Autor Wątek: Nowy klon się szykuje - ZX Nucleon 512KB  (Przeczytany 28257 razy)

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: Nowy klon się szykuje - ZX Nucleon 512KB
« Odpowiedź #105 dnia: 2019.10.04, 01:37:58 »
Upust dostałem ;)

Na razie zobaczyłem parę ruskich dem, które nie chodziły albo krzaczyły mocno na ZX 128 i powiem, że na ten moment jest dobrze, wszystko chodzi jak powinno.

Nie mam betadiska i właściwie nigdy nie miałem go w planach, więc divide w zupełności mi wystarczy. Jeśli to ma tak działać jak mi teraz działa to jestem zadowolony. Trochę żal będzie nowej białej obudowy, bo została przeznaczona na Nuckleona, a trzeba będzie zrobić kilka małych dziur z tyłu obudowy na przełączniki.

Martwię się trochę o autora projektu, bo jak mu wczoraj napisałem, że divmmc nie działa, to najpierw napisał, że 95$ za to jak jest, a potem na prośbę o zwrot całości napisał, że kasę przeleje a tego Nuckleona mam wyrzucić do kosza na śmieci... Od tego czasu nie odzywa się, mimo, że dzisiaj napisałem mu, że działa divide i że nie chcę już zwrotu. Coś czuję, że chyba robi sobie dłuższy odpoczynek od wszystkiego. Z tego co czytałem na tym czeskim forum, to nie ma postępu z betadiskiem, a divmmc chyba przepełniło czarę goryczy...

Jak macie jakieś propozycje testów to proszę pisać, w miarę możliwości sprawdzę co trzeba. Już czuję, że dość mocno nagrzewa ten stabilizator w lewym dolnym rogu płyty ale nie ma tragedii. 

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Nowy klon się szykuje - ZX Nucleon 512KB
« Odpowiedź #106 dnia: 2019.10.04, 08:48:48 »
Chłop się honorem uniósł :)

Pentagon zaprojektowano tak, by współpracował ze zintegrowanym  BetaDisk-iem.
Miała być to jedna - zintegrowana całość i była.
Dlatego "wyrwanie" z projektu Bet-y tak się skończyło.
Poza tym, każdy BetaDisk jest specyficzny w uruchamianiu.
Jest do niego pełno różnych firmware, które działają różnie.

Ja mam BetaDisk 128 od Zaxon-a, kombinowałem z różnymi firmware i były różne skutki.

Współpraca z różnymi DivMMC, DivSD,DivIDE jest w dzisiejszych czasach prawie kluczowa.
Te interface stały się właściwie standardem do wgrywania oprogramowania do ZX Spectrum.
Powstaje ich wiele i to w różnych "wariacjach". A to z AY-kiem, a to z Kempston-em.

Przypuszczam, że niektóre z nich, nie działają z tą płytą z uwagi na zegar, być może też przez te bufory.
Ale ciężko się wypowiadać, jak się nie ma przed oczami fizycznej płyty i nie dokona się pomiarów.

 Z tego, co czytałem to czeskie forum, konstruktor Nucleon-a ma jakąś awersję do DivIDE,SD,MMC.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: Nowy klon się szykuje - ZX Nucleon 512KB
« Odpowiedź #107 dnia: 2019.10.04, 10:30:20 »
@Jackfinch, jak masz tam konto na tym czeskim forum to napisz im tam, że ruszyło z divide i daj może linka do tego filmiku mojego, może tam autor to zobaczy, bo dalej się nie odzywa.

EDIT: udało mi się wbić tam, więc sam to  zrobię - test z czeskimi pytaniami wymiata :D
« Ostatnia zmiana: 2019.10.04, 11:27:12 wysłana przez Rzeznik »

jackfinch

  • ****
  • Wiadomości: 426
  • Miejsce pobytu:
    uk
Odp: Nowy klon się szykuje - ZX Nucleon 512KB
« Odpowiedź #108 dnia: 2019.10.04, 13:51:57 »
Sorry dopiero wstałem, miałem to zrobić jak w nocy  wróciłem z pracy i przeczytałem że ci działa, ale dałeś info, że go poinformowałeś i odpuściłem.
Może ta współpraca z DivIDE zmotywuje go do dalszej pracy nad clonem pentagona, być może tak będzie jak @Maryjan kiedyś wspomiał o ile dobrze pamiętam że jak wyjdzie wersja 2C to wszystko będzie działać (obecnie 1C). W międzyczasie  udało mu się z pomocą kilku osób usunąć kilka drobnych błędów.

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: Nowy klon się szykuje - ZX Nucleon 512KB
« Odpowiedź #109 dnia: 2019.10.04, 14:46:04 »
Mam dzisiaj wolne i od rana rąbie ruskie dema, AY już mi pinka w uszach nawet jak kompa wyłącze :) Działa cały czas, nie ma jakichś problemów.

Autor już odezwał się i na maila i na tamtym forum, chyba wraca do pracy nad tym.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Nowy klon się szykuje - ZX Nucleon 512KB
« Odpowiedź #110 dnia: 2019.10.04, 16:21:26 »
Musiał sobie przemyśleć to i owo :)
Zobaczymy, co z tego wyjdzie w następnej rewizji płyty.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: Nowy klon się szykuje - ZX Nucleon 512KB
« Odpowiedź #111 dnia: 2019.10.04, 18:24:19 »
Podpowiedzi jakieś ma, więc może w końcu i z Betadiskiem mu się uda:)

O ile po info o DIVMMC nie wyrzucił wszystkich złożonych płyt do śmietnika hehehehe

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: Nowy klon się szykuje - ZX Nucleon 512KB
« Odpowiedź #112 dnia: 2019.10.05, 13:12:20 »

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Nowy klon się szykuje - ZX Nucleon 512KB
« Odpowiedź #113 dnia: 2019.10.05, 14:48:22 »
Fajnie :)

Na moim ZX 128+2 szarym z Profi, to demo też działa.
Masz może jakieś inne demka, które wymagają tylko Pentagona ?
Chodzi tu o synchronizację ramki z obrazem.

Nie piszę tego złośliwie, ale ciekawi mnie, czy się nie "wykrzaczą" ew. nie będą sypać "artefaktami".
Każdy taki test, to informacja dla konstruktora, co ew. poprawić.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: Nowy klon się szykuje - ZX Nucleon 512KB
« Odpowiedź #114 dnia: 2019.10.05, 15:07:22 »
To demo działa na profi, tylko są zwolnienia w trakcie (zwalnia muza), tutaj nie występują.

Może potem wrzucę filmik z dema Across the Edge, ono nie działa na ZX w ogóle.

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: Nowy klon się szykuje - ZX Nucleon 512KB
« Odpowiedź #115 dnia: 2019.10.05, 15:35:46 »

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: Nowy klon się szykuje - ZX Nucleon 512KB
« Odpowiedź #116 dnia: 2019.10.07, 17:16:54 »
Autor rozpoczyna ponownie produkcję. Dostał info, że u kogoś innego DIVMMC działa, więc nie wiem dlaczego ja miałem problem, widać są różne te maszynki. W każdym razie ktoś się mnie pytał, czy i gdzie można Nucleona kupić, więc jeśli chcecie to trzeba sobie tematu pilnować samemu i odwiedzać profil autora na sellmyretro - https://www.sellmyretro.com/user/profile/karlovarak oraz odwiedzać to czeskie forum, na którym wszystko jest napisane http://www.oldcomp.cz/viewtopic.php?f=129&t=7537.

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: Nowy klon się szykuje - ZX Nucleon 512KB
« Odpowiedź #117 dnia: 2019.10.27, 10:31:58 »

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: Nowy klon się szykuje - ZX Nucleon 512KB
« Odpowiedź #118 dnia: 2019.10.27, 20:03:27 »
6 stówek to nie jest jakaś bardzo wygórowana cena (choć tanio też nie jest). Pozostaje ryzyko, czy ewentualny fejs, który akurat posiadamy będzie chciał z tym działać. Nawet się nie łudzę, że do szyny uda się bezboleśnie podpiąć DivIDE plus, czy FDD3000, a kolejnego fejsa kupować?... eeehhh. No ale chciałbym, nie powiem :D
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: Nowy klon się szykuje - ZX Nucleon 512KB
« Odpowiedź #119 dnia: 2019.10.28, 10:51:00 »
Bez ryzyka nie ma zabawy ;) Ewentualnie zawsze możesz poczekać na innego klona od Zaxona.