Komputery z Z80 > Elwro

ELWRO 800 Junior - Problemy z obrazem

(1/3) > >>

Radosław:
Witam wszystkich  (nie) szczęśliwych posiadaczy ELWRO 800 Junior!

Mam problem z obrazem w moich komputerkach Elwro Junior
Komputerki testowałem z monitorem kineskopowym PHILIPS  CM8833/00G
Monitor podłączałem z komputerem przez kabel DIN - AV oraz przez  kabel RGB - EURO

Natrafiłem na takie problemy z wyświetlaniem obrazu:

Komputer Elwro nr 1 .
Obraz na monitorze jest prawidłowy lecz "płynie" z dołu do góry (efekt występuje w obu wariantach połączenia)

Komputer Elwro nr 2
Obraz na monitorze jest prawidłowy - lecz przy połączeniu przez RGB-EURO zamiast białego jest "różowe" tło.

Kable są wykonane prawidłowo (kabel RGB EURO wykonał dla mnie kiedyś jeden z forumowiczów- dziękuję)
Jeden z moich Elwro daje prawidłowy obraz na tych kablach zarówno w kolorze jak i w mono .

Może ktoś z Was już spotkał się z takim zjawiskiem i zna rozwiązanie problemu?
   

apk:

1. Możliwe, że częstotliwość synchronizacji pionowej trochę się różni od wymaganej. możliwe, że kwarc daje nieco inne taktowanie niż powinien. Czy na innych monitorach też jest taki efekt?
2. tu obstawiałbym zwarcie/uszkodzenie elementu w układzie generacji sygnałów rgb na płycie.

Radosław:

--- Cytat: apk w 2021.04.14, 09:33:43 ---1. Możliwe, że częstotliwość synchronizacji pionowej trochę się różni od wymaganej. możliwe, że kwarc daje nieco inne taktowanie niż powinien. Czy na innych monitorach też jest taki efekt?
2. tu obstawiałbym zwarcie/uszkodzenie elementu w układzie generacji sygnałów rgb na płycie.

--- Koniec cytatu ---

Ad 1 . Sprawdziłem na NEPTUNIE 156 - Obraz nie skacze/nie płynie do góry - jest PRAWIDŁOWY.

Ad 2. Jakieś podpowiedzi ? Z elektroniki to jestem "noga" więc bez szczegółowych podpowiedzi sobie nie poradzę. 

KWF:
Hej,

Ad.1. Nie wiem w jaki sposób masz zrobiony kabelek do RGB, ale podejrzewam, że jest w nim wykorzystany sygnał synchronizacji SYNC dostępny w złączu DB9 (pin 2). W Juniorze jest możliwość wyboru polaryzacji tego sygnału przez zworkę Z1. Jest ona w okolicy układu DE20 (typu 74LS86). Możliwe, że w jednym z Juniorów masz ją zainstalowaną, a w drugim nie. W pierwszym komputerze należałoby ją ustawić w tej samej pozycji co w drugim.

Ad.2. Obraz jest w kolorze magenty (różowy), ponieważ brakuje składowej zielonej. Biały z RGB jest bialy, kiedy wszystkie trzy składowe mają tę samą amplitudę. Możliwe, że tranzystor T13 (BC337) jest uszkodzony. Jeżeli nie, następnym podejrzanym byłby układ D15 (74LS153). Jeśli możesz wrzuć tutaj zdjęcie obrazu z tego Juniora.

Radosław:
Dziękuję za podpowiedzi  - wieczorem postaram się odszukać elementy na płycie głównej i sprawdzić,  szczególnie złączkę Z1, zgodnie z załączonym schematem, bo niestety innych elementów na podmianę nie mam.
W sumie to mógłbym z "innego" Elwro "pożyczyć" ale to trochę ryzykowne,  szczególnie że laminaty jakościowo są raczej kiepskie. Dobra więc zacznę od zworki i dam znać . Pozdrawiam
 

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej