Autor Wątek: Sonda i inne - trochę historii nikomu nie zaszkodzi.  (Przeczytany 9071 razy)

Nowy

  • *
  • Wiadomości: 39
  • Miejsce pobytu:
    Poznań
Sklerozie mówimy stanowcze nie!  :)

Sonda - Żelastwo / Hardware
https://youtu.be/iRvqZhOUTkM

Jak powstaje komputer (1978)
https://youtu.be/ugVDl4rPfqA

Elwro Promo PL
https://youtu.be/hjF17mLQGQc

Tragiczna sytuacja Elwro
https://youtu.be/i9vnP1QKGrg
Zx Misja :)
Forum rządzi. Forum radzi. Forum nigdy cię nie zdradzi.
Uważaj tu mogą być promile :)

Barts

  • *****
  • Wiadomości: 504
  • Miejsce pobytu:
    Łódź
Odp: Sonda i inne - trochę historii nikomu nie zaszkodzi.
« Odpowiedź #1 dnia: 2017.08.04, 10:19:45 »
Ech, Sonda, jak usłyszałem w radiu że Kamiński i Kurek zginęli w wypadku, to się popłakałem.  :'(

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Sonda i inne - trochę historii nikomu nie zaszkodzi.
« Odpowiedź #2 dnia: 2017.08.04, 10:48:24 »
To był szok dla całej Polski. Chyba nie było osoby, która by nie oglądała choćby jednego odcinka "SONDY" z tamtych czasów.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Sonda i inne - trochę historii nikomu nie zaszkodzi.
« Odpowiedź #3 dnia: 2017.08.04, 11:21:06 »
To było jakoś w parę miesięcy po tym jak byli w Australii i nawiązali kontakt z tamtejszym programem popularno-naukowym Beyond 2000. Nawet przez pewien czas emitowali go w Polsce. Pamiętacie to?
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Sonda i inne - trochę historii nikomu nie zaszkodzi.
« Odpowiedź #4 dnia: 2018.11.15, 16:28:04 »
A ja się jakiś tydzień temu zabrałem za obejrzenie wszystkich dostępnych w YT starych odcinków programu SONDA. Wg wiki: "powstało 488 odcinków (w tym 19 specjalnych i kilka remake-ów), a łącznie z powtórzeniami i kilkoma programami dokończonymi po śmierci prowadzących, lub zmontowanymi z fragmentów wcześniejszych odcinków wyemitowano ponad 560 programów. Z czego w archiwum TV zostało 201 odcinków, a na YT udało mi się namierzyć i ułożyć w kolejności ich nadawania 156 odcinków. Na początku trochę skakałem po kuszących tytułach, ale w końcu zacząłem oglądać po kolei, i jestem mniej więcej w połowie. :)

Tak z połowa jest nudna, ale są i takie które zdumiewają mnie swoją aktualnością albo tym jak stare są to wynalazki. Np fale grawitacyjne które po raz pierwszy udało się zarejestrować dopiero co w minionym roku. A oni 30 lat temu robili program o tym, że naukowcy od 50 lat budują detektory, które mają je zarejestrować, i to wg takiej samej metody jaką w końcu się to udało. (szok zdumienie niedowierzanie) ;)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

avision

  • ****
  • Wiadomości: 256
  • Miejsce pobytu:
    Dolny Śląsk
    • Latam sobie tu i tam.
Odp: Sonda i inne - trochę historii nikomu nie zaszkodzi.
« Odpowiedź #5 dnia: 2018.11.15, 17:10:48 »
Jakbyś miał gdzieś linki to chętnie skorzystam :)
Pozdrawiam
Wojtek

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Sonda i inne - trochę historii nikomu nie zaszkodzi.
« Odpowiedź #6 dnia: 2018.11.15, 18:29:47 »
Przymierzałem się do tego żeby sobie zrobić playlistę, ale od paru dni nie mam dostępu do mojego konta na googlu :(  (nie udała się identyfikacja mojej osoby bez starego tel który już nie istnieje, nie mam pewności czy odzyskam to konto jak kupię nowy tel i podam nowy nr). Wklejam listę tytułów, łatwo je namierzyć.

Tytuł odcinka (niektóre namierza po tym co w nawiasie), nr odcinka i rok, Komentarz.

Niektóre są całe, ale większość jest w 3 kawałkach i zwykle jak się nieco przewinie na dół listę tego co znalazł, to jest tam playlista z tym 3ma kawałkami danego odcinka. A na wiki są mini opisy o czym to jest, bo czasem tytuł kojarzy się nam z czymś innym. Niektóre odcinki są u kilku osób w identycznej wersji, ale u kogoś jeden z kawałków odcinka może być zablokowany, (prawa do muzyki chyba), a u kogoś innego nie.

Albo wkleję plik txt, żeby kolumienki od tabulacji były równe. :)   To są tylko tytuły, a nie linki.
Nie wykluczam że jest ich jeszcze parę, ale nie znalazłem.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

Skinner

  • ****
  • Wiadomości: 367
  • Miejsce pobytu:
    Wlkp PL
Odp: Sonda i inne - trochę historii nikomu nie zaszkodzi.
« Odpowiedź #7 dnia: 2018.11.15, 19:05:29 »
Jeśli ktoś reflektuje to spiszę tytuły tego co mam na dysku - 139 odcinków Sondy (nieco ponad 35GB).
Mogę to gdzieś wrzucić jak ktoś ma tyle miejsca lub wypalić całość / część na DVD. 
2x 48k+, +2, HQ48 (under construction)

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Sonda i inne - trochę historii nikomu nie zaszkodzi.
« Odpowiedź #8 dnia: 2018.11.15, 20:00:25 »
Czy program "SONDA" występuje w domenie publicznej ?
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

zibi

  • ***
  • Wiadomości: 123
  • Miejsce pobytu:
    Gdańsk
  • gg: 2830
Odp: Sonda i inne - trochę historii nikomu nie zaszkodzi.
« Odpowiedź #9 dnia: 2018.11.15, 20:48:51 »
200 odcinków, 48GB.

Jeśli mi bardzo ładnie obiecacie, że nie pójdzie to dalej to mogę na priva powysyłać torrenty.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Sonda i inne - trochę historii nikomu nie zaszkodzi.
« Odpowiedź #10 dnia: 2018.11.15, 21:03:23 »
Raczej jest to problematyczne. Jedyny raz co TVP wydała to co zostało na jakimś nośniku to był VHS w 1992, przed ustawą o prawie autorskim, a korzystali z muzyki kogo chcieli bez pytania czy mogą. I z tej okazji wyłączają na YT niektóre odcinki lub ich fragmenty.

Ostatnio czytałem że Marek Siudym (ten co współtworzył, a parę razy także prowadził Sondę , a nie aktor), jedyna żyjąca osoba która odegrała w Sondzie tak dużą rolę, (Tomasz Pyć też już nie żyje), burzył się jak Sonda 2 wchodziła że TVP nie raczyła go spytać czy mogą tą nazwę którą on wymyślił użyć, oraz fragmenty programów do których pisał scenariusz, ani rodzin panów K i K które także są spadkobiercami praw autorskich do Sondy. Powiedział że nie zamierza ich po sądach gonić, ale jakby próbowali to jakoś spieniężać to jeszcze może by zmienił zdanie. Tak wiec na oficjalne upublicznianie raczej bym nie liczył.

Nawiasem mówiąc na ich fanowskiej stronie kiedyś czytałem, że są tacy co mają nagrania audio odcinków których video się nie zachowało, ale nie wiem gdzie ich szukać.  http://sonda.astro4u.net/sonda

Lista Zibiego widzę że jest bardzo zbliżona do tego co TVP twierdzi że ma w archiwum.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Sonda_%28spis_odcink%C3%B3w%29#Lista_dost%C4%99pnych_odcink%C3%B3w_wraz_z_numeracj%C4%85_i_dat%C4%85_emisji

Skinner czy możesz zrobić spis odcinków jakie masz?

« Ostatnia zmiana: 2018.11.15, 21:10:21 wysłana przez ZbyniuR »
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

avision

  • ****
  • Wiadomości: 256
  • Miejsce pobytu:
    Dolny Śląsk
    • Latam sobie tu i tam.
Odp: Sonda i inne - trochę historii nikomu nie zaszkodzi.
« Odpowiedź #11 dnia: 2018.11.15, 21:45:23 »
200 odcinków, 48GB. Jeśli mi bardzo ładnie obiecacie, że nie pójdzie to dalej to mogę na priva powysyłać torrenty.

Wystaw na www.mega.nz i podaj linka. Masz tam 50GB free
Pozdrawiam
Wojtek

Skinner

  • ****
  • Wiadomości: 367
  • Miejsce pobytu:
    Wlkp PL
Odp: Sonda i inne - trochę historii nikomu nie zaszkodzi.
« Odpowiedź #12 dnia: 2018.11.15, 23:14:28 »
Moja lista w załączniku.
2x 48k+, +2, HQ48 (under construction)

galaxian

  • ***
  • Wiadomości: 178
Odp: Sonda i inne - trochę historii nikomu nie zaszkodzi.
« Odpowiedź #13 dnia: 2018.11.16, 08:55:03 »
A pamięta ktoś program SPEKTRUM?
W czołówce była muzyka Marka Bilińskiego "Po drugiej stronie świata".
https://www.youtube.com/watch?v=TvCmmXUr36E
Pamiętam odcinek w którym panowie K&K testowali ZX Spectrum 128, z dołączoną klawiaturką numeryczną, grając w Ant Attack, Knight Lore i Hungrego Horacego :)
Jakby miał to ktoś nagrane - królestwo oddam! ;) Niestety to były jeszcze czasy przed bumem video w Polsce, mało kto dysponował magnetowidem.
« Ostatnia zmiana: 2018.11.16, 09:47:39 wysłana przez galaxian »
ZX Spectrum 48kB / ZX Spectrum+ / ZX Spectrum 128 +2 / Timex 2048 / Atari 800XL / Atari 65XE / Atari 130XE / Atari 800XE / Atari 1040 STF / Commodore 64C / Commodore 64G / Amiga 500 / Amiga 500+ / Amiga 600 / Amiga 1200 / Amiga 1200 Magic

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Sonda i inne - trochę historii nikomu nie zaszkodzi.
« Odpowiedź #14 dnia: 2018.11.16, 11:34:22 »
Niedawno trafiłem na taki komentarz pod Sondą, że nigdy żadnego Comodorka ani Amigi nie pokazali. :D

A program SPECTRUM, właśnie czytam na wiki jak długo go wyświetlali, a jakoś nie mam poczucia że mi towarzyszył ponad dekadę,może był w regionalnej.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)