Autor Wątek: FDD35 rev.3  (Przeczytany 17205 razy)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: FDD35 rev.3
« Odpowiedź #90 dnia: 2023.06.18, 22:53:37 »
Blisko... coraz bliżej ;)

Nie miałem odpowiedniego dławika do przetwornicy więc nawinąłem sobie sam przy pomocy mostka RLC, wyszło 33,4uH.
Oscylator 16MHz na tranzystorku ma trochę małą amplitudę  ~1,6 Vpp, ale Xilinx chyba daje sobie z tym radę bo podzielił poprawnie CLK dla CPU na 4MHz ;)

Mam jeszcze tylko problem z odpowiednimi drabinkami rezystorowymi, dałem 4,7K może też zadziała :)
Gdzie znajdę sprawdzony wsad EPROM do tego FDDX ? OK, wsad jest na GitHub'ie.
Druga sprawa, czy ktoś podpowie jak ustawić zworki na TI-of-TTL A13, A14 i J3 ?
Nie bardzo też wiem o co chodzi z tymi zworkami na FDDX dla AT i XT oraz co zrobić ze złączami PW-RS i L-ATX i czy w przypadku montowania przetwornicy coś jeszcze trzeba mostkować ?

« Ostatnia zmiana: 2023.06.18, 23:39:55 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: FDD35 rev.3
« Odpowiedź #91 dnia: 2023.06.19, 05:46:48 »
Generator z tranzystorem ma tę zaletę, że zawsze działa (jedynie w przypadku użycia układów HC trzeba mu zmienić nieco parametry pracy, żeby dawał sygnał o większej amplitudzie).

Jeśli w TI-of-TTL masz tylko jeden, podstawowy wsad, to zworki A13 i A14 łączysz do masy. Zworka J3 zostaje otwarta.

Zworki XT/AT służą do wyboru taśmy dla napędów.
XT to taśma ze wszystkimi liniami na wprost, bez przeplotu, która daje możliwość podłączenia wszystkich czterech napędów od A do D.
AT to taśma z przeplotem umożliwiająca podłączenie tylko dwóch napędów sygnowanych jako A i B.

Piny PW-RS służą do podłączenia przycisków Power i Reset. Na L-ATX są napięcia do sterowania diody LED z zasilacza ATX (zielona działa, czerwona wyłączony).

Jeśli zmontowałeś przetwornicę, to zakładam, że masz zasilacz wtyczkowy 12V. Wstawienie mostka LK12 podłącza napięcie z zasilacza do gniazda zasilania napędów.


Piny PS to miejsce, gdzie należy podłączyć wyłącznik zasilania.

Na złączu ATXctrl trzeba jeszcze zewrzeć dwa pola oznaczone RESET, aby działał przycisk Reset zamontowany z przodu płytki.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: FDD35 rev.3
« Odpowiedź #92 dnia: 2023.06.19, 20:20:23 »
Wreszcie przyszedł czas na podłączenie tego do prądu, niestety nie mam pod ręką żadnego Speccy ani napędów.

Mam może trochę głupie pytania, bo nie miałem nigdy w rękach FDD3000 ani jego żadnego klona i nie wiem jak się to powinno zachowywać.
Wsady zaprogramowane, tylko czy ten 2KB do FDDX ma mieć niespełna kilkadziesiąt bajtów kodu reszta to FF czy może coś nie tak z samym tym wsadem ?
Po włączeniu zasilacza 12V do FDDX mam taki objaw że jedna dioda HD-IU świeci na różowo a druga Turbo na niebiesko i nic się nie dzieje i nie zmienia nawet po zamianie zworek Turbo i HD, tak ma to być ?
Czy istnieje jakiś wsad testowy/diagnostyczny ?
Jaką powinien mieć bezpieczną długość ten kabelek pomiędzy FDDX a TI-of-TTL i czy jest on pinowo 1:1 ?

I tyle testów na dzisiaj  :-X
Jutro jak czas pozwoli przewącham to oscyloskopem czy aby CPU przynajmniej daje oznaki życia i coś mu tam śmiga po magistrali ;)
« Ostatnia zmiana: 2023.06.19, 20:35:00 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: FDD35 rev.3
« Odpowiedź #93 dnia: 2023.06.19, 20:51:08 »
 Może masz inną kolejność pinów w LED, bo HD-IU powinna się świecić zielona i czerwona, a Turbo tylko zielona.
Ustawienie zworek jest czytane tylko po włączeniu zasilania. Sam reset nie zmienia ustawień.
Zamontowałeś układ Power On Reset (to małe coś w obudowie jak tranzystor nad CPLD) ?
Kabel do interfejsu jest 1:1 i sprawdzona przeze mnie długość, na której działa nadal stabilnie to ok. metr.
Tak, kod rozruchowy zmięściłby się w 256 bajtach. Reszta systemu jest na dyskietce (dlatego świeci InUse, bo czeka na odczyt z dyskietki).
Bez podłączonego komputera też wczyta się system. Jeśli masz Goteka, to na wyświetlaczu będzie widać, że "wciągnęło" z dyskietki 4 ścieżki danych. Jeśli zwykły napęd z dyskietką, to będzie charakterystyczna seria stuknięć przesuwaną głowicą (tat tat, ta tat tat ;) )
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: FDD35 rev.3
« Odpowiedź #94 dnia: 2023.06.19, 22:25:59 »
Niestety chip Power On Reset jeszcze nie jest zamontowany, czekam na dostawę.
Czy bez niego system się nie podniesie ?
W każdym razie po włączeniu niezależnie od zworek święcą się zawsze te same kolory LED'ów.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: FDD35 rev.3
« Odpowiedź #95 dnia: 2023.06.20, 05:30:53 »
Bez PoR nie zainicjalizują się ustawienia startowe w rejestrach CPLD.
Testowo możesz zewrzeć pin wyjścia układu PoR (ten najbliżej CPLD) do masy, a potem Reset.

Nie próbowałem uruchamiania bez tego sygnału, a tam nawet nie ma żadnego pull-up'a.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: FDD35 rev.3
« Odpowiedź #96 dnia: 2023.06.20, 13:18:17 »
Płyta ma standardowe wymiary i otwory montażowe w stadardzie Mini ITX, więc będzie pasować również do Micro ATX.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: FDD35 rev.3
« Odpowiedź #97 dnia: 2023.06.20, 13:21:11 »
Tadaaaam, wszystko wstępnie śmiga nawet bez PoR'a.  :D
Zaczytuje TOS i ładują się gry oraz ładuje CP/M i nawet Turbo Pascal się odpalił na moim Timexie 2048.

@Pear, moje gratulacje ten projekt to kawał fajnego hardware i do tego jeszcze z możliwością rozbudowy w przyszłości o nowe ficzery jeśli będzie się komuś kiedyś chciało nad tym pochylić  ;)

Jedna uwaga:
Kabelek nie jest 1:1 tylko musi być tzw "lustro", trochę powalczyłam zanim na to wpadłem a wystarczyło przegwizdać miernikiem zanim zacisnąłem taśmę do TI-of-TTL :P
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: FDD35 rev.3
« Odpowiedź #98 dnia: 2023.06.20, 13:26:44 »
Jest 1:1. To piny w gniazdach męskie-żeńskie są liczone od przeciwnej strony :)
W interfejsie jest męskie, w stacji żeńskie. Teoretycznie można więc spiąć wszystko "na krótko," bez kabla.

Cieszę się, że pierwszy monter przetarł szlak ;)
Dobrej zabawy :)
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: FDD35 rev.3
« Odpowiedź #99 dnia: 2023.06.20, 23:57:10 »
Jeszcze jedno pytanie bo jakoś nie mogę sobie poradzić z ładowaniem obrazów dyskietek na Gotek'u o pojemności 640KB, czy do tego jest jakaś specjalna procedura lub dodatkowe oprogramowanie by one zadziałały ?
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: FDD35 rev.3
« Odpowiedź #100 dnia: 2023.06.21, 05:27:41 »
Jeśli obraz dyskietki jest poprawny, to wystarczy zmapować.
Chyba, że przygotowałeś obraz w SCADM. Parę dni temu było o tym w innym wątku.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: FDD35 rev.3
« Odpowiedź #101 dnia: 2023.06.21, 09:27:26 »
Pobrałem obrazy z tutejszego  ftp://speccy:[email protected]/ są tam też obrazy jak mniemam DSDD ~640kb na jakich się to FDC zawiesza do tego stopnia że przycisk RESET nie pomaga i już tylko odciąć zasilanie trzeba.
Działa mi to jedynie poprawnie z typowymi obrazami SSSD ~170kb.

Ktoś może zapodać przykładowy obraz dyskietki DSDD jaka powinna zadziałać z Gotek'iem, bo już nie wiem czy coś jest z tymi moimi orazami dyskietek czy z konfiguracją samego Gotek'a z FlashFloppy ?
 
« Ostatnia zmiana: 2023.06.21, 09:40:35 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

skoti

  • *****
  • Wiadomości: 750
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: FDD35 rev.3
« Odpowiedź #102 dnia: 2023.06.21, 09:58:42 »
Sprawdź obrazy z katalogu Batszaman. U mnie działają. Próbowałeś formatować zwykłą dyskietkę na 640kb? Może firmware w goteku ma jakiś problem.
W jakiej wersji masz firmware w goteku?

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: FDD35 rev.3
« Odpowiedź #103 dnia: 2023.06.21, 11:43:40 »
Dzięki, z katalogu Batszaman obrazy DSDD mi się teraz ładują :D

Zaktualizowałem też FlashFloppy do najnowszej wersji i zmieniłem Pendrive na nowy, bo tamten coś mi chyba fixował.

Jeszcze pytanie jak formatować dyskietkę na 640kb ?
Wystarczy zwykłym poleceniem "FORMAT *" i odpowiednimi parametrami czy trzeba mieć jakiś program do tego ?

« Ostatnia zmiana: 2023.06.21, 12:01:04 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

tdu

  • *****
  • Wiadomości: 926
  • Miejsce pobytu:
    Gdansk
    • Nasze Wędrowanie
Odp: FDD35 rev.3
« Odpowiedź #104 dnia: 2023.06.21, 12:15:51 »
wystarczy na koncu dodać literkę d
albo uzyc mojego programu START
gdzie jest opcja formatowania
ZX81/ZX 48k/Zx48k+/ZX +2/ZX +2A/+3/TC2048/FDD3000/FDD5000/3"/3,5'/5,25'/Beta 48k Apina/D+/GP50s/DIVIDE CF/Masterface/Polbasic SamCoupe QL CPC6128/N100 MSX-SVI738  MSX2-VG8235