Ostatnie wiadomości

Strony: 1 ... 8 9 [10]
91
TIMEX / Odp: Unipolbrit 2068 próba naprawy
« Ostatnia wiadomość wysłana przez jadzwin dnia 2024.04.02, 16:40:17 »
To mi tez przyszlo do glowy.
92
TIMEX / Odp: Unipolbrit 2068 próba naprawy
« Ostatnia wiadomość wysłana przez KWF dnia 2024.04.02, 16:28:50 »
Może ktoś wpiął zasilacz od ZX81.
93
TIMEX / Odp: Unipolbrit 2068 próba naprawy
« Ostatnia wiadomość wysłana przez jadzwin dnia 2024.04.02, 16:01:28 »
Obudowa wyczyszczona i pokryta delikatnie lakierem z aerografu żeby odzyskała ładny wygląd i wyrównała się czerń. W dotyku czy z bliska nie do sie zauważyć ze jest lakier.  Teraz eksperymentuje ze środkami chroniącymi przed UV aby chronić jasne plastiki przed żółknięciem. Zobaczymy co z tego wyjdzie, bo ważne jest dla mnie żeby nie było widać ze jest cos naniesione na plastik.

Co do awarii nie wiem czy ktoś nie podpiął zasilacza lub czegoś tego typu do gniazda EAR / MIC bo tam są wypalone wszystkie ścieżki I ta droga "wysokie" napięcie dostało sie na płytę główną. Bo o dziwo przetwornica działa jak złoto :)
94
TIMEX / Odp: Unipolbrit 2068 próba naprawy
« Ostatnia wiadomość wysłana przez KWF dnia 2024.04.02, 15:21:24 »
Podejrzewam, że te poupalane Timexy są skutkiem używania tandetnych zasilaczy impulsowych (bez pełnej separacji galwanicznej) o złej polaryzacji i/lub przepięć w sieci zasilającej. W późnych latach 90-tych i początkach XXw przepięcia w sieci 230/400 V zbierały żniwo w instalacjach domowych, bo na „prundzie” każdy się znał, a ochronniki były „zbędnym i drogim” wydatkiem.

Plastik obudowy jest podatny na rozpuszczalniki organiczne np. benzynę ekstrakcyjną i zapewne na długotrwałe działanie UV. Skoro kruszy się, Timex wygrzewał się na promieniach UV.
95
TIMEX / Odp: Unipolbrit 2068 próba naprawy
« Ostatnia wiadomość wysłana przez damik dnia 2024.04.02, 15:04:45 »
Piękne cacko, wygląda jak nowy z pudełka.  ;D
Pogratulować !

Obudowę wystarczyło tylko domyć czy trzeba było coś prysnąć matowym lakierem ?
Jak kiedyś robiłem "małego" Timex'a to trzeba było nawet ubytki plastiku uzupełniać bo po latach zaczęły się już fragmenty obudowy wykruszać.
U mnie poszło trochę kleju i szpachli w ubytki a potem trzeba to było maskować lakierem.
Nie wiem czy we wszystkich Timex'ach był stosowany taki kiepski plastik (prawdopodobnie z odzysku) że po latach często się łamie i pęka, chyba że to kwestia długoletniej ekspozycji na UV.
96
TIMEX / Odp: Unipolbrit 2068 próba naprawy
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Maryjan dnia 2024.04.02, 14:05:17 »
Coś w tym musi być, bo mam jednego TIMEX-a w podobnym stanie uszkodzeń po awarii zasilania (tak mniemam).
W przetwornicy aż ścieżki się zwinęły i spaliły od zwarcia. Oczywiście CPLD, pamięci etc. też martwe.
97
HARDWARE / Odp: SDI by Milan Urosevic & Ivan Gerencir
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Maryjan dnia 2024.04.02, 13:58:18 »
Somewhere I saw an article about this interface in one of the old Polish computer magazines. I'll look for it.
98
TIMEX / Odp: Unipolbrit 2068 próba naprawy
« Ostatnia wiadomość wysłana przez jadzwin dnia 2024.04.02, 13:48:59 »
Finalnie, korzystając z wolnego czasu podczas świąt, udało mi się zakończyć renowację Uniplobrita. Będzie on mógł zająć czołowe miejsce w mojej kolekcji Timexów :)

Podsumowując: Na płycie zostały spalone wszystkie układy scalone, włącznie ze wzmacniaczem do AY, oraz trochę ścieżek od gniazda magnetofonu. Cos musiało się tam bardzo złego stać.
Wszystko zostało naprawione, wymienione zostały kondensatory na nowe osiowe, ponaprawiane ścieżki, uzupełniona została solder maska w miejscach, gdzie była uszkodzona.
Obudowa została odrestaurowana, nowy faceplate klawiatury, klawiatura oczywiście wyczyszczona.
Wszystko działa jak należy  :P
Pozwoliłem sobie dołożyć głośniczek, którego w oryginalnym UK nie było, ale jest to całkowicie nieinwazyjne i w każdej chwili można go usunąć i przywrócić komputer do stanu "oryginalnego".





Na sam koniec demko Timmy


A tak wygladal w orginale :)







99
HARDWARE / SDI by Milan Urosevic & Ivan Gerencir
« Ostatnia wiadomość wysłana przez davidebarlotti dnia 2024.04.02, 12:25:49 »

Anyone has try to reproduce the SDI interface to drive a commodore 1541 disk drive?

https://speccy4ever.speccy.org/_SDI.htm

My friend Mario Prato has done a replica but is struggling with it.
Any additional information will be appreciated.

Davide
100
RÓŻNOŚCI / Odp: Allegro Lokalnie "wałki czasowe" oszustwo ?
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Gryzor dnia 2024.04.02, 11:39:02 »
Przynajmniej raz mialem zwrot - sam sprzedajacy bez mojej zgody tak zrobil, nic nie klikalem, dostalem po prostu kase z powrotem.

Przy okazji:
Cytuj
Z tego co sprawdzilem jest to juz przedmiotem kontroli UOKiK, wiec nie zdziwie sie jak za chwile dostana kare

No i OLX zmienil regulamin, czasem warto ponarzekac :-)
Strony: 1 ... 8 9 [10]