Jeden to TOS terminal (najlepiej w wersji dla ZX Spectrum).
Drugi to CP/M z BDOS pasującym do wersji terminala (bo wiem, że były co najmniej 2 i literki źle wyświetla jak się pomiesza wersje) oraz z Turbo Pascalem 3.0 do napisania prostych testów.

Od razu uprzedzę pytania dlaczego Turbo Pascal, a nie na przykład HiSoft C. Turbo Pascala znam na wylot.
Zaczynałem naukę programowania właśnie na 3.0 i poradzę sobie z obsługą bez marnowania czasu na naukę nowego narzędzia.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: FDD35 rev.3
« Odpowiedź #74 dnia: 2023.06.01, 10:23:24 »
Powinienem mieć.
Ale sprawdzić mogę dopiero wieczorem.