Komputery z Z80 > AMSTRAD

Amstrad CPC6128 po francusku

(1/3) > >>

tomi:
Czy wersja francuska CPC6128 różni się od angielskiej tylko układem klawiatury, czy też są jeszcze jakieś inne niespodzianki?
Komendy, komunikaty ...

Wiem, że dla zmiany układu klawiatury ( o ile nie zaakceptuje AZERTY) muszę oprócz klawiatury zmienić ROM 40051 (który zawiera też BASIC)  na 40025 lub zamiennik.

Czy jeszcze powinienem wziąć coś pod uwagę rozważając nabycie wersji francuskiej?

maxit:
Nie. Scalak (ROM) i klawisze.
Miałem Amstrada z Francji. Wymiana klawiszy (folia jest taka sama) i jednego ROMu zmieniła go w wersję UK... Tylko nieszczęsny opis na stacji dyskietek pozostał ;)

ZbyniuR:
Francuski CPC z AZERTY różni sie zmienionym wyglądem 6iu znaczków, a konkretnie @\{|}↑ na àçéùè^, oraz tą zmienioną mapą klawiatury. To ostatnie może być wkurzające nawet dla tych co nie korzystają z Basica a jedynie uruchamiają soft, choćby dlatego że cudzysłów jest w dziwnym miejscu, tzn zamiast na 2ce ze shiftem, tam jest na 3ce bez shifta. Obie rzeczy są w ROMie co jak widzę już wiesz. Niczego innego tzn komend czy komunikatów w tych ROMach nie zmieniano. Ale konsekwencją zmiany wyglądu tej pionowej krechy jest że Amsdosowe komendy takie jak |cpm, |user, |drive, itp, trzeba wpisywać jako ùcpm, ùuser, ùdrive. Choć ich działanie sie nie zmieniło. Ten znaczek choć z nowym wyglądem nadal jest w tym samym miejscu, ale jak nie miałeś wcześniej CPC to nie wiesz w jakim, albo myślisz że to nie może być ta krecha której szukasz. Kłopot mogą też sprawić inne miejsca na klawiszach niektórych znaków potrzebnych w Basicu jak nawiasy, znak dolara itp. Ale jeśli ktoś nie ma normalnego ROMu a chce dłużej z takim modelem poklikać to da sie w dwóch linijkach Basica zmienić tą mapę i wygląd znaków na angielskie. Co oczywiście zniknie po resecie.

Jednak zmiana ROMu na angielski oraz przełożenie sobie położenia kilku liter na właściwe, nadal pozostawia część klawiszy z inaczej rozmieszczonymi znaczkami. I jeśli właściciel takiego CPC nie miał wcześniej normalnego to nie pamięta gdzie one są, a klawisze pokazują je we francuskich miejscach. Niestety nie da sie tego naprawić przestawianiem klawiszy. Potrzebny jest zakup naklejek do PC i oklejenie sporej ilości klawiszy, w tym także niektóre naklejki trzeba przekroić na pół, bo angielska a tak właściwie to brytyjska klawiatura w CPC nie pokrywa sie z Amerykańskim rozłożeniem znaków w PC. Więc jeśli zamierzasz korzystać z Basica to bez naklejek nadal będzie wkurzać.
Jak duża jest to zmiana można posmakować w emulatorze CPC zmieniając opcję klawiatury na francuską. albo wejść w Google translate i ustawić sobie tłumaczenie z francuskiego i włączyć wyświetlanie klawiatury w przeglądarce aby oszacować ile znaczków ma tam niestandardowe położenie.

Oryginalna normalnie i ze shiftem:  (ą zamiast małpy)

1234567890-↑   !"#$%&'()_=£
qwertyuiopą[   QWERTYUIOP|{
asdfghjkl:;]   ASDFGHJKL*+}
zxcvbnm,./\    ZXCVBNM<>?`

Francuska normalnie i ze shiftem:

&é"'(]è!çà)-   1234567890[_
azertyuiop^*   AZERTYUIOPù<
qsdfghjklmù#   QSDFGHJKLM%>
wxcvbn,;:=$    WXCVBN?./+à

Zapewniam że nie ma tu pomyłek, to jest aż tak pokręcone. Więc sam oceń czy da radę przekładając tylko klawisze umieścić wszystkie istotne znaczki na właściwe miejsce. Osobiście wolałbym hiszpańską, tam są tylko nieliczne i mało istotne znaczki przestawione.

I jeszcze jedno. Jeśli kupujesz egzemplarz z oryginalnym zasilaczem bez monitora, to francuski zasilacz nie ma modulatora, tylko kabel RGB do Euro. No i instrukcja też jest francuska. I to tyle. :)

damik:
Miałem kiedyś CPC464 zakupionego we Francji i tam klawiatura była normalna QWERTY, ROM też był chyba taki sam jak w wersji dla UK.
Chyba tylko CPC6128 był modyfikowany regionalnie, co do CPC664 to nie mam wiedzy.

tomi:

--- Cytat: damik w 2023.03.05, 21:05:45 ---Chyba tylko CPC6128 był modyfikowany regionalnie, co do CPC664 to nie mam wiedzy.

--- Koniec cytatu ---

Przeglądając francuski rynek Amstrad'a, muszę Cię zaskoczyć swoim odkryciem  ;D Patrz załącznik.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej