ZX Spectrum > HARDWARE

Just Nano SD TURBOSOUND AY - ugryzłem i ... ?

(1/2) > >>

amigancik:
Witajcie, po pewnych perturbacjach, z odesłaniem do poprawki, dotarła do mnie działająca wersja "Just Nano SD TURBOSOUND AY", więc w pierwszej wolnej chwili, których nie mam zbyt wiele, chciałem przetestować to cudo.

Ściągnąłem programik do testowania TS - "AY_YM_TS_test_v02", odpaliłem i:

1)
configuration test...
NedoPC TURBOSOUND NOT FOUND
SINGLE AY/YM SOUNDCHIP
press any key...

1st chip
CRC summ of R0 FAIL
[1-12] jak wyżej i niżej
CRC summ of r13 FAIL

2) Brak dźwięku z większości gier, a także DEM, dopiero po przepięciu w minijack Toastracka jest dźwięk..., trochę głupio tak przełączać kabelek co chwila z TS w ZX żeby był dźwięk... :( Czy da się to jakoś "obejść" oprócz fizycznego "połączenia obu wyjść tj. TS i AY komputera w jedno wyjście ?

3) Na tym programie AY_YM_TS_test_v02.ZIP do testu TS kanał prawy słychać jako lewy i odwrotnie. O co tu chodzi ?

4) Czy i na jakim programie czy demie najlepiej mozna usłyszeć różnicę emulatora i prawdziwego AY z komputera ? Jakieś konkretne tytuły do sprawdzenia ?

5) Po włączeniu Toastrocka ZX Spectrum 128K z TS pojawia się okno (C) 1982 Sinclair Research Ltd - czyli jakby ZX Spectrum 48K nie zaś ZX Spectrum 128K ??

pawelb:
Czy możesz podesłać program lub link do testera TurboSound. Sprawdzę czy u mnie zadziała. Może to kwestia programu a nie układu?

misiek2:
Szczerze mówiąc nie bardzo wiem jakie masz oczekiwania względem TS i sądząc po tonie wypowiedzi nie bardzo orientujesz się w temacie. Po pierwsze, jeśli chcesz korzystać z TS na tym urządzeniu mmc, musisz wymontować wewnętrzny AY z komputera. Większość oprogramowania do TS np. The viewer  wykrywa że masz wewnętrzny ay, co powoduje że 2xay na zewnętrznym mmc nie będzie działało (może grać co najwyżej 1 z 2 ay, ale nie musi). Na wyjściu w komputerze będzie grał 1 ay, w mmc też powinien grać 1. Dodajmy, że w mmc jest emulator 2 sztuk ay, a nie 2 x prawdziwe układy więc takie coś powoduje , że to nie musi działać.  Ja przerabiałem już różne interfejsy tego typu z różnymi modelami i jedno jest pewne ... w domu nie mam żadnego komputera z ay wlutowanym w płytę, wszystko poszło w podstawkę a yamahy leżą sobie w osobnym pudełku. Z tego co się orientuję to jedynie sizif512 potrafi odciąć wewnętrznego ay, po podłączeniu TS z zewnątrz i to też dopiero na ostatnich wsadach. Jeszcze rok temu tego nie potrafił.

Na czym słychać różnicę między oryginalnym ay a emulatorem? Na każdym albo na żadnym. Jak dobrze zrobione to nie słychać różnicy. Emulator potrafi grać bardzo dobrze.

Jeśli do komputera podpinasz mmc to po uruchomieniu ładuje się inny rom, ale nadal masz 128 kb. Chyba zauważasz, że w basicu wpisujesz całe komendy, a nie pojedyncze znaki.

amigancik:
misiek2 dzięki za naświetlenie trochę tematu, fakt nie specjalnie w tym siedzę, chciałem wgrywadełko ale jak pojawiła się opcja na podwójny AY to myślałem że tak będzie, a tu się sprawa komplikuje jak widać...
chce sobie bezproblemowo używać swojego Toastracka, ale nie widzi mi się "prucie" oryginalnej płyty, bardzo ładnego egzeplarza, żeby wyłączyć AY...
Dlaczego kanały są odwrotnie ?
Czy dobrze rozumiem że może być sytuacja że ani AY ani TS nie wyda dźwięku ? Myślałem już o opcji żeby "połączyć oba wyjścia" z AY i TS w jedno, adapterem 2x minijack na 1x minijack żeby grał albo z tego albo z tego, ale z tego co tu piszesz wychodzi ze w takiej sytuacji moze nie zagrac zaden tez...

czy można wyłączyć ten TS w takim razie, czy lepiej nie kombinować i po prostu wymienić na zwykły MMC (jak rozumiem to okreslenie wgrywadelka)?

misiek2:
Ja w swoim toastracku wyprułem ay i mam zrobioną podstawkę. Oczywiście toastracka mam w bardzo ładnym stanie, box, instrukcje - cały zestaw, w niczym mi to nie koliduje, a ułatwia życie. To nie dzieło sztuki, które trzeba trzymać za szybą. Poza tym w tym modelu mam zrobioną umbrellę ... Nie są to zmiany, które uniemożliwiają przywrócenie stanu fabrycznego.

Kanały są tak ustawione w TS, jak je ktoś ustawił np. Zaxon czy autor emulatora. Toastrack z wewnętrznego ay gra w mono, więc zapewne te zamienione kanały dotyczą TS. Z tego co się orientuję, to emulator ay to projekt gościa ze wschodu. Tam funkcjonował inny układ kanałów.

Nie sądzę, aby była sytuacja, że żaden ay nie zagra. Wewnętrzny powinien grać zawsze. Proponuję odpuścić sobie dźwięk TS na mmc (przy założeniu że ay wewnętrzny nadal jest zamontowany) w ten sposób, że będzie sobie spokojnie siedział, natomiast nie będzie z niego słuchane. Ale można też spróbować używać w ten sposób, że będzie słuchane z niego jak z 1 ay ale w stereo (no chyba że nie działo to jak trzeba).

Nie widzę sensu wymiany nano sd ts na wersję bez ts, mając już z ts. Po prostu można odpuścić sobie używanie wyjścia audio w nano sd z ts. Można spróbować łączyć wewnętrzny i zewnętrzny ay kablami na wspólne głośniki, tak wygląda np. na c64 o pseudo stereo (na lewej słuchawce np. stary sid, na prawej nowy sid). Trzeba jednak zauważyć, że mogą być różne poziomy głośności ay wewnętrznego i zewnętrznego i może to nie wyjść. Detekcja dotyczy scalaka na płycie i obojętnym dla softu jest to czy jest podłączony jack na wyjściu audio.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej