Komputery z Z80 > CP/M - kompatybilne

[RC2014] Sieć dla 8 bitów

(1/2) > >>

tapy:
Chciałbym poinformować (lub jak by to złośliwi powiedzieli, pochwalić się ;) ), że udało mi się uruchomić wszystkie elementy wyzwania jakiego się podjąłem w celu rozszerzenia funkcjonalności RC2014:

* moduł kontrolera sieciowego dla RC2014, zgodnego z duchem tamtej epoki czyli na kontrolerze Arcnet
* wdrożyłem wielowątkowy system operacyjny MP/M dla komputerów z Z180
* dostosowałam CP/NOS dla bezdyskowych komputerów RC2014, które będą korzystać z zasobów serwera CP/Net
* napisałem moduły sieciowe dla serwera pracującego pod MP/M
* uruchomiłem sieć CP/Net 1.2Jak ogarnę to do postaci zrozumiałej dla innych, umieszczę ten projekt na GitHub.
Zdjęć tu nie będzie, bo speccy nie lubi tych nerdów od CP/M :D

Maryjan:
Gratulacje. Zapewne trochę czasu to kosztowało.

tapy:
Z ciekawości sprawdziłem. Od idei do obecnego stanu minęło 5 miesięcy. Pierwszy miesiąc to projekt sprzętu, chińska produkcja PCB i mój montaż modułów. Następnie trzy miesiące żmudnego przeczesywania sieci w poszukiwaniu dokumentacji, źródeł, przykładowych wdrożeń tego środowiska. Potem 3 tygodnie walki z rozgryzieniem kompletnie nieznanego systemu operacyjnego MP/M (tu chylę głowę przed jego twórcą, w tamtych czasach na 8-bitowym procesorze uruchomić coś co znamy z obecnie istniejących systemów... szacun), kolejny tydzień to program ładujący i system CP/NOS, na koniec miesiąc pliki serwera i walka z protokołem sieciowym. Tu miałem chwilę zwątpienia, bo okazało się że niedostępne są noty aplikacyjne do CP/Net, ale społeczność z zakamarków wygrzebała mi poszukiwany dokument z patchem pliku serwera. Zapewne kolejny miesiąc poświęcę na doprowadzenie do ładu kodu, może jeszcze dopiszę CP/Net uruchamiany z środowiska CP/M i powinienem zdążyć na czterdziestą rocznicę jego premiery. Z całą pewnością to rozwiązanie, z serwerem na ośmiobitowcu, jest jedyną współczesną rekonstrukcją, może jedyną ponieważ kontrolery Arcnet powstały już za królowania PC-XT :)

damik:
Szacun i wielkie gratulacje  :)
To naprawdę ambitny i ciekawy projekt.
W czasach świetności CP/M większość sieci bazowała na układach szeregowych interface opartych na Z80-SIO lub i8251 z prędkościami 9600-19200 kbs.
Z tego co pamiętam Arcnet wyciąga prędkość coś około 1Mbs, to znaczny skok jakościowy  ;)

tapy:
Nie zapominajmy też o naszym JUNET z Elwro 800 Junior, który działał na podobnej zasadzie, wykorzystując port szeregowy. Przyznam nie wiem jak była zrealizowana część serwera, ale to chyba była aplikacja pracująca pod CP/M.
W gwoli ścisłości Arcnet to 2,5Mbps, a zastosowane w moim rozwiązaniu kontrolery potrafią też pracować z prędkością 5Mbps. Rozwiązanie jest na tyle wydajne, że prędkość operacji na plikach od strony klienta jest niewiele gorsza od systemu pamięci masowej podłączonej bezpośrednio.

Umieściłem już pierwszy element tej układanki - hardware: https://github.com/tpycio/RCNetwork

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej