Komputery z Z80 > Elwro

Naprawa Elwro 800-3 Junior

<< < (2/3) > >>

damik:
Jeszcze jedno może głupie pytanie bo zupełnie nie znam tego komputera, czy ten Elwro z zainstalowanym FDC ale bez podłączonych napędów dyskietek się podnosi i powinien normalnie działać ?

mkamzierczak:
Tak i wyświetla ekran powitalny tyle, że zamiast "wersja bezdyskowa" jest napisane "wersja dyskowa".

apk:
Raczej kontroler ma gdzieś zwarcie.

damik:
Zwarcia raczej nie ma, ale ten kontroler FDC też był trochę podlany jednak go już wcześniej wykąpałem w detergencie i dokładnie podmyłem, muszę w wolnym czasie wylutować uDP765 i go sprawdzić w innym układzie oraz popatrzeć na druk pod nim, potem wstawić pod niego podstawkę bo taki właśnie scalak już wcześniej mi robił podobne numery w innych systemach.

Nie ma tam aż tak wiele do sprawdzania ale mój wolny czas jest tu dość deficytowym towarem dla tego zadania.  ;)

W załączniku zamieściłem dumpy chyba wszystkich wersji EPROM jakie znalazłem w necie.
Mój EPROM "TV" jest zgodny z wersją 4-tą.

damik:
Po prawie 1,5 roku wreszcie udało mi się chyba dokończyć naprawę tego Juniora o jakim już w tzw między czasie nawet zapomniałem. ;)
Poza renowacją samej obudowy i innym kosmetycznym zabiegom kontroler dyskietek został też już naprawiony, a przyczyną problemu ze startem komputera z tymże kontrolerem był jeden kondensator "pikowy" doklejony od spodu bezpośrednio do łapek uDP765.
Nie wiem po jakiego grzyba ale prawdopodobnie w trakcie uruchamiania tego kontrolera z inną płytą gł na produkcji jakiś uruchamiacz dokleił go tam w celu podniesienia stabilności działania tego tandemu, jednak z inną (moją) płytą gł powodował on spore problemy.
Nie bardzo wiem jednak jak mam podłączyć do tego FDC jakieś napędy, planowałem pożenić to z jakimiś 3,5" ze względu na większą łatwość zdobycia dyskietek ale słyszałem opinię że mogą być z tym jakieś problemy...

Czy udało się już komuś z powodzeniem podłączyć takiego Juniora do stacji 3,5" ?
Czy jest gdzieś jakiś schemat przejściówki lub kabelka do bezpośredniego podłączenia stacji dyskietek ?

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej