Komputery z Z80 > MSX

MSX

(1/4) > >>

SAJ:
Hejka,

Ostatnio jakos chyba niechcacy czesto ocieram sie o MSX. Jest tu ktos, kto moglby rzucic ze trzy zdania na temat ?
Warto sie przyjzec ? czy to kolejny grat typu Amstrad Portable ?

Maryjan:
Fajne, jak dla mnie, bo działa CP/M.
Mam X'Press SVI-738 i zaczyna mnie ten system wciągać :)
Ale Szukaj MSX 2.
Niby można przerobić X'Press SVI-738 na standard MSX 2, ale jest to trochę czasochłonne (zależnie od wersji płyty).
Komputery standardu MSX produkowało wiele firm, szczególnie w Japonii.

damik:
Ja mam przerobione SVI-738 na MSX2, ale jak na dwójkę nadal ma nieco za mało pamięci. :(
No i jeszcze flop warto wymienić na dwustronny w tym modelu.
Robiłem to już ładne kilka lat temu.

Komputery MSX w Europie robił też Philips.
Reszta firm to: Sony, Sanyo, Mitsubishi, Toshiba, Hitachi, National, Canon, Casio, Pioneer, General, Yamaha, Yashica-Kyocera (ponadto JVC i Panasonic, Spectravideo, GoldStar, Yeno, Gradiente

Generalnie standard jest ciekawy, była to jakaś próba stworzenia wspólnej i kompatybilnej platformy dla komputerów 8-bit. No i jest to na procu Z80 ;)
Jednak w Europie się to nie przyjęło, z tego co wiem to było popularne głównie lub jedynie w Japonii.

Jest też na to trochę oprogramowania i nawet ludzie się tym zajmują w obecnych czasach z tego co widziałem.

misiek2:
MSX był popularny również w Holandii. Tam gdzie jeździłem jako dziecko, ci którzy mieli komputery 8bit w domach, mieli MSX marki Philips. Możliwe, że dlatego, że mieli też w szkole, więc rodzice kupowali im taki komputer.

SAJ:
Dwa Philipsy ostatnio znalazlem w domu i Pioneer pojawil sie na pace jednej z donacji.
Dzieki za odzew, Kiedys moze, znajde dla nich czas i przejze :)

Pozdr.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej