Autor Wątek: najlpeszy emulator ZX Spectrum  (Przeczytany 4393 razy)

3dh

  • *
  • Wiadomości: 10
najlpeszy emulator ZX Spectrum
« dnia: 2023.05.12, 18:38:34 »
Znacie dobry emulator spectrumka? Dobry, czyli taki:
  • musi mieć tryb pełnego ekranu, fullscreen
  • wyłączenie ramek
  • musi obsługiwać najpopularniejsze kontrolery i adaptery DB9>USB
  • no i oczywiście odpalać gry bez większych problemów
To emulatory jakie sprawdzałem:

RetroArch (Fuse) - emulator ma problem z punktem nr 4. Chociaż to może być coś z ustawieniami. W każdym razie taki Bomb Jack nie jest grywalny na joysticku, a w Manic Miner nie da się zagrać nawet na klawiaturze. Za to Saboteur działa doskonale. Tutaj możecie sprawdzić filmik z tej gry i na tym emulatorze.

Fuse - nie ma pełnego ekranu i niektóre gry nie działały normalnie. Najgorszy emulator jaki sprawdzałem.

ZXSpin 0.7 - ten emulator ma problem z pełnym ekranem w rozdzielczości 1920x1080. Trzeba zejść na 1280x720, żeby to był poprawny fullscreen. Poza tym po zamknięciu emulatora pojawia się jakiś błąd. Albo jak zaczniesz mieszać w ustawieniach joysticka bez podłączonego wcześniej kontrolera, wtedy też się sypie, ale tak szpetnie, że trzeba zabijać proces w Menadżerze zadań.

Speccy 5.9 - wcześniej lubiłem ten emulator za bezproblemowe działanie, ale tylko kiedy grasz na klawiaturze. Ten emulator nie działa z żadnym adapterem DB9>USB (mam 3) ani nawet z padem PS4. Podłączenie któregoś zawsze kończy się czkawką emulatora, czyli dźwięk zaczyna przerywać i znacznie wzrasta zużycie CPU. Do tego ma niewielką ramkę, ale taką znośną. I jeszcze gry działają trochę szybciej jak na innych emulatorach, ale o tym dowiedziałem się po czasie.

ZX Freeq

  • *****
  • Wiadomości: 1833
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: najlpeszy emulator ZX Spectrum
« Odpowiedź #1 dnia: 2023.05.12, 22:19:24 »
Do tych wymagań chyba pasuje niedoceniany ESpectrum.

http://habisoft.com/espectrum
ZX80|ZX81+16kB+PandAY|ZX 48k/+/128k+/+2/+2A/+3/Vega/Next|QL+QIDE|JS128|Timex 2048+2040|UK2086|FDD3000+3.5''|AY|ZX HD|Divide2k11/2k14|DivMMC/PicoDivSD|BetaDisk 128|Opus|Masakrator FM|If 1/2/Microdrv|Multiface 1|+2A\B SDI-1|SJS 1/2|ZX Printer|TZXDuino|+3 HxC USB|ZXUno|Omni
Z88|A500/600|PC200|Ent128

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: najlpeszy emulator ZX Spectrum
« Odpowiedź #2 dnia: 2023.05.12, 23:36:47 »
<OFF-TOPIC>
Ja wiem, że się czepiam, ale tytuł jest clickbaitowy a stawiane wymagania nijak się mają do "tradycyjnej" definicji dobrego emulatora. Poza tym "dobry" to w tym wypadku bardzo subiektywnie postawione wymagania i na przykład w moim przypadku "dobry" emulator nie musi spełniać żadnego z tych wymagań ;)
</OFF-TOPIC>

pawelb

  • ***
  • Wiadomości: 176
  • Miejsce pobytu:
    Wawa
Odp: najlpeszy emulator ZX Spectrum
« Odpowiedź #3 dnia: 2023.05.13, 00:41:01 »
Chcesz coś extra?
To może ZXBaremulator https://zxmini.speccy.org/en/index.html  ?
Teraz Pi Zero W są znów ogólnie dostępne (  na https://rpilocator.com/ znajdziesz w EU ).
Można podłączyć  np. klawiaturę ZX Spectrum przez GPIO :D.

3dh

  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: najlpeszy emulator ZX Spectrum
« Odpowiedź #4 dnia: 2023.05.13, 13:25:30 »
Dzięki ZX Freeq.

Es.pectrum jakoś dziwnie wygląda na pełnym ekranie. Jest obcięty u góry kiedy ustawię brak ramek. To przez pasek windowsa który nie znika. Musiałem ustawić automatyczne ukrywanie paska, żeby gra nie była obcięta. Tylko nie wiem czy chcę go ukrywać przez jeden program. Gry działają bez problemów z wyjątkiem jednej z końcówką *.tap. Adapter też został wykryty i joystick działa bez problemów.

Przy okazji, jest tu jakiś skrót do włączenia pełnego ekranu? ESC wychodzi z tego trybu, ale nie wiem jak do niego wrócić.

pawelb, dzięki. W sumie pytałem o coś podobnego w tym temacie.

zoon

  • ***
  • Wiadomości: 172
  • Miejsce pobytu:
    Lublin
Odp: najlpeszy emulator ZX Spectrum
« Odpowiedź #5 dnia: 2023.05.15, 17:55:16 »
Dawno temu kupiłem po taniości licencję na Spectaculatora, nie jest rozwijany od kliku lat ale chyba ma wszystko to czego potrzebujesz. 30 dni na testy, potem 57 PLN.
Suma inteligencji na planecie jest stała. Populacja rośnie.

3dh

  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: najlpeszy emulator ZX Spectrum
« Odpowiedź #6 dnia: 2023.05.16, 13:35:03 »
Tak, Spectaculator wydaje się mieć wszystko co trzeba, ale i tak nie jest idealnie, bo nie można wyłączyć ramek. Można je tylko zmniejszyć. No i pełny ekran nie zawsze działa jak powinien.

Dzięki.