Autor Wątek: Mikroskop do SMD  (Przeczytany 4939 razy)

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6830
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Mikroskop do SMD
« Odpowiedź #15 dnia: 2019.02.24, 13:13:08 »
Problemem tych mikroskopów jest światło, tak jak napisałeś. Nie jest rozproszone, takie powinno być, aby uniknąc refleksów.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

jackfinch

  • ****
  • Wiadomości: 426
  • Miejsce pobytu:
    uk
Odp: Mikroskop do SMD
« Odpowiedź #16 dnia: 2019.02.24, 15:32:53 »
Albo coś takiego ale cena z przesyłką do uk to juz 260 funa - https://www.youtube.com/watch?v=MBFyGzrClsI

pgru

  • *****
  • Wiadomości: 638
Odp: Mikroskop do SMD
« Odpowiedź #17 dnia: 2019.02.24, 20:09:28 »
Taka dygresja ale skoro doczekaliśmy czasów, że do lutowania potrzebujemy mikroskopów, to możliwe, że za jakiś czas lutowanie elektroniki będzie oznaczać programowanie maszyny(takiej na kieszeń przeciętnego użytkownika), bo elementy będą tak małe, że nikt nie będzie tego robił ręcznie :-)

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6658
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Mikroskop do SMD
« Odpowiedź #18 dnia: 2019.02.24, 21:00:49 »
Przecież już można kupić maszynkę do obsadzania elementów i lutowania.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

macko76

  • **
  • Wiadomości: 81
  • Miejsce pobytu:
    Radzymin
Odp: Mikroskop do SMD
« Odpowiedź #19 dnia: 2019.02.24, 21:31:06 »
Taka dygresja ale skoro doczekaliśmy czasów, że do lutowania potrzebujemy mikroskopów, to możliwe, że za jakiś czas lutowanie elektroniki będzie oznaczać programowanie maszyny(takiej na kieszeń przeciętnego użytkownika), bo elementy będą tak małe, że nikt nie będzie tego robił ręcznie :-)
Tych mniejszych elementów SMD nawet się nie dotykam a znaki na nich i tak muszę z lupą oglądać więc wolę nie myśleć co będzie za 10 lat.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2429
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Mikroskop do SMD
« Odpowiedź #20 dnia: 2019.02.25, 11:37:49 »
Myślę że świat idzie w kierunku układów programowalnych CPLD i FPGA.
Nie jest to jakaś tam super nowość ale od jakiegoś czasu coraz bardziej są popularne nawet programowalne układy analogowe FPAA.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Field_Programmable_Analog_Array

Przynajmniej firmie w jakiej pracuję koledzy już coś tam kombinują na takich elementach.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

jackfinch

  • ****
  • Wiadomości: 426
  • Miejsce pobytu:
    uk
Odp: Mikroskop do SMD
« Odpowiedź #21 dnia: 2019.02.25, 17:52:43 »
To może zadam pytanie inaczej, czego wy używacie jak macie lutować elementy smd (chodzi mi o sprzęt powiększający).
Może faktycznie taki microskop hdmi da się zastąpić czymś innym co się sprawdza u was.

Pozdrawiam

nietoperz

  • ****
  • Wiadomości: 400
Odp: Mikroskop do SMD
« Odpowiedź #22 dnia: 2019.02.25, 18:52:01 »
Jeżeli pod mikroskopem ma się lutować to musi to być mikroskop stereoskopowy (ma dwa osobne tory optyczne) żeby mieć poczucie "głebokości" bo inaczej to ciężko operować lutownicą

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2429
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Mikroskop do SMD
« Odpowiedź #23 dnia: 2019.02.25, 20:22:12 »
Ja stosuję zwykle takie okulary jubilerskie do lutowania SMD, jednak czasem jak nie mam ich pod ręką albo zapomnę to stosuję lupkę zegarmistrzowską zakładaną na oczodół ale często sobie w ten sposób przypalam nos lutownicą, bo strasznie blisko ogniskuje - więc nie polecam :D

Dodatkowo stosuję też ruską lupę pomiarową z podziałką 0,1 mm.

I to mi w zasadzie wystarcza, bo lampki stołowe z soczewkami są dla mnie trochę za słabe a mikroskopy nie są zbyt wygodne...
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

steev

  • *****
  • Wiadomości: 1363
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
Odp: Mikroskop do SMD
« Odpowiedź #24 dnia: 2019.02.25, 21:05:55 »
Ja zwykłej lampy LED z dużą lupą. Można wygodnie patrzeć, niestety komfort kończy się w momencie gdy w polu widzenia pojawia się monstrualnie wielki grot lutownicy ;)
Machines should work. People should think.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2429
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Mikroskop do SMD
« Odpowiedź #25 dnia: 2019.02.25, 21:27:57 »
Super sprawa to jeszcze medyczne okulary z lunetkami takie jak mają chirurdzy czy stomatolodzy, ale to spory koszt bo robi się je na zamówienie indywidualnie pod użytkownika, od około kilku do kilkunastu kPLN  :-X
Miałem kiedyś takie do testów pożyczone i naprawdę zajefajna sprawa, ale cena jest przynajmniej poza moim zasięgiem...
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6830
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Mikroskop do SMD
« Odpowiedź #26 dnia: 2019.02.25, 21:31:03 »
Nie przesadzajcie, tdu kupił takie jubilerskie z wymiennymi soczewkami za jakieś 150zł.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2429
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Mikroskop do SMD
« Odpowiedź #27 dnia: 2019.02.25, 21:35:31 »
Nie przesadzajcie, tdu kupił takie jubilerskie z wymiennymi soczewkami za jakieś 150zł.

No więc jak pisałem wcześniej to mam takie jubilerskie i mi styka, wspomniałem tylko o lux opcji gdyby ktoś chciał sobie poszaleć i cena nie grała roli :P
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Mikroskop do SMD
« Odpowiedź #28 dnia: 2019.02.25, 21:38:35 »
Ja tez uzywam lampy LED z lupa - jak czegos juz nie widze, to i tak bym nie utrzymalem w rekach  :D. A trzeba jeszcze trafic w miejsce na plytce - drgania pod lupa sa koszmarnie wielkie >:(
Ale mikroskop i tak przydaje sie do inspekcji.

Sporo osob uzywa tego:
https://deltaoptical.pl/mikroskop-stereoskopowy-do-discovery-l?from=listing

Duzy, ale i przestrzen robocza spora. Mozna tez przerobic tansze - ramie robi na lampie biurowej, troche tasmy i gotowe  ;D