Autor Wątek: ZX 48 Spider  (Przeczytany 16785 razy)

skoti

  • *****
  • Wiadomości: 749
  • Miejsce pobytu:
    Polska
ZX 48 Spider
« dnia: 2020.05.05, 19:20:06 »
Klon ZX Spectrum 48. W zasadzie to samo co ZX Max 48. Po szczegóły odsyłam na wiki http://speccy.pl/wiki/index.php?title=ZX_48_Spider
Maryjan przetestował cały arsenał interfejsów i wygląda, że z kompatybilnością jest całkiem nieźle. Dzięki !

Kilka uwag dla składających:
* Rezystory R12, R13, R14 dodają Beeper, Ear, Mic do wyjścia audio. Jeżeli montujecie głośnik to można je pominąć.
* Jeżeli zamiast przetwornicy lutujecie 7805 warto upewnić się, że to nie jakaś podróba. Trafiły mi się nowe sztuki gdzie przy 350mA napięcie siadało do 4,5v
* Pod wszystkie scalaki można dać podstawki. Obudowa ładnie się zamyka.
* Podstawki pod pamięci trzeba lekko podszlifować od spodu z jednej strony ze względu na rezystory.
* Kondensatory przy podstawce PLCC są bardzo blisko więc najpierw lutujemy podstawkę a potem kondensatory.
* Trzymać się BOM i powinno ruszyć od pierwszego włączenia.  ;)
 

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: ZX 48 Spider
« Odpowiedź #1 dnia: 2020.05.05, 22:45:49 »
Pod względem hardware-owym, do ZX Spider 48, jak i ZX Spider 128k naprawdę nie mam większych zastrzeżeń.
ZX Spider 128k jest moim sprzętem, że tak napiszę - testowym - dla testowania wszelakiego rodzaju interface,
które projektuję ew. odtwarzam ze starych schematów.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: ZX 48 Spider
« Odpowiedź #2 dnia: 2020.05.05, 23:17:57 »
Fajnie i dzięki za opis na wiki

Jednak skoro Spider 48 wykorzystuje implementację z ZXmaxa 48 w wydaniu 2, to po co te scalaki ('138, '00) do AYka? Implementacja ta (v2.3) ma w sobie zaszyty zegar dla AYka (co prawda tylko 1.75MHz) oraz dekoder dla BC1 i BDIR. Skoro i tak wisi połowa bramek z inwertera '04, może warto byłoby pokusić się o poprawny zegar AYka, taki jak w ZX128K.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: ZX 48 Spider
« Odpowiedź #3 dnia: 2020.05.05, 23:20:21 »
Ja tam nie posiadam ZX Spidera 48, ale wersję 128 i mogę jedynie powiedzieć że działa to bardzo dobrze i stabilnie.

Posiadam też protoplastę czyli ZX Max 48 i jedyny problem to niepełna magistrala systemowa i kłopotliwe w uruchomieniu oscylatory, głównie ten do enkodera PAL.
Ja akurat nie miałem z tym większego problemu mając do dyspozycji dość sporą bazę diagnostyczo-pomiarową   :P
Ale problem głównie polegał na wzbudzaniu osc na harmonicznej lub nieprecyzyjną częstotliwość 4,43MHz powodującą brak koloru w PAL.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: ZX 48 Spider
« Odpowiedź #4 dnia: 2020.05.05, 23:28:22 »
kłopotliwe w uruchomieniu oscylatory, głównie ten do enkodera PAL.
Ja akurat nie miałem z tym większego problemu mając do dyspozycji sporą bazę diagnostyczo-pomiarową   :P
Ale problem głównie polegał na wzbudzaniu osc na harmonicznej lub nieprecyzyjną częstotliwość 4,43MHz powodującą brak koloru w PAL.

Bo AD724 to buc i wzbudzić go, to czasem trzeba przyłożyć mu picofaradami. Mniejsze problemy z nim sprawia oscylator Pierce'a na dwóch niebuforowanych bramkach NOT lub z układem typu 74LVC1GX04. Z nimi w 99.9% przypadków startuje poprawnie.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: ZX 48 Spider
« Odpowiedź #5 dnia: 2020.05.05, 23:37:29 »
@Klaud, nie czepiam się samego enkodera bo on nawet fajnie działa, ale wymaga dobrego oscylatora, ale w tej maszynie (ZX MAX 48) nie było to optymalnie zaprojektowane..
Wystarczy dać trymer w oscylatorku i zmienić rezystory lub powiesić kwarc z trymerem bezpośrednio na ADku i wszystko bangla już poprawnie.
Kilka projektów na tym scalu już przerobiłem i nie mam o tym układzie złego zdania jeśli wiesz jak go podejść, a sam ADek nie jest z chińskiego recyklingu ;)

Główne stosowałem próbki jakie kiedyś dostałem od AD lub z wylutu ze starych laptopów z TV-Out'em.
« Ostatnia zmiana: 2020.05.05, 23:47:57 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: ZX 48 Spider
« Odpowiedź #6 dnia: 2020.05.05, 23:44:16 »
Nie, spoko, też pare rzeczy zrobiłem na tym układzie. Z własnego doświadczenia ładuje mu na na wejściu generator na "Crystal Oscillator Driver" i zawsze startuje jak potrzeba. Winą należy obarczać kwarce, bo one są z parametrami od sasa od lasa, nawet te od lokalnych dystrybutorów. Kwarce z Ali są jak loteria. Ostatnio nie ważne jakbym kombinował, kilka nie chciało pracować na swojej częstotliwości znamionowej, jechały w trzecim owertonie (kwarce 6.5536MHz).

Swoją drogą, mam wrażenie, że dla AD-ka krytyczny jest tez czas startu samego generatora podnośnej.

Ale odeszliśmy od tematu Spidera 48, bo w nim nie ma AD724.

Ciekawi mnie czy i jak działa BRIGHT w tym klonie.
« Ostatnia zmiana: 2020.05.05, 23:52:17 wysłana przez Klaud »
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

skoti

  • *****
  • Wiadomości: 749
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: ZX 48 Spider
« Odpowiedź #7 dnia: 2020.05.06, 13:07:35 »
Tak dekoder AY we wsadzie nie działa poprawnie dlatego został wyjęty na zewnątrz. Powodował zwisy np na demie Dizzruptor. Testowaliśmy to kiedyś.
Co do BRIGHT to sytuacja taka sama jak w MAX-ach przynajmniej na moim monitorze. Trochę pomaga wstawienie BAT85 w miejsce D3, D4, D5.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: ZX 48 Spider
« Odpowiedź #8 dnia: 2020.05.06, 15:06:11 »
Z tego co pamiętam, to problemy były w 128K, a nie w 48K.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

skoti

  • *****
  • Wiadomości: 749
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: ZX 48 Spider
« Odpowiedź #9 dnia: 2020.05.06, 16:33:36 »
Hmm. Wydaje mi się, że wywalało się tylko w innym miejscu niż na 128k. :-\ Muszę wygrzebać gdzieś swojego MAXa 48 i sprawdzić.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: ZX 48 Spider
« Odpowiedź #10 dnia: 2020.05.06, 16:40:00 »
Ja też nie przypominam sobie problemów z dźwiękiem w ZX Max 48 z najnowszym wsadem do Altery,
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

skoti

  • *****
  • Wiadomości: 749
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: ZX 48 Spider
« Odpowiedź #11 dnia: 2020.05.06, 17:07:48 »
Jak masz MAXa pod ręką to puść to demo do samego końca.

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1065
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: ZX 48 Spider
« Odpowiedź #12 dnia: 2020.05.06, 20:37:06 »
* Podstawki pod pamięci trzeba lekko podszlifować od spodu z jednej strony ze względu na rezystory.

Przy niektórych podstawkach szybiej uciąć 1 "belkę" - dotyczy to także podstawki pod procesor.

Cytuj
* Trzymać się BOM i powinno ruszyć od pierwszego włączenia.  ;)

Tradycyjnie "jazda" z zegarem - generator rusza na harmonicznej - proponuję w kolejnej wersji dodać punkty lutownicze dla ewentualnego uzupełnienia generatora o elementy RC. Ale można włożyć w podstawkę gotowy generator i rusza od strzału ;)
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: ZX 48 Spider
« Odpowiedź #13 dnia: 2020.05.06, 20:53:33 »
Wsadzić taki układ i kończą się problemy z generatorem.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

skoti

  • *****
  • Wiadomości: 749
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: ZX 48 Spider
« Odpowiedź #14 dnia: 2020.05.06, 23:28:12 »
@andy rozumiem, że już poskładany? Fotkę poproszę.  :)