ZX Spectrum > POWITANIA

Powitanie po latach...

(1/5) > >>

Norby:
Na wstępię witam wszystkich na forum! Zacznę od tego, że kilka dni temu stuknęła mi czterdziestka. I tak się akurat złożyło, że przez przypadek wpadł mi właśnie w łapska magazyn Pixel i wywiad z Sir Sinclair'em. Sentymentaly nastrój chwili sprawił, że nagle odżyły wspomnienia. Wpisałem "zx spectrum" w youtube i oniemiałem... w życiu nie spodziewałem się tylu linków do gier, muzyki i demek z ZX Spectrum. Po wpisaniu kilku haseł związanych z spectrumną do google'a kopara opadła mi jeszcze bardziej. Moja playlista w winamp'ie zapełniła się utworami z AY'eka i od kilku dni nie słucham już niczego innego. Następnie odpaliłem emulator jsspeccy gdzie przeszedłem ponownie "bruce lee" i straciłem ponad godzinę w "school daze". Istne szaleństwo! Żona mówi że zwariowałem, ma już dosyć tych "pisków" z AY'eka, a ja nakręcam się dalej. Teraz już wiem kim jest Yerzmyey, chociaż jeszcze kilka dni temu nie miałem pojęcia o jego twórczości. Dla mnie historia ZX Spectruma zatrzymała się gdzieś w połowie roku 1990, kiedy przesiadłem się na Amigę. Mam zatem sporo do nadrobienia :) W końcu trafiłem na to forum, trochę poczytałem i stwierdziłem, że muszę napisać chociaż kilka słów od sobie.

Moja ksywa to 'Norby' i przez ponad 4 lata byłem swapperem na Amigowej scenie. Byłem między innymi założycielem polskiej sekcji grupy TRSi, wydaliśmy kilka dem, a jako swapper doszedłem do jakiegoś tam poziomu, w pewnym momencie to była nawet czołówka światowa, bodaj numer 2 na świecie, gdzie pierwszy był legendarny duńczyk Speedy, z którym kontakt utrzymuję zresztą aż do dziś. Potem razem z chłopakami ze śląska stworzyliśmy magazyn PSX EXTREME oraz kilka innych projektów związanych z grami na PlayStation. Ale nie byłoby tego wszystkiego, nie byłoby sceny ani późniejszych sukcesów w branży konsolowej, gdyby nie ZX Spectrum, giełda i cały ten świat, który odmienił moje dzieciństwo i młodość.

Może będzie jeszcze kiedyś okazaja powspominać bardziej tamte czasy, ale dziś powiem tylko, że przygoda z ZX Spectrum tak na prawdę ukształtowała całe moje życie. Łatwo się domyśleć, że moja ksywa Norby nawiązuje do mojego imienia, ale niewiele osób zdaje sobie sprawę, że nazwa ta została zainspirowana ksywą Roby (cracked by Roby) z gier na spectrusia. Wszyscy moi znajomi tak się do mnie zwracają, moja żonka i córeczka tak do mnie wołają, a ja sam tej nazwy użyłem po raz pierwszy właśnie na ZX Spectrum, podmieniając jakiś wpis przed grą i umieszczając go na ekranie podczas loadingu. Pojawienie się mojej ksywy na ekranie monitora w innym komputerze było ówczesnym szczytem marzeń. Inne dzieci miały jako idoli jakiś piłkarzy czy piosenkarzy, dla mnie liczyły się tylko postaci widoczne w credits'ach na ekranie, muzycy, koderzy, hakerzy. Osoby takie jak Roby czy Bill Gilbert były dla mnie czymś więcej, niż znaczkiem sygnującym jakiś release. To było uosobienie wszystkiego najlepszego i najważniejszego, do czego chciałem w życiu dojść.

W kolejnych latach udało mi się wiele z tych osób poznać osobiście już na amigowej scenie. Chociaż nie dawałem tego po sobie tego zbytnio poznać, takie spotkania z legendami sceny ZX zawsze nabierały u mnie specjalnego znaczenia. Nigdy jednak nie spotkałem Roby'ego i do dziś nie wiem, czy to był nawet Polak. Przyznam się nawet, że do wczoraj nie miałem pojęcia, że Bill Gilbert to prawdziwa osoba z Warszawy. Za młodu wyobrażałem sobie, że to jakiś program do łamania gier, ewentualnie jakiś anglik z potężną mocą posiadania wszytskich programów na ZX Spectrum :) Ogromny szacun dla niego i wszystkich aktywnych twórców tamtego okresu na scenie.

Moja przygoda z ZX Spectrum zatrzymała się w roku 1990. Rok później sprzedałem cały swój sprzęt, a za uzyskaną kasiorkę kupiłem bodaj rozszerzenie pamięci do Amigi. Nie przypuszczałem wtedy, że moja rozłąka z Spectrusiem potrwa prawie 25 lat. Aż do moich czterdziestych urodzin. Muszę powoli uzupełnić zaległości i jak coś, to liczę na Waszą pomoc. Pozdrawiam wszystkich serdecznie!

Ilyad:
Witaj w gronie starych pryków! Zaglądają tu najlepsi z "naszych czasów". Ja też mam słabość do "bzyczenia komarów" ( tak piski z Aygreka, SIDa nazywa moja żona :)). Baw się z nami dobrze.

ikci:
Witaj!
Bardzo Ci dziękuję za to, że tak fajnie opowiedziałeś swoją historię. To historią w pewnych punktach spójna / podobna do historii każdego z naszych użytkowników w okolicach lub po 40-stce. Niesamowicie fajnie się to czyta.
Jeszcze z innej beczki:
Nie wiem czy zauważyliście, że ten przekazywany (młodszym pokoleniom) w mediach, paskudny obraz okrutnego reżimu komunistycznego drugiej połowy lat 80tych,
w naszych wspomnieniach jest zupełnie inny, wręcz nasycony dobrymi emocjami. Rozmawiam na ten temat z moimi rówieśnikami i potwierdzają, że to nie tylko
moje wrażenie.
 

pear:

--- Cytat: ikci w 2015.04.27, 11:04:18 ---Nie wiem czy zauważyliście, że ten przekazywany (młodszym pokoleniom) w mediach, paskudny obraz okrutnego reżimu komunistycznego drugiej połowy lat 80tych,
w naszych wspomnieniach jest zupełnie inny, wręcz nasycony dobrymi emocjami. Rozmawiam na ten temat z moimi rówieśnikami i potwierdzają, że to nie tylko
moje wrażenie.

--- Koniec cytatu ---
Pewnie dlatego, że byliśmy dzieciakami.
Nasi rodzice widzieli tamten świat inaczej.

Tygrys:
Cześć Norby,

Po latach okazuje się, że Amiga była głównym komputem, na który migrowali spectrumowcy. Nie wszyscy tworzący na ZX kontynuowali robienie dem na Amidze. Niech wspomnę tylko grupy, które składały się po części ze spectrumowców, a które teraz pamiętam: Union, Katharsis, Old bulls, The Joker... Kilku członków jest z nami, choć często się nie odzywają. Nawet obecnie ludzie ze sceny ZXa wspierają amigową scenę, jak i odwrotnie ;-)

Będąc rok temu na Revision rozmawiałem z jakimś gościem z TRSi i  mówił że był swapperem. To było jego pierwsze party po latach i dość mocno mu się język plątał od zbyt mocnych płynów. ;)

Jeżeli masz dostęp do sieci bez restrykcji, to zaproponowałbym posłuchanie AYLandu - radia internertowego, które stworzyłem, w sumie już chyba z 10 lat temu - http://ayland.speccy.pl:8888/ayland

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej