Komputery z Z80 > JUPITER ACE

Jupiter ACE - Interfejs dyskowy DeepThought

<< < (5/6) > >>

KWF:
Interfejs korzysta z transmisji szeregowej o prędkości 125kbps, do tego zapis na dysku realizowany jest w sposób podobny do modulacji FM. Na jednej ścieżce znajdują się 1 sektor, który składa się z 8 bloków po 256 bajtów, czyli 2048 bajtów, z 40 ścieżek dostępnych dla użytkownika jest 35, stąd pojemność jednej strony dyskietki 70KB. Istotną rolę w zapisie odgrywa 'index;, ponieważ informuje on kontroler o jednym pełnym obrocie nośnika.

Kalibrację wykonuje się bez podłączonego napędu, ale po inicjalizacji ACIA i PIA. Ich procedury startowe zaszyte są w dodatkowym ROMie, który usadowiony jest od 0xF000 do 0xFFFF przestrzeni adresowej Z80.

damik:
Tak, wszystko to jest dla mnie jasne, ale pytałem czysto praktycznie jak to zorganizować.

Według mnie można chyba to zrobić przy włączonym napędzie aby dostać z niego naturalny sygnał INDEX z obracającej się dyskietki następnie wydając polecenie do zapisu danych stroić przy pomocy oscyloskopu uniwibratory przy odpiętym od napędu sygnale RDA i zwartym z WRA kontrolera.

KWF:
Według opisu procedury uruchomienia protoplasty tego interfejsu, napęd powinien być odłączony od kontrolera.

damik:
No tak, autor wspomina o małym programie o którym będzie mowa później, ale czy jest on dostępny w listingu lub zaszyty w ROM'ie i wiadomo jak go wywołać ?

KWF:
ROM ma zaszytą procedurę startową ACIA i PIA i wykonywana jest ona przy starcie systemu, a wywołać zawsze ją można. Niestety nie jest różowo, ponieważ listing DT ROMu na stronie Jupiter ACE Archive jest niekompletny oraz zawiera błędy. Zdeasemlowałem całą dostępną binarkę ROMu i mam nadal wątpliwości, co do kilku spraw w niej. Aby odpalić DT ROM, zajeło mi to sporo czasu, bo "rzygał" śmieciami po ekranie: vlist_01

W końcu zaczął odzywać się poprawnie: vlist_02

Nadal uważam, że są w nim błędy, które mogą wpływać na poprawność komend DT DOS.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej