ZX Spectrum > PROGRAMOWANIE

Skopiowanie większej ilości danych do RAM

<< < (14/14)

matofesi:
@trojacek owszem pod warunkiem, że nie chcesz przechować czegoś czego musisz użyć - EXX się do tego nie nadaje.

W ogóle obserwując stawiane tu problemy mam wrażenie, że 6502 i Z80 to są dwie prawie całkowicie różne filozofie i portowanie mechanizmów z jednego do drugiego na siłę nie jest najlepszym pomysłem. 6502 jest bardzo wydajny przy mnóstwie trybów adresowania i stosunkowo krótkiej liście rozkazów, Z80 ma więcej rejestrów różnych dziwnych rozkazów za to znacznie mniej trybów adresowania. Trzeba się chyba dobrze nauczyć obu żeby portowany z jednego do drugiego kod nie był kulawy i średnio wydajny ;)

Ale z drugiej strony może ja po prostu jestem za bardzo skrzywiony przez lata pisania na Z80 ;)

trojacek:

--- Cytat: matofesi w 2022.04.22, 09:45:40 ---@trojacek owszem pod warunkiem, że nie chcesz przechować czegoś czego musisz użyć - EXX się do tego nie nadaje.

--- Koniec cytatu ---

Dlatego napisałem, że czasami. Akurat nie mam na tyle czasu, by rozkminiać ten ostatni zadany problem, więc nie wiem, czy akurat tu się to przyda, czy raczej jednak nie.


--- Cytuj ---Ale z drugiej strony może ja po prostu jestem za bardzo skrzywiony przez lata pisania na Z80 ;)

--- Koniec cytatu ---

Tak, jesteś - podobnie jak wielu z nas na tym forum, nawet nie mając tego świadomości :)
Bo domyślam się, że nie wszyscy fani Spectrum mieli okazję i chęć zgłębiać architekturę i język maszynowy innych procesorów, zwłaszcza motopochodnych.

I tak, masz racje:

--- Cytuj ---[...]Trzeba się chyba dobrze nauczyć obu żeby portowany z jednego do drugiego kod nie był kulawy i średnio wydajny ;)
--- Koniec cytatu ---

Bo moim zdaniem tłumaczenie rozkaz po rozkazie nie ma sensu, podobnie jak tłumaczenia z jednego języka (takiego ludzkiego) na inny (ludzki) - bo przekład wyłoży się np. na idiomach czy zwrotach potocznych.
Kluczem do sukcesu jest cofnięcie się od zastanej implementacji do definicji problemu i potem analiza, jak go zaimplementować z użyciem specyficznej architektury danego procesora.

siudym:

--- Cytat: matofesi w 2022.04.22, 09:45:40 ---W ogóle obserwując stawiane tu problemy mam wrażenie, że 6502 i Z80 to są dwie prawie całkowicie różne filozofie i portowanie mechanizmów z jednego do drugiego na siłę nie jest najlepszym pomysłem

--- Koniec cytatu ---

No właśnie ostatnio zauważyłem, że lepiej nie próbować czegoś zastąpić 1:1 z 6502 na Z80, tylko napisać "od nowa" wszystko aby tylko osiągnąć ten sam cel.
Co ciekawe, ostatnio miałem epizod z nauką MC68K i tam poznikały wszystkie problemy jakie miałem w przypadku 6502->Z80 :) Świetny procesor, kiedyś czytałem, że jest chyba najprzystępniejszy do nauki ASM i chyba faktycznie tak jest.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej