Autor Wątek: ZX 128 Spider  (Przeczytany 53147 razy)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: ZX 128 Spider
« Odpowiedź #210 dnia: 2019.05.08, 08:40:56 »
w załączniku są trzy pliki...
który z nich to ten właściwy jeśli brak RTC w Spiderze ? ;)
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: ZX 128 Spider
« Odpowiedź #211 dnia: 2019.05.08, 09:16:12 »
Wstaw np. ten "rtc.sys.C0EFvele.BIN" zmieniając mu nazwę na "rtc.sys" i wklej do katalogu "sys" na karcie z plikami esxdos-a.
I tak nie ma to znaczenia, bo na karcie nie Masz zegara. Zniknie zaś komunikat o błędzie przy starcie.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: ZX 128 Spider
« Odpowiedź #212 dnia: 2019.05.17, 12:32:51 »
Do mojego Spidera powstała jeszcze nowa klawiatura.
Płytka jednostronna z otworami montażowymi w tych samych miejscach co na płycie głównej, by złapać wszystko w jedną całość długimi śrubami fi3 ;)
Od góry maskownica z dymionej pleksy, otwory na klawisze i śruby frezowane na maszynie CNC.
Zastosowałem w niej klawisze z dwuczęściowymi nasadkami gdzie można wstawić karteczki z opisem funkcji 10x10mm.

Z boku jest też widoczny zewnętrzny enkoder PAL zrobiony na ADeku na płytce uniwersalnej, by można podłączyć pod monitory z wejściem Composite Video.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: ZX 128 Spider
« Odpowiedź #213 dnia: 2019.09.19, 18:06:34 »
Fajnie wyszło :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: ZX 128 Spider
« Odpowiedź #214 dnia: 2019.12.09, 07:11:24 »
skoti: nie wiem czy śledzisz swój projekt geograficznie, ale możesz wbić szpilkę na mapie na Kioto w Japonii.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

skoti

  • *****
  • Wiadomości: 749
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: ZX 128 Spider
« Odpowiedź #215 dnia: 2019.12.09, 16:39:55 »
Dzięki za info. Fajnie, że ktoś z tego korzysta.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: ZX 128 Spider
« Odpowiedź #216 dnia: 2019.12.09, 17:21:49 »
Ja korzystam cały czas.
Jest to jeden z moich komputerów testowych, na których testuję interface.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: ZX 128 Spider
« Odpowiedź #217 dnia: 2019.12.09, 22:33:47 »
Ja też go używam dość często, działa mi bardzo stabilnie sam komp jak i jego divmmc.  :)

Jedynie brakuje mi opcjonalnego enkodera PAL na pokładzie i do tego bardzo tanio mi wyszło jego poskładanie, bo większość elementów miałem już w szufladzie.  :D
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: ZX 128 Spider
« Odpowiedź #218 dnia: 2019.12.09, 23:09:04 »
W celu większej kompatybilności, nie obsadzałem DIVMMC.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: ZX 128 Spider
« Odpowiedź #219 dnia: 2023.05.24, 11:17:08 »
Zabrałem się właśnie za składanie ZX 128 Spider - to będzie już kolejny klon Spectrum w mojej kolekcji.
Mam jednak kilka pytań:
  • Gdzie mogę znaleźć wsady do układów CPLD oraz EPROM-ów?
  • Jakiego typu Z80 powinienem zastosować? Jakiś współczesny CMOS? A może historyczny NMOS też się sprawdzi
  • Ktoś mógłby podpowiedzieć gdzie szukać RAM-ów? ;)

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: ZX 128 Spider
« Odpowiedź #220 dnia: 2023.06.07, 16:42:44 »
Dotarła do mnie dzisiaj paczka z pamięciami RAM zamówionymi na Aliexpress, w związku z czym mogłem przystąpić do wstępnego uruchomienia.
Komputerek wystartował. Niestety z jakiegoś powodu obraz jest poszarpany i dosłownie lata po całym ekranie. Na początku sądziłem, że może coś jest nie tak z kablem albo gniazdkiem, jednak kolejne próby wykazały, że to nie tutaj leży przyczyna. Poprawiłem luty przy gniazdku wideo, a kabel działa z innymi konstrukcjami.
Czasami sygnał stabilizuje się sam z siebie w jakiś czas po włączeniu zasilania - niekiedy jest to kilka sekund, częściej kilkadziesiąt, często jednak nawet po kilku minutach od włączenia jest niestabilny. Wykonanie power cycle przywraca problem. Próbowałem dotykania płytki w różnych punktach i dociskania scalaków, jednak nic to nie daje.
Dodatkowo, nie jestem w stanie załadować programu przez magnetofonowe, podając sygnał z telefonu. Na innych klonach metoda ta zawsze działała bezwzględnie.

Wykonywałem testy z dwoma róznymi procesorami (NMOS i CMOS) oraz przetestowałem pamięci RAM za pomocą TL-866.
Odnoszę też wrażenie, że Altera grzeje się bardziej niż w przypadku Karabasa.

Próbowałem poprawić luty przez CPLD, ale nic to nie dało.
Ktoś spotkał się z takim problemem i ma pomysł jak to debugować?
« Ostatnia zmiana: 2023.06.07, 17:14:41 wysłana przez Atlantis »

skoti

  • *****
  • Wiadomości: 749
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: ZX 128 Spider
« Odpowiedź #221 dnia: 2023.06.07, 17:19:20 »
Sprawdź luty CPLD przy pinie 61 i okolicach tam jest sygnał CSYNC.
Wartość rezystora R1. Powinien siedzieć 150ohm
Zegar startuje poprawnie i jest stabilny cały czas?

Co do wczytywania z telefonu. Sprawdź tranzystor Q1 i jego okolice zgodnie ze schematem.

 

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: ZX 128 Spider
« Odpowiedź #222 dnia: 2023.06.07, 17:49:51 »
Wielkie dzięki. Sprawdzę te okolice, gdy tylko wrócę do domu.
Swoją drogą jest gdzieś dostępny schemat Spidera 128? Nie udało mi się go znaleźć w sieci, więc składałem w oparciu o BOM i opisy na płytce.
Istnieje możliwość, że winę za takie zachowanie obrazu ponosi uszkodzony układ CPLD (Altera)?

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: ZX 128 Spider
« Odpowiedź #223 dnia: 2023.06.07, 17:51:43 »
W takich sytuacjach najbardziej podejrzany jest niestabilnie pracujący generator zegara (zwłaszcza, że to kolejna konstrukcja na układzie 7404).
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: ZX 128 Spider
« Odpowiedź #224 dnia: 2023.06.08, 10:33:15 »
Wykonałem kilka pomiarów oscyloskopem.
Pierwsza niepokojąca rzecz to sygnał zegarowy (pin 8 układu 74hc04). Czy przypadkiem tam nie powinien być sygnał prostokątny, a przynajmniej mocno zbliżony kształtem do prostokąta?
Sprawdziłem także sygnał csync oraz linie RGB tuż przy gniazdku. Znawcą kwestii sygnałów wideo nie jestem, jednak na moje oko nie wyglądają podejrzanie. Niedolutowany pin można raczej wykluczyć, bo nie tylko kilka razy przeprowadziłem inspekcję wizualną i poprawiłem luty, to jeszcze próbowałem dociskać piny plastikowym narzędziem i niczego to nie zmieniało.

Zbadałem także zasilanie. Pierwsza rzecz, która mnie mocno niepokoi to dość spory ripple. Na pinach zasilających pamięci potrafi on wynosić w granicach 0,2-0,3V Pk-Pk. Ja na moje oko to dosyć sporo...

Dodatkowo jeśli podpinam masę sondy oscyloskopowej w do masy w okolicy wejścia zasilania (minus mostka diodowego) to zmniejsza się poziom brumu sieciowego słyszanego w telewizorze. Mam też wrażenie, że obraz się wtedy nieco stabilizuje. Czyżbym miał problem z zasilaniem? Używam niewielkiej przetwornicy impulsowej w formie modułu mogącego zastąpić 7895. Specyfikacja mówiła, że powinna sobie ona radzić do 1A chociaż przyznaję, że niewielki rozmiar dławika mocy trochę mnie martwi. Z drugiej strony układ nie nagrzewa się podczas pracy. Może jednak powinienem tam dać jakąś większą przetwornicę albo stabilizator liniowy z niewielkim radiatorem?

EDIT: W ramach testu wymieniłem moduł przetwornicy impulsowej na zwykły 7805CV z niewielkim radiatorem. Dodałem też dwa kondensatory SMD 470nF na wejściu i wyjściu stabilizatora, gdyż brakowało ich na płytce. Niestety, nic się nie zmieniło. Obraz nadal się trzęsie, a ripple na linii 5V wynosi około 0,2-0,3V. Chyba jednak przywrócę tę przetworniczkę impulsową, bo stabiolizator się nieco grzeje...

EDIT2: Ok. Przywróciłem przetwornice impulsową, ale zostawiłem kondensatory 470nF na jej pinach. Ripple zmniejszył się - teraz waha się w granicach 80-200mV. Obraz nadal się trzęsie.

EDIT3: Sprawdziłem jeszcze oscyloskopem sygnał BRIGHT przy gniazdku video.
« Ostatnia zmiana: 2023.06.08, 11:45:06 wysłana przez Atlantis »