ZX Spectrum > PROGRAMOWANIE

Pytania od bardzo początkującego

(1/12) > >>

mad1:
Cześć
Jestem byłym posiadaczem ZX Spectrum+, z którym spędziłem dzieciństwo i niestety parę lat temu go sprzedałem czego teraz żałuję. Pisałem w Basicu jakieś proste programiki, a teraz chciałbym powrócić do miłych wspomnień i się tym znowu pobawić, zwłaszcza gdy widzę, że w Polsce jest całkiem duża społeczność, która coś na niego tworzy. Nie wiem czy ludzie powrócili do tematu czy zawsze tak było. Chciałbym coś napisać prostego a może i się nawet tym podzielić.

Na początku mam dla was 2 pytania:
1. Jakie jest najlepsze środowisko do programowania w BASIC-u, tak bym mógł pisać w trybie tekstowym a wynik swojego programu od razu podejrzeć jak działałby na spectrumie.
2. Jaki program polecacie do tworzenia obrazków "loading screen"?
3. Czy warto zapoznać się początkującemu z asseblerem(bo słyszałem, że też w nim można pisać), jeśli tak czy są jakieś publikacje(po polsku) dedykowane spectrumowi na ten temat. Czy tez może lepiej sobie odpuścić?

sect0r:
Witamy Serdecznie!

2. Polecam ZX Paintbrush

1 i 3. Od razu przeskakuj na assembler, z publikacjami w naszym języku krucho. Nie wiem jak to kiedyś bywało, ale wydaj mi się że się nie dzielili ;D. Wypadałoby zacząć od poznania się wpierw z rozkazami procesora Z80 (lektura obowiązkowa na początek) - które są fantastycznie opracowane po naszemu na stronie
http://edu.i-lo.tarnow.pl/inf/retro/004_z80_inst/index.php
Odnośnie samego asemblera dla spektrum to książki są po angielsku na WOS'ie, ale na forum mamy sporo znanych postaci ze świata ZX Spectrum, także napewno na pomoc , czy wyjaśnienie pewnych zjawisk można liczyć.
Na stronie głównej znajdziesz kilka artykułów odnośnie programowania:
http://www.speccy.pl/articles.php?cat_id=3
Jeśli angielski Ci nie straszny, to jest kilka tutoriali w sieci jak na przykład ten przy użyciu ZX Spin (polecam ten emu do nauki, wbudowany assembler, debugger)
http://chuntey.wordpress.com/2012/12/18/how-to-write-zx-spectrum-games-chapter-1/

Grunt to nie odpuszczać!
Jak będziesz chciał się pochwalić twórczością, to nie zapomnij opublikować tego na forum :D

Tygrys:
Witaj na forum!

Co do drugiego pytania, do program nazywa się BASin i działa pod Windowsem. Do ściągnięcia ze strony https://sites.google.com/site/ulaplus/home/zx-spin-and-basin  Wygodny do pisania programów, a wbudowany emulator ZX Spectrum sprawia, że masz dokładnie to, czego potrzebujesz.

Pytanie numer 3, jest coraz większa potrzeba napisania kursu programowania w Z80, oraz wykorzystania go w ZX Spectrum.
To wskazówka do tego aby zacząć działać.

RafalM:

--- Cytuj ---2. Jaki program polecacie do tworzenia obrazków "loading screen"?
--- Koniec cytatu ---

Photoshop? ;)

Tak naprawdę to są trzy opcje:

- rysować w programie działającym na Spectrum  (Art Studio, Melbourne Draw, Leonardo, Burial), w emulatorze lub jeśli jesteś hardkorem to na prawdziwym Spectrum :)

- rysować w programie na PC napisanym specjalnie do wspierania trybu graficznego Spectrum (wspomniany Zx Paintbrush)

- rysować w dowolnym programie graficznym (jak wspomniany Photoshop) pamiętając o ograniczeniach Spectrum. Można to sobie ułatwić ustawiając paletę Spectrum i siatkę 8x8 pikseli (pomocne by nie używać więcej niż 2 kolorów w atrybucie)

RafalM:
A co do asemblera to warto spróbować, chociaż jeśli nie zajmowałeś się programowaniem przez ponad 20 lat to może być trochę ciężko. Widzę to niestety po sobie - w pewnym wieku coraz trudniej się chłonie nową więdzę.
Ale spróbuj :)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej