Autor Wątek: Schneider CPC 6128 problem z formatowaniem i odczytaniem dyskietki  (Przeczytany 12068 razy)

stRing (michomis)

  • ***
  • Wiadomości: 102
  • Miejsce pobytu:
    Banino
Mam podpięty HxC jako B: oraz wewnętrzną stację jako A:. Pierwsze pytanie, czy da się odpalić system CP/M ze stacji B: (w tym przypadku właśnie HxC z obrazu dyskietki)? U mnie się nie da i muszę za każdym razem odłączać stację wewnętrzną żeby wczytać system.

Teraz do rzeczy. Jak już uda mi się wczytać CP/M, odpalam program disckit3 i z jego pomocą formatuję dyskietkę 3" (np. jako Data Format). Kończy i niby wszystko jest ok, ale jak próbuję ją odczytać pod CP/M poleceniem dir lub pod basiciem poleceniem cat, to pisze że uszkodzone sektory (piszę z pamięci) lub że nie da się odczytać. Próbowałem kliku dyskietek, próbowałem także kopiować dyskietki systemowe i za każdym razem jest ten sam problem.

Dyskietki są NOWE, pasek w stacji wymieniony, wszystko wyczyszczone.

Jeszcze jedno, czy w ogóle da się pod CP/M przegrać z HxC obraz dyskietki? Chodzi mi o gry i system CP/M. Nie są przypadkiem jakoś zabezpieczone?

Nie mam niestety dysków 3" z programami żeby stwierdzić czy stacja wczytuje prawidłowo.
aim.atariscene.pl

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Schneider CPC 6128 problem z formatowaniem i odczytaniem dyskietki
« Odpowiedź #1 dnia: 2014.04.30, 17:11:49 »
Po pierwsze z połowa albo i ze 2/3 softu na CPC "lubi" się odpalać tylko ze stacji A. tzn loader się wczyta ze stacji B, ale kolejnych plików już się domaga ze stacji A. Polecenie |CPM kryje w sobie sekwencje rozkazów i jednym z nich jest przełączenie się na stację A, i nawet nie próbuje niczego czytać ze stacji B jeśli była ustawiona jako domyślna przed wpisaniem |CPM. To polecenie wczytuje najpierw nagłówek z dwóch pierwszych ścieżek dysku spodziewając się że będzie to dysk we formacie System który ma sektory numerowane od &41 do &49 (a nie jak w Data &C1 do &C9). Jeśli w stacji A jest dysk Data to po tym poleceniu wywala komunikaty błędu bo nie znajduje tam sektorów &41 itd.

Istnieje wersja CPM+ inna niż na dyskietkach systemowych. Jako jeden plik CPM+.BIN 25KB i można to uruchomić także ze stacji B i z dysku Data. Poleceniem RUN"CPM+  :)  **
Co do reszty softu to żeby nie walczyć z przerabianiem tysięcy programów by polubiły stację B, prościej jest zamontować sobie w CPC tzw przełącznik ABBA, (zamienia miejscami dwa piny o nazwach Drive Select) który ma dwa położenia i w jednym z nich jest normalnie czyli komputer widzi wewnętrzny napęd jako A, a zewnętrzny jako B, a w drugim położeniu odwrotnie, czyli wewnętrzny widzi jako B, a zewnętrzny jako A. Najlepiej jest to zrobić w środku kompa między gniazdem zewnętrznej stacji a złączem do wewnętrznej. O ile dobrze pamiętam (robiłem to 20 lat temu) trzeba było przeciąć dwie żyłki na płycie i polutować kilka kabelków do tego przełącznika który powinien mieć 6 pinów.

Dla tych co nie lubią dłubać w kompie lutownicą, są w sprzedaży taśmy z takim przełącznikiem, ale on ma tylko 3 piny i jest to rozwiązanie połowiczne. tzn w jednym położeniu jest normalnie (A wewnętrzna i B zewnętrzna) a w drugim obie stacje są ustawione jako A, i jedynie fakt że zwykle na zewnątrz mamy nowocześniejsze urządzenie tzn stację 3.5" lub HxC które ma szybszą elektronikę niż ta we wewnętrznej stacji, zewnętrzna zgłasza się wcześniej i działa jako A, a ta wewnętrzna nie działa, choć słychać że silnik który obraca dyskietką działa w tych samych momentach co w tej zewnętrznej stacji. (Niektórzy kombinują i wyłączają jej zasilanie +12V). W praktyce zwykle taki przełącznik jest wystarczający, no chyba że na zewnątrz mamy starą dużą stacje 5.25" albo obie stacje to 3.5", wtedy może się okazać konieczny ABBA wewnętrzny z 6 pinami.

Na tych taśmach do zewnętrznej stacji może się też zdarzyć przełącznik z 2 pinami a wtedy w drugim położeniu zewnętrzna stacja reaguje na polecenia zarówno dla stacji A jak i B. Co dopóki nie kopiujemy miedzy dwiema stacjami to nie przeszkadza. Ale jak nie przestawimy tego na pierwsze położenie i mamy niezabezpieczony dysk przed zapisem to może nam skopać dysk. ;) 

Zwykle też w takiej taśmie jest też drugi przełącznik stron (side select) czy jak kto woli głowic, na wypadek korzystania z dysków jednostronnych w dwu-głowicowej stacji. Który można zamontować w środku kompa, na taśmie lub w stacji i w każdym przypadku działa tak samo, czyli w jednym położeniu korzysta z jednej głowicy i jednocześnie pozwala by komputer sam sobie przełączał głowicę w przypadku obsługi formatów dwustronnych, a w drugim położeniu na stałe widzi tylko drugą stronę/głowicę. :)

http://www.cpcwiki.eu/index.php/ABBA_switch
http://www.cpcwiki.eu/index.php/DIY:Floppy_Drives

disckit3 to najtoporniejszy program kopiujący jaki wymyślono. Każdy inny jest lepszy. Jak już masz taki przełącznik to polecam kombajn kopiujący Discology. Pliki, ścieżki, gęste stacje, kasety, edytor dyskowy - ma w sobie wszystko. Krąży w różnych wersjach od 2 do 7 i w różnych językach (najczęściej francuski). I chyba wszystkie chodzą tylko z A.
Szkoda tylko że nie działa pod emulatorem.  http://www.planetemu.net/index.php?section=roms&dat=850

Jeśli soft bierzesz z innego źródła niż oryginalne nośniki np z neta, to wszystko już jest odbezpieczone. (po co mieliby udostępniać pliki które nie chodzą), choć nieliczne gry/dema/programy mają dziwaczne formaty z którymi sobie radzi tylko Discology. :)

Czy CP/M potrzebujesz tylko do tego disckit3 czy jeszcze do czegoś?
Po tym co napisałeś nie mogę wykluczyć że masz uszkodzoną stację, albo nie kontaktuje ci kabelek. Powodzenia. :)

** Jestem dziś tak beznadziejny bo od ponad godziny nie umiem znaleźć tego pliku ani linka, a przecież gdzieś miałem oba. :(
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

stRing (michomis)

  • ***
  • Wiadomości: 102
  • Miejsce pobytu:
    Banino
Odp: Schneider CPC 6128 problem z formatowaniem i odczytaniem dyskietki
« Odpowiedź #2 dnia: 2014.04.30, 19:43:06 »
Dzięki za rozwinięcie tematu. Otworzyło mi to oczy na wiele aspektów związanych z CPC. Powiem tak, mam paczkę dyskietek i chciałem je do czegoś wykorzystać. Moim zamiarem było nagranie na nie kilku najlepszych gier i granie bezpośrednio ze stacji wewnętrznej, takie tam zboczenie ;)
Będę musiał wypróbować ten Discology, bez przełącznika też chyba dam radę, przynajmniej do testów mogę te stacje przełączać "w locie".
Zakładając że stacja jest sprawna, powinienem przynajmniej bez problemów sformatować dysk tym "disckitem", prawda?
Jeśli jest nie sprawna to co może być przyczyną i czy jest to naprawialne?
aim.atariscene.pl

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Schneider CPC 6128 problem z formatowaniem i odczytaniem dyskietki
« Odpowiedź #3 dnia: 2014.04.30, 20:53:41 »
(...)nagranie na nie kilku najlepszych gier i granie bezpośrednio ze stacji wewnętrznej, takie tam zboczenie (...)
Mam takie samo zboczenie. Nie jesteś sam :)))

Na aukcji na EbayU można kupić kabelek z przełącznikami
http://www.ebay.co.uk/itm/AMSTRAD-SPECTRUM-3-CABLE-FOR-3-5-FLOPPY-DRIVE-OR-HxC-EMU-WITH-DRIVE-SIDE-SELECT-/111324217469

Przyjrzyj się zdjęciom na tej aukcji - taki przełącznik na kablu to nie powinien być problem.
A najlepiej - skontaktuj się z naszym forumowym kolegą martin381 - on robił kiedyś takie kabelki, a jest bardzo przyjaznym i pomocnym człowiekiem
więc albo Ci coś poradzi albo będziesz mógł u niego takie coś zamówić.

Teraz aby sprawdzić czy masz sprawną stację 3"  weź i załaduj z emulatora HxC obraz dyskietki programu Multi Mark 1.2
który załączyłem w załączniku (spakowany ZIPem). Ten program ładuje się bez problemu ze stacji B i można mu wskazać aby działał na dyskietkach
w stacji A
Program formatuje dyskietki, a także odnajduje i "markuje" bad sektory. Według mnie jest rewelacyjnym narzędziem do formatowania
dyskietek. 
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

stRing (michomis)

  • ***
  • Wiadomości: 102
  • Miejsce pobytu:
    Banino
Odp: Schneider CPC 6128 problem z formatowaniem i odczytaniem dyskietki
« Odpowiedź #4 dnia: 2014.04.30, 22:16:24 »
Po licznych próbach formatowania programem podanym przez kolegę ikci, tych dyskietek CF2 (wszystkie zafoliowane) http://www.datalogo-shop.de/disketten/30-zoll-disketten/
Miałem następujące komunikaty: Blocks corrupted 005 itd. W końcu za 10 razem udał się format i teraz w basicu pokazuje 178K free. Po próbie skopiowania przy pomocy disckit (jeszcze nie próbowałem Discology) dostaję komunikat jak na zdjęciu. Dodam że po tym, w basicu polecenie cat daje: 169K free.

Dyskietki wiekowe? Stacja zabrudzona (głowicę czyściłem)? A może coś z zasilaniem stacji? 12V i 5V idą po zasilaczu 2A takim jak od dysku IDE http://img.diytrade.com/cdimg/1193773/13092203/0/1276054235/SATA_IDE_power_adapter.jpg

Jest jakiś inny kopier który pójdzie z B:?
« Ostatnia zmiana: 2014.04.30, 22:22:49 wysłana przez michomis »
aim.atariscene.pl

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Schneider CPC 6128 problem z formatowaniem i odczytaniem dyskietki
« Odpowiedź #5 dnia: 2014.04.30, 23:57:40 »
No to wygląda na to że stacja dobra tylko dyski trochę nie teges. Dobrze że ikci podesłał ten program do zaznaczania uszkodzonych sektorów, (to jedyna opcja której Discology nie ma). run"mm-12  i zrobisz sobie dyski które da się wykorzystać. :)

Przed laty miałem kilka takich dysków z "badami" zaznaczone specjalną naklejką abym pamiętał że należy je formatować tylko takim programem i nie nagrywać na nie ścieżkamia tylko plikami. Moja rekordzistka miała uszkodzone 11KB. ;)

Oryginalne dyski to nie zboczenie, tylko sentyment. Tego nie trzeba leczyć, zresztą chyba się nie da. ;)

A taki zasilacz powinien wystarczyć dla CPC i dwóch napędów razem. :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

stRing (michomis)

  • ***
  • Wiadomości: 102
  • Miejsce pobytu:
    Banino
Odp: Schneider CPC 6128 problem z formatowaniem i odczytaniem dyskietki
« Odpowiedź #6 dnia: 2014.05.01, 01:12:47 »
Będę musiał zatem poszukać innych sprawnych czystych dyskietek i/lub zapisanych. Zauważyłem także, że CP/M ma wg wyświetlacza HxC 43 sektory, a typowe dyskietki 40 (0-39). O co tu chodzi?

Czy jest możliwość żeby ktoś odpłatnie nagrał mi działającą dyskietkę 3" z systemem i wysłał do mnie? Pokrywam wszelkie koszty :)
aim.atariscene.pl

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Schneider CPC 6128 problem z formatowaniem i odczytaniem dyskietki
« Odpowiedź #7 dnia: 2014.05.01, 04:18:38 »
Co ty się tak na te dyski systemowe uparłeś? - CPC to nie Amiga, i na jego dyskach systemowych nie ma nic naprawdę ciekawego. Owszem jest CP/M (to OS z lat 70ych czarno biały i milczący jak ówczesne komputery) a nawet dwie jego wersje 2.2 i 3.0, jest też LOGO2 i 3 do każdego z nich, (podobno słabszy niż na innych kompach). Programik Bankman do chowania obrazków w ramdysku, co można zrobić i bez RSXów (pisałem o tym w trickach). I demonstracja możliwości 6128 w Basicu, nudna jak flaki z olejem, plus demko archaicznej gry. Każdej z nich poświęcisz maks kwadrans by stwierdzić że tego nie potrzebujesz. Oraz jakieś śmieci których nikt do niczego nie używa. Całość zajmuje 4 strony dysku, a to co wymieniłem zmieściłoby się na jednej. Chodzi mi po głowie by przygotować moją wersję dyskietki systemowej z bardziej użytecznymi programami. Kiedyś się wezmę słowo harcerza. ;) Będzie tam przyzwoity kopier, CPM po polsku, PASCAL, Polski edytor, program graficzny i puszczałka do muzyki. ;) Rzeczy bez których Amstrad nie jest Amstradem tylko martwym klockiem. ;)

Obrazy dysków systemowych są w tym linku co podałem gdy wspomniałem na początku o Discology.

Sterownik dyskowy w CPC potrafi nagrać maks 10 pół-kilobajtowych sektorów na ścieżce, (standardowo jest 9). Lub jeden 4-kilobajtowy, (wtedy dane wczytują się najszybciej i stosują to niektóre demka). Wariacji jest więcej ale te są najbardziej interesujące. ;) 

W standardowej stacji głowica sięga do 42-ej ścieżki (licząc od 1) w niektórych egzemplarzach do 43. Odwołanie się do ścieżki o większym numerze i tak szoruje głowicą po tej ostatniej ścieżce. Standardowe formaty korzystają tylko z 40 co daje 180KB minus 2 na katalog, (Data bo System rezerwuje 2 ścieżki odejmując 9KB). Ale formatując na 10 sektorów i 42 ścieżki mamy 210KB minus 2 na katalog czyli 208KB free. :D  Niektóre programy zapisują na 2óch dodatkowych ścieżkach jakiś klucz którego stare kopiery nie kopiowały, bo nie miały opcji sięgania do tak wysokiej ścieżki. Np starsze Art Studio tak się zabezpieczało przed skopiowaniem. ;)

Aby skorzystać z takich formatów trzeba albo zmienić ROM Amsdos na Parados albo wpisać mu kilka POKE, zarówno przed odczytem jak i zapisem. Można też wykorzystać dodatkowe ścieżki we formacie Data wtedy POKE-i trzeba wpisać tylko w razie zapisu z Basica ale do odczytu tak przygotowanej dyskietki nie trzeba. Po prostu gdy komp w katalogu znajdzie info że plik jest na dalszej ścieżce to go sobie sięgnie. W gęstych stacjach można tak odczytywać nawet z 57 ścieżki bez zmiany romu i bez wpisywania POKE (przy odczycie). Jednostką alokacji jest 1KB, a że w katalogu informacje o jej położeniu zapisuje w jednym bajcie to maksymalnie może mieć 255.
256/4.5KB (na sektor) = prawie 57, choć tej ostatniej ścieżki już w pełni nie wykorzysta. :)

Widzę że program od ikciego ma w ustawieniach takie formaty i opisuje je też w instrukcji. :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

stRing (michomis)

  • ***
  • Wiadomości: 102
  • Miejsce pobytu:
    Banino
Odp: Schneider CPC 6128 problem z formatowaniem i odczytaniem dyskietki
« Odpowiedź #8 dnia: 2014.05.01, 09:23:53 »
Nie upieram się na ten system. Chodzi mi tylko o prosty program kopiujący, najlepiej jeśli działałby na stacji B: jak program od ikci'ego. Inaczej muszę przełączać stację ręcznie. Może też być na A: jeśli miałbym go fizycznie na dyskietce. Discology (na razie odpaliłem 7.3) jakoś do mnie nie przemawia, dużo opcji i wszystko po francusku, no i działa z B: więc i tak musiałbym stacje przełączać.

Spróbowałem Procopy v 1.2 (uruchamia się z B:) i właśnie udało mi się skopiować obraz na dyskietkę i uruchomić z niej grę. Zastanawiam się jeszcze jak dograć jakiś plik na nią, Procopy chyba nie ma takiej opcji. Można co prawda wskazać które tracki ma skopiować, ale zapisuje je na tych samych miejscach na dysku docelowym.
aim.atariscene.pl

martin381

  • *****
  • Wiadomości: 1213
  • Miejsce pobytu:
    JAROCIN
  • Gdzie jestem.....dokąd zmierzam....dokąd
Odp: Schneider CPC 6128 problem z formatowaniem i odczytaniem dyskietki
« Odpowiedź #9 dnia: 2014.05.01, 11:33:20 »
Bawiłem się jakiś czas HxC w wersji slim nie było problemów używałem w zasadzie Disc Magić (Disc O magic) do przegrywania
http://www.cpc-power.com/index.php?page=detail&onglet=dumps&num=5244
lub też MultiMarc formatowanie ,itp
http://www.cpc-power.com/index.php?page=detail&num=9297
Kabel był z przełącznikiem stacji ABBA w tym układzie jeśli Hxc robił za A to w stacji A oryginalnej 3"  musiałem mieć usuniętą dyskietkę)
Tak mam do dzisiaj w układzie ze stacją 3,5" .
HxC sprzedałem był ok do amstrada ale nie miał ale nie miał takiej opcji loadera do spectrum +3 jak do cpc.
Szczegółów nie pamiętam , chyba musiałem przestawić też jakiegoś swicha konfiguracyjnego w HxC
Spectrusie  i akcesoria(rożne  , przechodnie , nie tylko komputerki) , miałem w rękach ISSUE 1 , Harlequin , poszukuję spektrusia którego zmajstrowałem 28 lat temu , AX81 , ZXUNO , ICOM IC7000  call sign SQ3PLR

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Schneider CPC 6128 problem z formatowaniem i odczytaniem dyskietki
« Odpowiedź #10 dnia: 2014.05.01, 14:35:29 »
No tak, kopier ścieżkowy i plikowy to dwie różne rzeczy. Niektóre gry/programy i prawie wszystkie demka można tylko ścieżkowym przegrać. Ale tylko plikowym można sobie poukładać co z czym chce się mieć na dyskietce. Discology ma w sobie oba kopiery. I fakt na początku człowiek jest zakręcony. Dlatego nazwałem go kombajnem. ;) Od tak dawna nie miałem prawdziwego CPC że nawet nie wiem jaki inny polecić. Ścieżkowych jest cała masa, ale plikowych nie tak wiele. Był taki jeden świetny polskich autorów ale nie ma go na zagranicznych stronach. Przymierzam się by samemu jakiś kopier napisać ale mam problemy z motywacją. ;)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Schneider CPC 6128 problem z formatowaniem i odczytaniem dyskietki
« Odpowiedź #11 dnia: 2014.05.01, 20:34:10 »
Po licznych próbach formatowania programem podanym przez kolegę ikci, tych dyskietek CF2 (wszystkie zafoliowane) http://www.datalogo-shop.de/disketten/30-zoll-disketten/
Miałem następujące komunikaty: Blocks corrupted 005 itd. W końcu za 10 razem udał się format i teraz w basicu pokazuje 178K free. Po próbie skopiowania przy pomocy disckit (jeszcze nie próbowałem Discology) dostaję komunikat jak na zdjęciu. Dodam że po tym, w basicu polecenie cat daje: 169K free.

Dyskietki wiekowe? Stacja zabrudzona (głowicę czyściłem)? A może coś z zasilaniem stacji? 12V i 5V idą po zasilaczu 2A takim jak od dysku IDE http://img.diytrade.com/cdimg/1193773/13092203/0/1276054235/SATA_IDE_power_adapter.jpg

Mam nadzieje, że cały czas mówimy o dyskietkach CF-2 i takie własnie kupiłeś,  a nie CF2-D  bo te drugie nie są przeznaczone do tej stacji i mogą robić właśnie takie błędy jak te, które przytoczyłeś (bo to nośnik o innej gęstości). Jeśli cały czas mowa o tych pierwszych czyli CF-2 to mam obawy, że jest problem z tzw. HEAD ALIGNMENT w Twojej stacji czyli "rozcentrowana" głowica - to tak samo działa jak zły kąt głowicy w magnetofonach - przez to stacja ma problem ze znalezieniem ścieżki zero, formatowanie dyskietki udaje się raz na 10 razy, a jak się uda to dyskietka zapisana na tej stacji nie będzie się "czytać" w innym komputerze (w innej stacji).
Nie męczyłbym tych nowych dyskietek w takiej stacji bo po prostu szkoda cennego nośnika. Prawda jest taka, że te dyskietki były pancerne - zwłaszcza MAXELL, PANASONIC oraz sprzedawane przez AmSoft. Po wielu wielu latach czytają się idealnie. Dyskietki 5,25" a zwłaszcza 3,5" nie były już tak trwałe - już nawet nie wspomnę o pre-współczesnych nośnikach HD, które wręcz były jednorazówkami. Dlatego wiek dyskietek na 100% nie jest problemem, zwłaszcza jak były zafoliowane i nic na Ciebie nie wyskoczyło lub nie zabiły Cię swym zapachem po rozpakowaniu.
Także ten zasilacz jest wręcz idealny do zasilania CPC 6128 - sam używam takiego z wielkim sukcesem.

Posłuchaj, uważam, że Tobie w tej chwili potrzeba po prostu jednej nagranej, pewnej dyskietki, może być czysta, sformatowana ale najlepiej jakby była zapełniona i żebyś ją włożył do stacji i wykonał  instrukcję CAT.
Jeśli stacja odczyta ją  bez problemu za pierwszym razem i jeszcze przez kolejne 10 razy i jeśli pliki się wczytają to znaczy, że to nie problem z rozstrojoną głowicą.

Natomiast jeśli wywali błędy to znaczy, że przy czyszczeniu głowicy, wymianie paska musiałeś coś pokitrasić - być może ta śrubka która blokuje blaszkę regulacyjną była popuszczona i wystarczyło tylko tknąć głowicę aby się przestawiła.
W takim wypadku, ale podkreślam tylko wtedy jeśli już jesteś pewny, że to problem z ustawieniem głowicy - możesz spróbować sam ją ustawić, to nie jest takie proste jak przy głowicy w magnetofonie bo tego się nie da zrobić na słuch :-)

Tutaj pod linkiem poniżej masz tutorial - dotyczy ZX Spectrum +3 ale to były te same stacje więc możesz z tego skorzystać.

http://www.dataserve-retro.co.uk/contents/en-uk/d91.html

Jeszcze jedna sprawa. Przy wymianie paska i czyszczeniu głowicy musiałeś odkręcić płytkę drukowaną, a następnie odwróciłeś stację "na plecy"
Czy czasem przy tej operacji nie wypadł Ci tzw pin ?  To jest taka szpilka przypominająca w wyglądzie nit z płaską główką i długim "trzonkiem".



To jest pin istotny w mechanizmie zabezpieczającym przed zapisem dyskietki.

Jak Ci to wypadnie i tego nie założysz na swoje miejsce to na tej stacji nic nie sformatujesz ani nie zapiszesz.

Tutaj trochę więcej na ten temat:

http://www.dataserve-retro.co.uk/contents/en-uk/d92.html






ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

stRing (michomis)

  • ***
  • Wiadomości: 102
  • Miejsce pobytu:
    Banino
Odp: Schneider CPC 6128 problem z formatowaniem i odczytaniem dyskietki
« Odpowiedź #12 dnia: 2014.05.01, 23:06:54 »
Tak, z tym pinem już walczyłem wcześniej, wypadł mi przy pierwszym demontażu, odłożyłem go na półeczkę myśląc że to coś istotnego i... o nim zapomniałem, po wymianie paska oczywiście stacja nie chciała współpracować póki nie zwróciłem jej pina :)

Co do rozregulowanej stacji to pewnie masz rację, wszystko na to wskazuje. Mam tę jedną przegraną dyskietkę z grą, spróbuję z niej wczytać kilkanaście razy, w razie potrzeby wyreguluję stację wg poradnika, dzięki serdeczne.
aim.atariscene.pl

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Schneider CPC 6128 problem z formatowaniem i odczytaniem dyskietki
« Odpowiedź #13 dnia: 2014.05.02, 10:09:39 »
W razie czego - w Twoim mieście mieszka nasz forumowy kolega tdu. To "amstradowiec" i w ogóle miłośnik dyskietek 3" nie tylko na Arnolda :)
Jest teraz na majówce ale jak wróci z długiego weekendu to z pewnością możesz na niego liczyć bo to zacny i chętny do pomocy gość, jak zresztą
większość ludzi z tego forum.
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

stRing (michomis)

  • ***
  • Wiadomości: 102
  • Miejsce pobytu:
    Banino
Odp: Schneider CPC 6128 problem z formatowaniem i odczytaniem dyskietki
« Odpowiedź #14 dnia: 2014.05.04, 12:14:31 »
Może będzie okazja się z nim spotkać, albo pogadać z kimkolwiek na jakimś zlocie. Na razie przetestowałem kopiowanie różnych gier i dem z różnych okresów programem ProCopy. W 90% dyski się kopiują i odczytują. W kilku przypadkach, np. nowsze demka podczas wczytywania wieszają się, ale zakładam iż wynika to z konstrukcji samego obrazu dyskowego a nie wadliwej stacji. Z gier jedynie Prince Of Persia podczas kopiowania zatrzymuje się na 2 sektorze podczas odczytu.
aim.atariscene.pl