Autor Wątek: FM-PAK routing sygnału  (Przeczytany 20466 razy)

tooloud

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
FM-PAK routing sygnału
« dnia: 2020.10.22, 09:35:28 »
Znalazłem kompletny schemat i projekt płytki kartu FMPAK lite czyli FMPAC Panasonic'a bez pamięci SRAM.

Wszystko fajnie, tylko on routuje sygnał audio z wyjścia FM Yamahy z powrotem do komputera przez pin sound-in kartu.

Moje pytanie do praktyków elektroników - czy wystarczy odciąć ten sygnał z sound-in kartu i razem z masą doprowadzić do gniazda minijack czy trzeba tam dokładać jeszcze jakieś zmiany np. rezystorów?

Załączam dwa schematy, jeden to FMPAK a drugi to fejs do MC3 na tym samym układzie z wyjściem.

BTW z routingiem audio do komputera to fajnie w sumie mieć możliwość skorygowania jakimś potkiem poziomów. Idealnie byłoby móc mixować poziomy MO RO wg swojego gustu + ustawiać poziom wyjścia z FMPAK (przynajmniej w paru kompach MSX2 to się przyda)- czyli w sumie trzy potki.
dużo sprzętu mało czasu.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: FM-PAK routing sygnału
« Odpowiedź #1 dnia: 2020.10.22, 09:41:05 »
Prawdopodobnie wystarczy odciąć SOUND IN, wstawić opcjonalnie potencjometr i wyprowadzić sygnał audio na gniazdo jack.
Jeśli sygnał będzie za słaby trzeba będzie zmienić rezystor R9 na schemacie FMpack'a.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

tooloud

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: FM-PAK routing sygnału
« Odpowiedź #2 dnia: 2020.10.22, 09:52:36 »
projekt pcb jest na przewlekanych, więc korekta tego nawet dla mnie będzie wykonalna :D

ok - to idę mierzyć jak to gniazdo wpasować i zmieścić sensownie w kart :)
dużo sprzętu mało czasu.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: FM-PAK routing sygnału
« Odpowiedź #3 dnia: 2020.10.22, 10:16:52 »
Chcesz mieć mono czy stereo? Sorry to i tak będzie mono.

Na kolorowym schemacie, R10 możesz wyrzucić albo zostawić, a zamiast R9 wsadzić potencjometr 56k.
« Ostatnia zmiana: 2020.10.22, 10:29:12 wysłana przez Klaud »
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: FM-PAK routing sygnału
« Odpowiedź #4 dnia: 2020.10.22, 11:30:06 »
Może być stereo pod warunkiem że sama perkusja będzie w tym drugim kanale, jednak dojdzie dodatkowy wzmacniacz do schematu ;)
Za R9 lepiej dać potencjometr 100K to można będzie nie tylko ściszać ale i pogłaśniać  8)
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

tooloud

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: FM-PAK routing sygnału
« Odpowiedź #5 dnia: 2020.10.22, 11:59:45 »
dzięki - no właśnie - w pierwszym odruchu chciałem mieć osobno wyjście perkusji a osobno reszty, ale to jest chyba średnio potrzebne. Ale - w sumie - to była by wersja tego projektu dość unikalna pod względem opcji miksowania. To generalnie nie jest drogi projekt (jeżeli chodzi o części) - więc można by się pokusić o taką zabawę. 

W sumie - można potki zostawić na płytce i dodać tylko otwory do obudowy (by można było regulować te poziomy bez otwierania obudowy kartu. + ew. opcja złączenia sygnałów w dual mono.

@Damik, czy jesteś w stanie ogarnąć projekt tego? Mogę to dorzucić do zamówienia z jlbpcb, bo jeszcze czekam na jeden temat co by zmniejszyć koszty przesyłki/cła.
dużo sprzętu mało czasu.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: FM-PAK routing sygnału
« Odpowiedź #6 dnia: 2020.10.22, 12:18:26 »
Już od bardzo dawna nie pracuję jako elektronik, bo po prostu w IT lepiej płacą :D
Jeśli chodzi o projekt PCB to ostatni jaki wykonałem to ze 20 lat temu i na jakimś archaicznym programie :(
Na szybko tego nie ogarnę, bo musiałbym wpierw poznać obecnie stosowane narzędzia :)
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

tooloud

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: FM-PAK routing sygnału
« Odpowiedź #7 dnia: 2020.10.22, 12:29:40 »
spoko - to może bez kombinowania, dołożę wyjście na minijack stereo (a w zasadzie dualmono) i potkiem do poziomu sygnału i tyle.
dużo sprzętu mało czasu.

skoti

  • *****
  • Wiadomości: 749
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: FM-PAK routing sygnału
« Odpowiedź #8 dnia: 2020.10.22, 16:14:44 »
Jak chcecie to mogę spróbować coś porysować. Ale na jutro to to nie będzie.

tooloud

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: FM-PAK routing sygnału
« Odpowiedź #9 dnia: 2020.10.22, 16:42:20 »
jest projekt w Eagle, schemat + pcb. Dołożyć element z biblioteki i pociągnąć ścieżkę potrafię od wczoraj :P

kwestia czy jest sens duplikować wzmacniacz sygnału osobno z linii MO i osobno z RO i robić:
- wyjście MO i RO na dwa osobne kanały
- przełącznik miksujący oba kanały do dual mono + ew. układ poziomu każdego z tych dwóch układów do zmieszania
- potencjometr poziomu sygnału wyjściowego (obu razem? każdego osobno?)

Nie wiem czy nie jest to zbytnie skomplikowanie. Klaud zaoferował się też z pomocą, może przerzucę mu do zerknięcia co naklikałem - jak zatwierdzi, że bez baboli to wrzucę do produkcji i dalszej zabawy z lutowaniem. A jak Klaud nie będzie miał czasu, to pałeczkę przejmie Skoti.

Temat bez nacisku - zamówiłem te wewnętrzne FMPAKI to jest temat dodatkowy, bo a/ nie mają w tej chwili w EU jakbym chciał kupić b/ to jest prosty projekt do zlutowania (w sensie dam radę:P)
dużo sprzętu mało czasu.

skoti

  • *****
  • Wiadomości: 749
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: FM-PAK routing sygnału
« Odpowiedź #10 dnia: 2020.10.22, 17:35:08 »
Nie znam eagle więc musiałbym to sobie przerysować do kicada. A jak Klaud rzuci okiem to nie będę dublował tematu. Chętnie za to przytulę płytkę. ;)
Jest sens rozdzielania RO i MO ? To chyba brzmiałoby co najmniej dziwnie.

tooloud

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: FM-PAK routing sygnału
« Odpowiedź #11 dnia: 2020.10.22, 17:58:04 »
wiesz co... przez moment o tym pomyślałem zanim Damik o tym napisał - więc jeżeli już dwóm osobom to przyszło do głowy - to może byłby fajny ficzer - pod warunkiem, że wbijasz ten sygnał np. w mikser i tam to ostawiasz sobie wg swojego gustu. Myślę, że da się przeżyć to w formie takiej jak w tym projekcie + wyjście mini jack stereo z potkiem do poziomu dźwięku.

Odnośnie płytki to nie ma problemu i tak minimalka to 5 sztuk, zrobię stosowny wątek w bazarze, bo może ktoś jeszcze będzie chciał to wyjdzie taniej na sztuki z przesyłką etc.
« Ostatnia zmiana: 2020.10.22, 18:29:38 wysłana przez tooloud »
dużo sprzętu mało czasu.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: FM-PAK routing sygnału
« Odpowiedź #12 dnia: 2020.10.22, 21:59:26 »
Jakby co to poproszę o rezerwację PCB na wypadek gdybym przegapił bazarek z przyczyn niezależnych 😀
I co kolwiek postanowice uczynić w temacie rozdzielania kanałów...

BTW. Nie jestem pewien czy warto walczyć o ten rozdział kanałów, można by też balansować dynamicznie kanały perkusji i dźwięków między kanałami Stereo... Ale też z drugiej strony kto to zaprogramuje?
I tworzenie nowego standardu jest w obecnym czasie raczej skazane na klęskę.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: FM-PAK routing sygnału
« Odpowiedź #13 dnia: 2020.10.22, 22:29:33 »
Jeśli to ten projekt z załącznika, to dorysowałem na nim gniazdo, ALE aby zmieścić potencjometr nawet taki typu "dysk" o średnicy 16mm, to ta płytka jest do przemalowania. Poprawianie jej zajmie więcej czasu niż to warte.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

tooloud

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: FM-PAK routing sygnału
« Odpowiedź #14 dnia: 2020.10.23, 09:22:53 »
Przepraszam, padłem wczoraj - tak to ten projekt.

Patrząc na płytkę - czy gdyby przesunąć całą część górną - bo po lewej tam gdzie są R1-R6 i dwa kondensatory - i jakby przesunąć U1 U2 to mamy miejsce? Albo zrobić potka tam gdzie wykroiłem obszar? Bo tam jest prawie 20x20mm obszaru.

dużo sprzętu mało czasu.