Autor Wątek: migracja danych z dyskietki 3' do peceta  (Przeczytany 10851 razy)

buzzugreg

  • *
  • Wiadomości: 37
  • Miejsce pobytu:
    Lublin / Świdnik
migracja danych z dyskietki 3' do peceta
« dnia: 2020.04.01, 21:49:23 »
Witajcie,

posiadam kilka dyskietek 3' z starymi rzeczami z  początku lat 90.
Chciałbym je przenieść na peceta, już na emulator. Głównie z powodu lepszego
monitora i gorszego wzroku... ;)

Powiedzcie mi proszę jakie są na dzisiaj sposoby przeniesienia tych danych do peceta.

Dysponuję stacją FDD3000.

Pozdrawiam

Buzzugreg

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: migracja danych z dyskietki 3' do peceta
« Odpowiedź #1 dnia: 2020.04.02, 00:39:22 »
Ja do tego celu użyłem zoona. Ale nie jest to opcja dla każdego, bo zoon to nasz forumowy kolega ;)

A tak na serio:

Po pierwsze, potrzebujesz jakiegoś starego peceta z "natywnym" (nie po USB) flopem.

Po drugie, albo do tego PC podpinasz napęd 3" wyjęty z FDD3000, albo do FDD3000 podpinasz napęd taki, jak masz w pececie (uwaga, niektóre napędy, zwłaszcza 3,5", wymagają przeróbek, by działały z FDD3000).

Po trzecie, soft. Na pececie stare Windows (maksimum XP). Do tego oprogramowanie (pecetowe), które potrafi czytać dyskietki na poziomie sektorów. Dość popularny jest CPCDiskXP, ale są też inne, może lepsze, może nie ;).

No i jest jeszcze gotek/flashfloppy i pochodne. Można wrzucić pliki na nośnik i odczytać go na dowolnym (również współczesnym) komputerze. Nie wiem, czy i jak wrzucać na goteka całe obrazy z poziomu FDD3000, pewnie przez utworzenie nowego woluminu i skopiowanie fizycznej dyskietki sektor po sektorze.

Ogólnie sporo wiedzy znajdziesz na tym forum przez wyszukiwanie.
« Ostatnia zmiana: 2020.04.02, 00:46:16 wysłana przez trojacek »

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: migracja danych z dyskietki 3' do peceta
« Odpowiedź #2 dnia: 2020.04.02, 07:28:45 »
A czy CPCDiskXP potrafi rozpoznać pliki z TOS-a? 
Czy to nie ma znaczenia bo i tak potrafi ścieżkowo skopiować fizyczny dysk do DSK?
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1260
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: migracja danych z dyskietki 3' do peceta
« Odpowiedź #3 dnia: 2020.04.02, 10:03:43 »
A jeśli nie chcesz poświęcać czasu na zmiany sprzętowe, które w końcu posłużą tylko dzień czy dwa i/lub lubisz rozwiązania klasyczne - możesz zrobić jak ja.
Połączyłem Spectrum z pecetem kablem audio i zgrałem Phantomem z FDD3000 na COPY COPY w emulatorze ZX Spin!
Miałem więcej dyskietek, a kopiowanie trochę trwa, ale robiłem to przy śniadaniu, więc nie czekałem bezczynnie ;D

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: migracja danych z dyskietki 3' do peceta
« Odpowiedź #4 dnia: 2020.04.02, 10:08:20 »
Alternatywa jest urzadzenie typu Kryoflux. Do nagrywania danych na oryginalny nosnik nie zawsze dziala ale do zgrywania danych z nosnika jest ok.


buzzugreg

  • *
  • Wiadomości: 37
  • Miejsce pobytu:
    Lublin / Świdnik
Odp: migracja danych z dyskietki 3' do peceta
« Odpowiedź #5 dnia: 2020.04.02, 12:03:22 »
Witajcie

Będę szedł ścieżką Phone'xa. Metoda wygląda na najlepszą. Nakieruj mnie tylko o co chodzi z "zgrałem Phantomem".

Jak mi nie będzie szło to zaczynam z podłączeniem napędu 5.25' (tak kiedyś miałem) ew. 3.5' do FDD3000,
a potem odczyt na PC.

Będę informował.

Pozdrawiam i dzięki za informacje.

Buzzugreg



trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: migracja danych z dyskietki 3' do peceta
« Odpowiedź #6 dnia: 2020.04.02, 12:19:58 »
Połączyłem Spectrum z pecetem kablem audio i zgrałem Phantomem z FDD3000 na COPY COPY w emulatorze ZX Spin!

Ale to chyba robisz po jednym pliku, a nie obraz dysku?
W ten sposób to można i po RS232, znacznie szybciej będzie. I w sumie nawet softu żadnego nie potrzeba, tylko kabelek.

buzzugreg

  • *
  • Wiadomości: 37
  • Miejsce pobytu:
    Lublin / Świdnik
Odp: migracja danych z dyskietki 3' do peceta
« Odpowiedź #7 dnia: 2020.04.02, 12:32:16 »
Trojacek: nie napisałem tego na początku, ale tak, chcę migrować dane po plikach, znaczna ich część to będą nawet pliki tekstowe. Rozumiem, że do transmisji mogę użyć RS-232 ze stacji FDD3000 ?
Do przesłania plików testowych wystarczy ZX Basic czy jakiś soft ?


« Ostatnia zmiana: 2020.04.02, 12:50:28 wysłana przez buzzugreg »

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: migracja danych z dyskietki 3' do peceta
« Odpowiedź #8 dnia: 2020.04.02, 13:00:06 »
Do pojedynczych plików wystarczą komendy Basica, tylko nie pamiętam, czy jest zaimplementowany transfer 8-bitowy, ja przenosiłem tylko pliki tekstowe, więc 7 bitów wystarczało. Po stronie peceta wystarczało zwykłe polecenie copy, oczywiście oba  komputery musiały mieć tak samo ustawioną transmisję. Nie pamiętam szczegółów, to było ćwierć wieku temu...:)

Zwłaszcza, że mój kolega napisał program, który po kablu RS232 zamieniał peceta w serwer plików (w pamięci stacji FDD3000 instalował się moduł, który to obsługiwał, plus apka po stronie PC). Działało to rewelacyjnie, ale chyba nie mam tego oprogramowania. Choć jest szansa, muszę przekopać kilkadziesiąt obrazów dyskietek :)

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1260
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: migracja danych z dyskietki 3' do peceta
« Odpowiedź #9 dnia: 2020.04.02, 13:23:09 »
Turbo Phantom to kopier dysk->taśma który kiedyś napisałem: http://www.speccy.pl/archive/prod.php?id=238
Można użyć też Mega Phantoma (Bzyka), ale ja oczywiście wolę swój 8)

Zamiast zrzucać z dysku na taśmę - wrzucam od razu na COPY COPY w emulatorze. Tylko COPY COPY umożliwia tworzenie plików tap/tzx, a to najpopularniejszy standard plików. Dla mnie wygodniejszy niż obrazy dysków.

Po załadowaniu Turbo Phantoma katalog napędu A jest automatyczny. Potem - klawisz 1: dysk A, klawisz 2: dysk B.
Jeśli jest włączona podwójna prędkość SAVE - trzeba przełączyć na zwykłą (P).
Pliki wybieramy wskazując kursorami program i wciskając T (transfer) - wybiera wszystkie pliki o tej samej nazwie i kolejnych rozszerzeniach. Można też użyć spacji - tak samo wybiera, ale nie przechodzi dalej, więc po wybraniu wszystkich trzeba jeszcze wcisnąć T, lub wybierać pliki pojedynczo (S).
Phantom i tak zrzuca z dysku po jednym pliku.

- W COPY COPY wpisujemy LOAD a w menu Recording/Tape Recording (ZX Spin) włączamy Real Tape mode.
Można regulować czułość wejścia audio w mikserze karty dźwiękowej.
- Jak się wczyta - w menu Recording/Tape Recording klikamy Insert Tape For Saving - tu podajemy nazwę pliku. Można zapisać jako tzx lub tap.
- Teraz w COPY COPY wpisujemy SAVE - zgra wszystko co jest załadowane do podanego pliku.
Wpisujemy LOAD 1 i "puszczamy" z Phantoma kolejny plik.
- Jak już wszystkie pliki danego programu zgrane, trzeba "zamknąć" plik klikając w menu Recording/Tape Recording na Eject Save Tape.


Główna zaleta tej metody: aby skorzystać jest potrzebne... nic - używamy kabel do ładowania od ZX Spectrum.
Można użyć dowolnej mutacji COPY COPY - ja używałem NEW FORMAT COPY.
Ograniczenia: z Windows 10 może być kłopot (emulator nie słyszy dołączonego sygnału audio) - chyba że to tylko u mnie...
 Ale właśnie pisząc to wymyśliłem, że można na stałe włączyć jakiś rejestrator wave i wtedy powinien odblokować wejście?



Ale to chyba robisz po jednym pliku, a nie obraz dysku?
Powiem Ci w tajemnicy, że ponieważ dyskietek miałem ze 100, to po kilku przygotowałem sobie zmodyfikowanego Phantoma, który przy wybieraniu plików podaje zsumowaną długość, więc można wybierać kilka, do pojemności COPY COPY, i nie czeka na naciśnięcie klawisza, więc jest trochę szybciej niż zwykle, bo wymaga mniej uwagi :)
« Ostatnia zmiana: 2020.04.02, 14:38:43 wysłana przez Phonex »

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: migracja danych z dyskietki 3' do peceta
« Odpowiedź #10 dnia: 2020.04.02, 19:30:10 »
Hola, hola...
Ma też znaczenie, czy te "rzeczy" przeznaczone są dla współpracy z FDD3000 (gry "levelówki", specyficzne programy dla stacji etc.). Jeżeli nie, to możesz robić jak koledzy podpowiadali. Jeżeli jednak oprogramowanie wymaga podłączonej stacji FDD3000, to najlepiej po prostu zrobić obrazy .DSK. Ja nie używałem do tego CPCDiskXP, bo zwyczajnie mi to nie chciało działać. Potrzebny jest jednak jakiś stary PC, albo emulator napędu podpinany do FDD3000. Nie będę rozwijał teraz tematu, bo może tego nie potrzebujesz. Ja w 2 dni przerzuciłem ponad 100 dyskietek do formatu .DSK.
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...

buzzugreg

  • *
  • Wiadomości: 37
  • Miejsce pobytu:
    Lublin / Świdnik
Odp: migracja danych z dyskietki 3' do peceta
« Odpowiedź #11 dnia: 2020.04.02, 19:48:01 »
Idealną sytuacją byłoby żebym mógł przenieść daną jeden-do-jednego, bez jakichkolwiek konwersji.
Głównie zależy mi na plikach tekstowych
Możliwe że będą też gry i też levelówki. Jeśli takie tam będą, to będą już dostosowane do stacji, tzn "rozprutymi" loaderami po np Bill Gilbercie.

Uruchomię mój sprzęt to dokładnie opiszę procedurę migracji.
Tylko chwilę może to jeszcze potrwać, bo speccy po kilku minutach pracy zaczyna się podwieszać, tracić
obraz, przekłamywać klawiaturę ... :(
i nie da się pracować. A w wyniku obecnej sytuacji... chwilę jeszcze poczeka na naprawę...
« Ostatnia zmiana: 2020.04.02, 20:04:47 wysłana przez buzzugreg »

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1260
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: migracja danych z dyskietki 3' do peceta
« Odpowiedź #12 dnia: 2020.04.02, 20:03:44 »
Kopiowanie przerobionych dyskowych levelówek pod emulator jest jeszcze prostsze:

1) zapisać nazwę
2) ściągnąć z worldofspectrum.org :D
no chyba że nie ma, to poszukać gdzie indziej

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: migracja danych z dyskietki 3' do peceta
« Odpowiedź #13 dnia: 2022.04.14, 09:23:05 »
Odgrzebię trochę stary temat. Ja obrazy dyskietek FDD3000 zrobiłem używając Goteka. Podłączyłem go do FDD3000 jako napęd B i kopiowałem pliki na obraz podpięty w Goteku, ewentualnie SO-SO Copy robiłem kopię sektor po sektorze.
Mam jednak inne pytanie: co z dyskietkami z ZX Spectrum +3? Czy taka metoda, czyli wrzucenie do FDD3000 i sektor po sektorze na obraz w Goteku zadziała, czy muszę jednak mieć +3, albo podłączać stację do PC i tam kombinować?

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: migracja danych z dyskietki 3' do peceta
« Odpowiedź #14 dnia: 2022.04.14, 09:34:27 »
Pod TOS to musiałbyś własny kopier napisać.
Pod CP/M istnieją rozmaite narzędzia dyskowe, ale niekoniecznie zadziałają w 100% z WD1770. Teoretycznie jest jakaś zgodność wszystkich starszych sterowników WD (i Intela), ale diabeł zawsze tkwi w szczegółach.