Komputery z Z80 > SAM COUPE

Prototyp Sam Coupe

<< < (3/17) > >>

trojacek:

--- Cytat: Sir David w 2021.08.19, 23:55:14 ---W odróżnieniu od dzisiejszych klawiatur, niektóre ośmiobitowce z lepszą klawiaturą, tj. CPC, C64 czy ZX 128+2/3 były z przodu grube, co wcale nie sprzyjało wygodnemu ułożeniu rąk.

--- Koniec cytatu ---

Trzeba też brać pod uwagę, że przez lata zmieniał się sposób pisania na klawiaturach - od modelu "ręce w powietrzu" - typowego dla mechanicznych maszyn do pisania i potem dla komputerów 8-bitowych - do "podparcia nadgarstków", które dziś jest w zasadzie uważane za znacznie lepsze (dla stawów). Co prawda na początku lat 90. pojawiły się już klawiatury PC oferujące podpórki (albo same podpórki kupowane oddzielnie), jednak np. dla mnie nie miało to wtedy większego sensu, bo byłem przyzwyczajony do pisania z "rękami w powietrzu" - w dzieciństwie korzystałem z mechanicznej maszyny, jak również z klawiatury pianina. Tak więc faktycznie, może klawiatury Spectrum 128 czy Amstrada miały "wysoki próg wejścia", ale dla mnie było to coś naturalnego. Z kolei praca na SAM-ie wręcz skłaniała do opierania nadgarstków na obudowie, co wtedy uważałem za wyjątkowo nienaturalne (plus ten przedni kant obudowy wbijający się w dolne powierzchnie przedramion...).


--- Cytuj ---ale tylko SAM ma klawiaturę z wyczuwalnym skokiem, jak współczesne dobre klawiatury. Pewnie dlatego uważałem ją za najwygodniejszą.

--- Koniec cytatu ---

Technicznie ta klawiatura była rewelacyjna. Wręcz szukałem na portalach aukcyjnych samej klawiatury, by ją zaadoptować do Spectrum, ale zero szans niestety. Mimo braku zamiennika układu VLSI, nigdy nie natrafiłem na dawcę.

A teraz wyobraźmy sobie, że SAM odniósł spektakularny sukces. Sprzedał się w kilku milionach egzemplarzy, był chętnie używany przez byłych spectrumowiczów, którzy pokochali nową platformę:
• domy software'owe wydawały na SAM-a w tym samym czasie te same gry, co na Amigę,
• hobbyści zaczęli przerabiać stare gry ze Spectrum tak, by korzystały z customowych palet kolorów (coś, jak ULA Plus),
• projekt ULA Plus na ZX Spectrum powstał jako tryb kompatybilny z SAM-em, również w zakresie MMU (rozszerzonej pamięci),
• na SAM-a przeniesiony zostaje CP/M Plus, powstają też implementacje QP/M, Fuzix oraz SymbOS,
• jeszcze lepszą grafikę oferuje popularny w świecie MSX, dodatkowy interfejs grafiki z V9990,
• interfejs Turbo Sound FM rozszerza i tak świetne możliwości dźwiękowe,
• powstaje coraz więcej klonów SAM-a, w tym modele zgodne również z Pentagonem i TR-DOS,
• dostępna jest szeroka gama interfejsów typu divIDE/MMC/SD,
• nowych gier stale przybywa, bo tytuły świetnie się sprzedają, powstaje interfejs sieciowy, pozwalający na dostęp do sieci SAM-play i gier online oraz abonamentów.

No cóż, coś poszło nie tak.

matofesi:
Nie tak była koncepcja dwóch facetów, żeby w czasach korporacji robiących za kupę kasy coraz bardziej wypasione (i stopniowo coraz tańsze) szesnastobitowce próbować wypuszczać kolejną ośmiobitówkę bazując na dobrych chęciach i hypie bez odpowiedniego zaplecza zarówno technicznego jak i - przede wszystkim - finansowego.

Nie wiem skąd im wyszło, że to się może dopiąć skoro już wtedy właściwie przestawało się dopinać nawet Amstradowi...

trojacek:
Prawdopodobnie liczyli na efekt kuli śnieżnej, tylko ta nie chciała się jakoś toczyć pod górkę.

matofesi:
To był problem czasów i miejsca... W UK wtedy - a właściwie chwilę wcześniej - projekt miałby może szansę, żeby się "rozbujać". Tyle, że już nie tak jak wcześniej Spectrum a w związku ze znacznie mniejszą skalą zamym UK nie dało się tego wszystkiego nakręcić. Entuzjaści i wishful thinking nie wystarczyło na sukces biznesowy ;)

KWF:
Zapominacie o dotacjach rzadu pani Thatcher do całej branży komputerowej na początku lat 80-tych. Potem zakręcono kurek z kasą i brytyjscy producenci komputerów padali jak muchy, jeden po drugim, Oric, Camputers, Dragon, Cantab, Memotech, … MGT nie było w stanie powtórzyć tego co udawało się 5-7 lat wcześniej za dotacje. Pchanie się w droga maszynę 8-bitową, kiedy do drzwi już zaczęły pukać 32-bitowce, było pomyłka.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej