Autor Wątek: Ciekawy klon ZX80/ZX81 dwa w jednym  (Przeczytany 50964 razy)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Ciekawy klon ZX80/ZX81 dwa w jednym
« dnia: 2019.02.04, 10:10:28 »
Znalazłem kolejny projekt klona ZX80/81, w sumie to nic nowego ale ciekawy projekt płytki, wymiarowo zgodny z ZX80 wraz z zaimplementowanym trybem SLOW oraz 32K RAM ;)
W sumie to bym może popełnił sobie coś takiego, są do pobrania gotowe projekty PCB.

Pytanie tylko gdzie się najbardziej opłaca zlecić takie płytki do wykonania, może ktoś podpowie sprawdzoną i niedrogą firmę ?
Chyba że ktoś się zdecyduje na zlecenie wykonania a ja bym się podłączył do zamówienia :D

http://wilco2009.blogspot.com/2017/

« Ostatnia zmiana: 2019.02.04, 12:01:30 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

KWF

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Ciekawy klon ZX80/ZX81 dwa w jednym
« Odpowiedź #1 dnia: 2019.02.04, 11:19:46 »
Co do zamawiania, wrzuć wymiary w porównywarkę cen: PCBshopper

JLCPCB nie są źli, ale wolę Elecrow czy AllPCB.

Jeśli zamawiałbyś, to piszę się na jedną sztukę, ale proszę w innym kolorze niż zielony. Tak, tak, wiem, zielony jest najtańszy i wiosna za rogiem. ;)
« Ostatnia zmiana: 2019.02.04, 12:33:51 wysłana przez Klaud »
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Ciekawy klon ZX80/ZX81 dwa w jednym
« Odpowiedź #2 dnia: 2019.02.04, 12:15:56 »
Jeśli dobrze to policzyłem to wychodzi po około 20zł za płytkę z niebieską maską przy 5 szt. zamówienia w JLCPCB.

Nie liczę tej małej płytki, bo chyba nie warto jej zlecać...
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

KWF

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Ciekawy klon ZX80/ZX81 dwa w jednym
« Odpowiedź #3 dnia: 2019.02.04, 12:34:57 »
Chyba bez kosztów transportu.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

KWF

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Ciekawy klon ZX80/ZX81 dwa w jednym
« Odpowiedź #5 dnia: 2019.02.04, 12:39:16 »
Urząd celny :) oraz oplatę dla PayPala za przewalutowanie z dolarów i parę innych drobiazgów.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Ciekawy klon ZX80/ZX81 dwa w jednym
« Odpowiedź #6 dnia: 2019.02.04, 12:46:40 »
Urząd celny :)

No tak, jak zatrzymają paczkę to generuje dodatkowe koszty, ale paczkę z 5szt. PCB to mogą olać.

Znajomy zamawiał zmontowaną płytkę z jakiegoś projektu za 60$ i nie było dodatkowych opłat, bo koperta mała i uszło uwadze. Niestety to loteria.
Dodatkowe opłaty z przewalutowaniem PAYPAL też nieco podniosą cenę...
Ale z tego co słyszałem to zaostrzają ostatnio kontrolę celną towarów z Chin.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Ciekawy klon ZX80/ZX81 dwa w jednym
« Odpowiedź #7 dnia: 2019.02.04, 21:59:46 »
Zamawiasz na prywatny użytek nie do sprzedaży  ? Dostaniesz z celnego zawiadomienie na maila ," Swiadomy odpowiedzialności karnej i fałszywych zeznań, art 233 kodeksu karnego ." Sprzedasz, to dostaniesz list niespodziankę  z US i to nie teraz, dopiero za 3-4 lata jak zaległości celno importowe narosną  :D

Poza tym, to nie jest "ujdzie uwadze" , jest to zwykłe oszustwo skarbowo-celne na które masz nadzieje bo może twoją przesyłkę ominą?

Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Ciekawy klon ZX80/ZX81 dwa w jednym
« Odpowiedź #8 dnia: 2019.02.04, 22:55:53 »
Zamawiasz na prywatny użytek nie do sprzedaży  ? Dostaniesz z celnego zawiadomienie na maila ," Swiadomy odpowiedzialności karnej i fałszywych zeznań, art 233 kodeksu karnego ." Sprzedasz, to dostaniesz list niespodziankę  z US i to nie teraz, dopiero za 3-4 lata jak zaległości celno importowe narosną  :D

Poza tym, to nie jest "ujdzie uwadze" , jest to zwykłe oszustwo skarbowo-celne na które masz nadzieje bo może twoją przesyłkę ominą?

Kto tutaj mówi o handlu, jeśli chcę sobie zamówić 5 szt. bo jedna się słabo opłaca ?
Czasem listonosz przynosi zawiadomienie aby dostarczyć dokumenty bo przesyłka wymaga wyjaśnienia (oclenia, podatku), w praktyce znajomi już mieli podobne przypadki przy drogich przesyłkach z poza EU.
Ciekawe kto biega do urzędu celnego i skarbówki z każdą drobną prywatną przesyłką by ją oclić czy naliczyć podatek ? Może i się powinno ale ... to jest jeszcze kwestia deklaracji wartości przesyłki przez nadawcę.
Zresztą po ponad pół roku z tego co pamiętam można prywatnie taki towar odsprzedać np. jako część kolekcji bez ponoszenia dodatkowych opłat lub od razu wywalić na śmietnik bo się zepsuło czy znudziło.
Może się mylę, to poproszę o sprostowanie. :)
« Ostatnia zmiana: 2019.02.04, 23:08:56 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Ciekawy klon ZX80/ZX81 dwa w jednym
« Odpowiedź #9 dnia: 2019.02.04, 23:14:06 »
Ja ci pisze jak jest . bo do lat to codziennie przerabiam , ty mi piszesz co ci sie ci sie wydaje i co znajomi mieli  ;D

Tak, biega sie z każdą drobną przesyłką. To co nadawca zadeklarował dla naszego US jest mało istotne, oni proszą grzecznie o skan zamówienia i  potwierdzenie ile i gdzie naprawde zapłaciłeś. Więc jak ci Chińczyk zadeklaruje 10 USD na fakturze a ty zapłaciłeś 100, to dopiero masz problem. Bo oboje fałszowaliście dokumenty celne. A za to już jest paragraf i to spory. Chińczyka nie dopadną, ciebe jak najbardziej ;)

Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Ciekawy klon ZX80/ZX81 dwa w jednym
« Odpowiedź #10 dnia: 2019.02.04, 23:29:42 »
Ja ci pisze jak jest . bo do lat to codziennie przerabiam , ty mi piszesz co ci sie ci sie wydaje i co znajomi mieli  ;D

Tak, biega sie z każdą drobną przesyłką. To co nadawca zadeklarował dla naszego US jest mało istotne, oni proszą grzecznie o skan zamówienia i  potwierdzenie ile i gdzie naprawde zapłaciłeś. Więc jak ci Chińczyk zadeklaruje 10 USD na fakturze a ty zapłaciłeś 100, to dopiero masz problem. Bo oboje fałszowaliście dokumenty celne. A za to już jest paragraf i to spory. Chińczyka nie dopadną, ciebe jak najbardziej ;)
Domyślam się że masz sporą wiedzę w temacie, bo pewnie sprowadzasz sporo z poza EU do swojej działalności jaką prowadzisz.
Myślę że jest jednak pewna różnica pomiędzy importem prywatnym a komercyjnym, przynajmniej jeśli chodzi o wymiar kary. :)
Raczej nie możesz odpowiadać za Chińczyka czy napisał prawdę, a na małej kopercie taka informacja nie zawsze jest czytelna dla Ciebie czy US.
Moja wiedza nie bazuje jedynie na relacjach znajomych, ale też na literze prawa, jednak nie wykluczam że mogę mieć jakieś braki, bo nie jest to moją domeną.

Jestem za przestrzeganiem Prawa i Sprawiedliwości :D jednak w tym przypadku, wartość zamówienia może nawet nie przekroczyć ustalonych progów, a gdy tak się stanie to nie planuję świadczyć nieprawdy w zeznaniu apropos wartości.

Bardzo dziękuję bo to przydatne informacje i z UC czy US nikt jeszcze nie wygrał, a interpretacja przepisów należy wyłącznie to tych urzędów :)

Przy tej okazji wyrażam też czynny żal, że mogłem choć nie chciałem, pomyśleć inaczej niż mogło być w interpretacji.

Amen.
« Ostatnia zmiana: 2019.02.05, 00:13:22 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Ciekawy klon ZX80/ZX81 dwa w jednym
« Odpowiedź #11 dnia: 2019.02.05, 01:35:44 »
Zaxon dobrze pisze. US nie zapomina i nie wybacza :)
Wiem, bo też to przerabiałem.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Ciekawy klon ZX80/ZX81 dwa w jednym
« Odpowiedź #12 dnia: 2019.02.05, 08:29:52 »
W takim razie to już mi się odechciało robienia tych płytek, jeśli potem jeszcze będę się musiał bujać po urzędach w przypadku gdy z jakiegoś powodu nie naliczą mi cła czy podatku.  :-X

Pie#%*!@ nie robie !
« Ostatnia zmiana: 2019.02.05, 08:59:53 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Ciekawy klon ZX80/ZX81 dwa w jednym
« Odpowiedź #13 dnia: 2019.02.05, 11:01:15 »
Aż tak się nie zrażaj :)
Po prostu teraz, za sprawą pewnych osobników jest lekka "nagonka" na Chińskie lobby w Polsce.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Ciekawy klon ZX80/ZX81 dwa w jednym
« Odpowiedź #14 dnia: 2019.02.05, 11:37:24 »
Pie#%*!@ nie robie !

Czy na prawde warto calkiem rezygnowac z elektrycznosci tylko dlatego, ze bezpiecznik sie moze przepalic ?