Autor Wątek: Mikroelektronika wczesnych lat 60-tych  (Przeczytany 1756 razy)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2429
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Mikroelektronika wczesnych lat 60-tych
« dnia: 2023.03.31, 00:13:41 »
W biblioteczce mojego zmarłego teścia trafiłem jakiś czas temu na polski przekład książki z 1963 roku na temat mikroelektroniki.
Jest to przekład WNT z wydawnictwa McGraw-Hill pod tytułem "MICROELECTRONICS - Theory, Design and Fabrication" ISBN nie podano
Przeglądając tę pozycję jestem w ciężkim szoku jakie rzeczy były już robione w tamtych czasach świecie elektroniki, a my nie byliśmy chyba jeszcze na takim poziomie do lat 80-tych albo i lepiej :)

Książka ta traktuje o technologii mikroelektronicznej począwszy od zintegrowanych układów grubowarstwowych czy hybrydowych poprzez monolityczne układy scalone cyfrowe i analogowe w tym też RF nawet w technologii SMD oraz ich zastosowaniach w ówczesnych urządzeniach produkowanych przez zachodnie firmy, na przykład mikrokomputer wielkości większej walizki podróżnej :D

Jeśli ktoś będzie zainteresowany takim tematem to mogę przygotować wybrane skany tej książki do poczytania i refleksji ;)



« Ostatnia zmiana: 2023.03.31, 01:17:04 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

paroos

  • *****
  • Wiadomości: 512
  • Miejsce pobytu:
    BB
Odp: Mikroelektronika wczesnych lat 60-tych
« Odpowiedź #1 dnia: 2023.03.31, 08:13:19 »
Mnie już zainteresowałeś :D
Chętnie przeczytam.
Z80 --> 48K, 48K+, 128K+2/+3, CPC 464/6128, C128D, Canon V-20, Panasonic FS-A1F, Sega SC-1000, Enterprise 64, NEC PC-6601/PC-8001/PC-8801mkII SR, Sharp MZ-700/MZ-2521, Sharp-X1C, Toshiba Pasopia 7, Sord M5 :)


damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2429
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Mikroelektronika wczesnych lat 60-tych
« Odpowiedź #3 dnia: 2023.03.31, 10:35:53 »
Tak to wersja oryginalna, ja mam polskie tłumaczenie tej książki wydane przez WNT.

Spolszczenie jest na tyle dokładne że nawet na fotografiach gdzie są prezentowane monety dla porównania wielkości elementów zostały one podmienione na polski bilon z tamtego okresu  :P
« Ostatnia zmiana: 2023.03.31, 10:44:13 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Waldek

  • ***
  • Wiadomości: 169
  • Miejsce pobytu:
    Łużyce
Odp: Mikroelektronika wczesnych lat 60-tych
« Odpowiedź #4 dnia: 2023.03.31, 10:55:35 »
Mnie to także bardzo zainteresowało :D
A jaki przypadek  https://www.ebay.de/itm/234947183774

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2429
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Mikroelektronika wczesnych lat 60-tych
« Odpowiedź #5 dnia: 2023.03.31, 11:04:25 »
@Waldek, rozumiem że będziesz licytował ;)

Wracając do książki, to większość jest dość nieciekawa i traktuje dość wnikliwie samą technologię wraz z wzorami matematycznymi i chemicznymi, wykresami i tabelkami oraz nudną teorią. ;)
Najciekawsze są tam jednak obrazki i część opisów jakie postaram się tutaj z czasem zaprezentować.  ;D
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2429
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Mikroelektronika wczesnych lat 60-tych
« Odpowiedź #6 dnia: 2023.03.31, 20:46:14 »
Kilka obrazków z tej książki.
Pamiętajmy że książka wydana w roku 1963 ale prace nad tym pewnie trwały już wiele lat wcześniej ;)
My jeszcze wtedy grzaliśmy się lampami elektronowymi i bawiliśmy zasilaczami z prostownikami na stosach selenowych :D
Przepraszam za jakość tych fotek robionych telefonem na szybko, ale nie mam w tej chwili dostępu do skanera, jak będzie taka potrzeba to mogę przygotować skany dobrej jakości.
« Ostatnia zmiana: 2023.03.31, 21:52:04 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Waldek

  • ***
  • Wiadomości: 169
  • Miejsce pobytu:
    Łużyce
Odp: Mikroelektronika wczesnych lat 60-tych
« Odpowiedź #7 dnia: 2023.03.31, 21:55:12 »
....
My jeszcze wtedy grzaliśmy się lampami elektronowymi i bawiliśmy zasilaczami z prostownikami na stosach selenowych :D
....

Przypomina mi to moje dzieciństwo.

Mój tata kupił  za duże pieniądze pierwszy telewizor, pierwszy w całej wsi!
Wieczorem telewizor stawiał w oknie i pół wsi oglądało nadawany program.
Kilka tygodni później moja ciekawość była tak wielka,
jak właściwie powstaje obraz,
gdzie są aktorzy?
Tata i mama byli daleko w pracy, Waldek otworzył bez problemu telewizor na zapleczu!
Pewnie wszyscy siedzą w selektorze kanałów :)
Zdemontowane i rozebrane, każdy pojedynczy pasek szpuli ułożony zgrabnie na stole.
Nic nie znalazłem, a dzień się już kończył.
Teraz możecie sobie wyobrazić, jak ojciec zareagował.
W pewnym momencie interweniowała matka, ojciec pewnie by mnie zabił,
tak cenna była wtedy nowa technologia.
To tak na marginesie.



damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2429
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Mikroelektronika wczesnych lat 60-tych
« Odpowiedź #8 dnia: 2023.03.31, 22:06:43 »
Próbuję sobie tylko wyobrazić to zdziwienie kiedy w tamtym czasie brał do ręki taką książkę jakiś czytelnik w naszym kraju  :o
Zastanawiam się co on sobie wtedy myślał o tym wszystkim co tam zobaczył ;)
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6832
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Mikroelektronika wczesnych lat 60-tych
« Odpowiedź #9 dnia: 2023.03.31, 22:07:04 »
@Waldek: niezła historia, która ukształtowała Ciebie na całe życie zapewne.

Osobiście uwielbiam książki techniczne, wszystkie ale te wydane przed 90 rokiem XXw. Na biurku mam "Electrical Engineering for Electric Light Artisans and Students" z 1903r. Coś pięknego pod względem merytorycznym jaki i wydawniczym. Do tego wszystkie zjawiska fizyczne i chemiczne wyjaśnione językiem prostym do zrozumienia dla osoby z wykształceniem średnim.

Współczesnych książek technicznych (szczególnie polskich publikacji) najczęściej nie trawię, ponieważ są pisane przez naukowców dla naukowców z tego samego wydziału lub instytutu.

Aby nie być daleko od książki @damika, nieźle jest złożone i zedytowane w miarę współczesne "The Art of Electronics" P. Horowitza i W. Hill. Zawiera chyba wszystko co amatorowi hobbyście może być przydatne, ale ma tylko 1200 stron i waży ze 3kg.

@damik: pewnie miał rozdziawioną gębę i czytał ją od dechy do dechy jak najlepszą powieść SF. ;)
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Waldek

  • ***
  • Wiadomości: 169
  • Miejsce pobytu:
    Łużyce
Odp: Mikroelektronika wczesnych lat 60-tych
« Odpowiedź #10 dnia: 2023.03.31, 22:35:07 »
@KWF: Zgadzam się z Tobą całkowicie.
Ja również mam na swoich półkach wiele książek, z których większość pochodzi z NRD.
Czy to czasopisma "Funkamateur" czy "Radio Fernseh Elektronic" i wszystkie książki o elektronicznym rzemiosle są, jak już zauważyłeś, napisane w bardzo prosty i zrozumiały sposób.
Dzisiejsze wydania nie są pisane dla hobbysty.
Niestety nie dane mi było nauczyć się angielskiego, chęci były i są bardzo duże, ale możliwości niewielkie.

Mam tylko jedną polską książkę, Pan Tadeusz 8)

@damik: Twoje skany uważam za bardzo ciekawe, dzięki za podzielenie się.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2429
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Mikroelektronika wczesnych lat 60-tych
« Odpowiedź #11 dnia: 2023.04.01, 01:03:49 »
@Waldek, mój Tata jak byłem mały wytłumaczył mi na szczęście że aktorów nie ma w naszym telewizorku, bo pewnie też bym dokonał autopsji tego urządzenia chcąc ich poznać ;)

@KWF, ta książka akurat też już niestety nie jest strawna dla zwykłego czytelnika, bo jak zaczynają się jakieś naukowe wywody teoretyczne poparte wzorami matematycznymi, tabelami i wykresami to większość czytelników niestety odpada, jednak jest tam to jeszcze jakoś wyważone i uzupełnione o kwestie awaryjności oraz technologie produkcji.

W każdym razie jest to taka ciekawostka techniczna w pigułce z lat minionych i nam trochę wtedy obca, gdzie każdy może znajdzie dla siebie coś ciekawego ;)
« Ostatnia zmiana: 2023.04.01, 01:13:43 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.