Autor Wątek: Aktualnie produkowane Spectrumy  (Przeczytany 102828 razy)

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Aktualnie produkowane Spectrumy
« Odpowiedź #45 dnia: 2012.02.14, 22:35:20 »
Cytuj
Mat jak sam napisales jest tam 32-bitowy arm 60mhz o mocy gdzies tak 100xSpectrum, ktory moglby pewno emulowac calego ZX lacznie z generacja obrazu i AY przez PWM albo drabinke.

Tylko po co? Wtedy dostajemy po prostu nadmiernie rozbudowany emulator.

Cytuj
To jest bardzo dziwaczna konstrukcja, zupelnie inna niz np. ZXEvo, dlatego warto ja miec  :D.

Nie rozumiem co w niej widzisz dziwacznego - mnie implementacja w zasadzie całego oryginalnego hardware'u w FPGA a peryferiów na zewnątrz wydaje się być całkowicie naturalna.

Cytuj
Soft core znaczy tyle, co model VHDL ukladu, zamiast realnego chipa.

Pfffy... Czyli twoim zdaniem implementacja jakiejkolwiek istniejącej elektroniki w FPGA jest niedobra bo nie jest prawdziwą elektroniką? ;)

Cytuj
I tu jest kwestia jak dokladny jest ten model, a T80 nie ma 100% zgodnosci z Z80, nie mowiac juz o timingach zewnetrznych, ktore mozna skompensowac na plycie z fpga, ale nie np. w plycie zx spectrum.

Ja tam się może nie znam, ale wg opisu z opengates:

- Supports all undocumented Z80 instructions
- Supports all Z80 interrupt modes
- Correct R register behaviour
- Correct Z80 instruction timing
- Almost 100% correct behavior of the undocumented Z80 flags

I jedyny element, który nie ma 100% zgodności to działanie niedokumentowanych flag. To teraz powiedz mi - jak zgodny (poza oczywistym wsadzeniem fizycznej kości, która od razu odcina takie możliwości jak taktowanie na 35MHz) musiałby być wg ciebie core Z80 w FPGA, żebyś go uznał za wystarczająco zgodny? Ile jest programów, które używają niedukomentowanych rozkazów tak, żeby brak stuprocentowej zgodności flag przeszkadzał im w działaniu (i zakładam, że Almost oznacza przynajmniej 99% zgodności)?

Cytuj
Inaczej mowiac t80 moze rozmawiac z fpga ula, ale niekoniecznie z real ULA.

Na ile rozumiem opis to gdyby z FPGA wyprowadzić magistrale Z80, podpiąć ULA (oczywiście po przeprowadzeniu konwersji napięć itp.) to - znowu przy założeniu, że zgodność na poziomie oferowanym przez T80 jest jednak wystarczająca - nie powinno być problemu, żeby taki twór wsadzić w miejsce oryginalnego procesora.

Tylko jeszcze raz... Po co???

Cytuj
Wiem ze Chris od Harlequina zaczal przerabiac soft core do swojego klona spectrum, ale czy cos z tego wyniklo nie mam pojecia.

Nie widzę powodu, żeby tam cokolwiek przerabiać - chyba, że komuś faktycznie brakuje tego promila zgodności. Albo po prostu resztę projektu ma spapraną i musi dopasować Z80 do swoich błędów ;)

m.

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Aktualnie produkowane Spectrumy
« Odpowiedź #46 dnia: 2012.02.15, 09:41:27 »
Jakkolwiek nie odniosłem wrażenia, by post Gryzora był taktyczno-zaczepny ;) to oczywiście wciąż popieram MATa w "przedmiocie poruszonej sprawy".
Skoro we wszystkich nowych Spectrumach (ok - tych, które mam, ale co z tego ;) ) timingi są 100% zgodne z komputerem, który odtwarzali (tu: Pentagon), to mogą też pewnie być zgodne ze Spectrum brytyjskim, gdyby takie było w configu.

Na Spectrum mamy to szczęście, że nie ma tak, jak na innych polatformach, iż siedzą stare pierdziele i jęczą: "to nieeee jest prawdziwe Spectrum, bo za mooooich czaaasów...", tylko po prostu się robi nowe komputery, a jak ktoś nie chce, to nie kupuje i koniec dyskusji.

Jak się czyta fora dyskusyjne innych platform, to się płakać chce. Gdyby tak wszyscy rozumowali, to by nadal na PC XT siedzieli. Bo oryginalne. Hahah.

PS: A my na ZX80. ;)

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Aktualnie produkowane Spectrumy
« Odpowiedź #47 dnia: 2012.02.15, 17:11:48 »
Tak z ciekawostek związanych z ewentualnym rozszerzaniem tego, co siedzi w Speccy2010... Zainstalowałem sobie z ciekawości Quartusa (soft do tworzenia "konfiguracji" m.in. dla FPGA Altery - ponad 3 giga downloadu ;)) i otworzyłem w nim źródła Speccy2010.

Zacząłem od tych "stabilnych" - po kompilacji fitter powiedział, że projekt zajmuje 93% elementów FPGA - trochę wolnego zostaje, czyli da się jeszcze coś dorzucić. Potem wziąłem na warsztat wersję "experimental", w której siedzi m.in. implementacja SIDa - po kompilacji się zdziwiłem, bo zobaczyłem 94% - 1 procent przyrostu jakoś nie chciał mi pasować więc zajrzałem w wyniki pracy fittera i faktycznie okazało się, że nie ma w nich śladu SIDa. Po przejrzeniu źródeł okazało się, że domyślnie jest on wyłączony - przestawienie znacznika, ponowna kompilacja i tym razem... 100% wykorzystania.

To oznacza, że nie specjalnie da się do tego sprzętu wrzucić coś więcej a jeśli ktoś będzie chciał, to kosztem czegoś innego. SID zajmuje ponad 1200 elementów z dostępnych w tym modelu 8256. Dla porównania cały rdzeń Z80 to ciut ponad 2300 elementów - nie jestem pewien, czy wsadzenie do FPGA czegoś, czego tak na prawdę prawie nikt nie wykorzysta jest uzasadnione i czy nie lepiej zostawić to miejsce na inne rozszerzenia w przyszłości (może np. tryby graficzne i timingi Timexa ;)).

Duddie

  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Aktualnie produkowane Spectrumy
« Odpowiedź #48 dnia: 2012.02.15, 20:18:20 »
mat, a jaki FPGA jest użyty?
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum+, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2/+3, Timex 2048, Unipolbrit 2086, FDD3000, Timex Terminal 3000, PlusD, Multiface 128, Multiface +3, divIDE Plus, IF1+microdrive

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Aktualnie produkowane Spectrumy
« Odpowiedź #49 dnia: 2012.02.15, 20:55:26 »
Cyclone II EP2C8Q208C8 - tak na szybko patrząc wychodzi mi, że większe modele mają większe obudowy i więcej pinów i trzeba by przerabiać całą konstrukcję.


Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Aktualnie produkowane Spectrumy
« Odpowiedź #50 dnia: 2012.02.15, 22:43:50 »
Eeee, za duzo tego po co. Po prostu aby miec 100% zgodnosci.
Ale zostawmy na razie Speccy w spokoju, lepiej niech ktos wykombinuje sposob, aby go zdobyc, bez transakcji rublowych  :D Gasman chyba dal z 50$ za przesylke.
Ja juz sie nie zalapalem na liste, bo Syd wstrzymal export, a potem produkcje.

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Aktualnie produkowane Spectrumy
« Odpowiedź #51 dnia: 2012.02.15, 23:29:58 »
Gasman mówił w filmiku, że w sumie kosztowało go to około 170 funtów, w opisie pisze o 150 - to nam daje 750-850 zł. Z tego Syd fizyczny sprzęt wycenił na 125 dolarów czyli jakieś 370 zł. Wychodzi więc 380-480 zł nadwyżki na samym transporcie. Skoro gościowi na Ukrainie opłaca się to robić za takie pieniądze to wydaje mi się, że powinno się to dać produkować u nas za zbliżone pieniądze i - zakładając, że Syd nie robi tego po kosztach materiału i też coś na tym zarabia - wydaje mi się, że 500 zł (plus ewentualna przesyłka) powinno byś słuszną ceną zarówno dla kupującego jak i dla producenta. I za takie pieniądze zamówiłbym jednego choćby dzisiaj.

Pytanie tylko czy faktycznie da się znaleźć kogoś, kto by się podjął produkcji na miejscu.

A co do 100% zgodności - mnie się bardziej podoba możliwość dłubania w elektronice przy użyciu softu i powiedzmy 99.9% zgodności niż 100% zgodności w zamkniętym pudełku - takie już mam ;)

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Aktualnie produkowane Spectrumy
« Odpowiedź #52 dnia: 2012.02.15, 23:56:36 »
Pytanie tylko czy faktycznie da się znaleźć kogoś, kto by się podjął produkcji na miejscu.

Znalazłem. Wciąż musi dokończyć parę istniejących projektów.
Dopytywałem się, ale na razie milczy.

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Aktualnie produkowane Spectrumy
« Odpowiedź #53 dnia: 2012.02.16, 00:01:03 »
No to, że ty znalazłeś to wiem ;)

Miałem na myśli znalezienie jeszcze kogoś innego. Bo powoli zaczynam dochodzić do wniosku, że może sam sobie zmontuję - jedyny problem (poza kosztem sprzętu, który mógłby się przydać w przyszłości i dostępem do pojedynczych sztuk elementów) to zrobienie płytki. Z samym montażem powinienem sobie poradzić - co prawda w zawodzie nie pracuję od jakichś 15 lat, ale podobno jestem elektronikiem z wykształcenia ;)

Ale jakby się dało to jednak wolałbym zapłacić za gotowca ;)

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: Aktualnie produkowane Spectrumy
« Odpowiedź #54 dnia: 2012.02.16, 09:48:33 »
To może zapytać Syd'a (Yerz?) czy udostępniłby całą dokumentację z wzorem płytki, skoro on sam się za bardzo nie kwapi, mimo, że są chętni? Poza tym płacić barbarzyńskie pieniądze za przesyłkę to też mi się nie uśmiecha.
Rozumiem wkład pracy i chęć zarobienia na tym, no ale skoro podchodzi do tego jak podchodzi...
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Aktualnie produkowane Spectrumy
« Odpowiedź #55 dnia: 2012.02.16, 11:20:26 »
PYZA:

Tak, już udostępnił wszystko, nawet się umówili już co do wszelkich detali, ale nie mogę tak co dwa dni naciskać :) bo dostanę po pysku. ;)

Odczekam tydzień-dwa i znowu zapytam, co tam z projektem.
Bo ludzie się niecierpliwią.

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Aktualnie produkowane Spectrumy
« Odpowiedź #56 dnia: 2012.02.16, 12:31:48 »
@pyza Speccy 2010 jest w pełni open-source. Cała dokumentacja jak i źródła firmware'u i soft dla Arma leżą na google code.

dax

  • ***
  • Wiadomości: 227
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Aktualnie produkowane Spectrumy
« Odpowiedź #57 dnia: 2012.02.16, 13:03:25 »
Gdyby tak wszyscy rozumowali, to by nadal na PC XT siedzieli. Bo oryginalne. Hahah.

PS: A my na ZX80. ;)
ROTFL :D
musialem ;)
Po sprzedaniu 3-ch Spektrumów i zabawie ze SPECCY 2010, wrocilem do ZX+ z PicoDivSD :)

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4695
Odp: Aktualnie produkowane Spectrumy
« Odpowiedź #58 dnia: 2012.02.16, 15:14:02 »
Coz, produkcja moge sie zajac, troche doswiadczenia w tym temacie mam  :P  Plytki do fabryki, czesci z tme, farnell Stacje odpalic i skladac. Nic nowego ;)


Update,
Obejrzalem projekt , kaszka z mleczkiem uruchomic produkcje.  :)
« Ostatnia zmiana: 2012.02.16, 15:48:25 wysłana przez zaxon »
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Aktualnie produkowane Spectrumy
« Odpowiedź #59 dnia: 2012.02.16, 16:38:22 »
@zaxon To zacznij od skalkulowania ceny tak, żeby ci się opłaciło. Jak będziemy ją znali to się okaże czy będzie ci się chciało kombinować dla dwóch czy trzech sztuk ;)

I jak pisałem - jeśli do 500 zł to poproszę jednego :)