Autor Wątek: ZX 48 Spider  (Przeczytany 16775 razy)

Noby

  • *
  • Wiadomości: 3
  • Miejsce pobytu:
    Czechia
Odp: ZX 48 Spider
« Odpowiedź #30 dnia: 2021.08.08, 23:15:26 »
74xx są starsze niż „Altera”. Są kupowane albo drogie z magazynów w USA, albo używane z Dalekiego Wschodu. Cła to tylko kolejny z wielu problemów.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX 48 Spider
« Odpowiedź #31 dnia: 2021.08.08, 23:48:51 »
Układy 74xx są nadal produkowane, tylko stają się coraz nowocześniejsze (szybkość, zakres napięć itp.). Natomiast Altery wyszły z produkcji, a marka została kupiona przez Intela, który nie ma zamiaru wznowić produkcji starych serii układów.
Owszem, CPLD z logo Altery można kupić tu i ówdzie, ale coraz droższe, bo zapasy "leżaków magazynowych" się kurczą.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: ZX 48 Spider
« Odpowiedź #32 dnia: 2021.08.09, 00:35:38 »
Większość układów CPLD Altera do tego projektu jakie były dostępne na rynku okazywała się używana z zablokowanym portem programowania układu. Wymagają one specjalistycznego sprzętu programującego zamiast zwykłego taniego programatora by uczynić je przydatnymi w tym projekcie  :o
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: ZX 48 Spider
« Odpowiedź #33 dnia: 2021.08.09, 08:48:11 »
Zawsze można przejść na Xilinxa np. XC95144XL i po kłopocie. Zresztą są komercyjne klony ZX Spectrum za rozsądne pieniądze na tym układzie.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX 48 Spider
« Odpowiedź #34 dnia: 2021.08.09, 11:38:34 »
Zgadza się. Ale los serii XC95 wkrótce będzie taki sam, jak Alter. Za parę lat pewnie trudno już będzie kupić CPLD, który nie jest w BGA. A o obsłudze 5V będzie można całkiem zapomnieć. Ten problem można oczywiście obejść, ale kosztem dodatkowych elementów na PCB, co robi temat mało sensownym, jeśli w grę wchodzi 100+ pinów do konwersji.
« Ostatnia zmiana: 2021.08.09, 11:50:37 wysłana przez trojacek »

HTBoss

  • ****
  • Wiadomości: 297
  • Miejsce pobytu:
    Warszaw
Odp: ZX 48 Spider
« Odpowiedź #35 dnia: 2021.08.10, 20:37:08 »
Noby - pisz do mnie na prv mam ZX 48 Spider, który szuka nowego właściciela. 

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: ZX 48 Spider
« Odpowiedź #36 dnia: 2021.08.11, 08:57:29 »
Natomiast Altery wyszły z produkcji, a marka została kupiona przez Intela, który nie ma zamiaru wznowić produkcji starych serii układów.
Owszem, CPLD z logo Altery można kupić tu i ówdzie, ale coraz droższe, bo zapasy "leżaków magazynowych" się kurczą.

Czy to odnosi się także do EPM1270, wykorzystywanych w Sizifie 512? Co prawda u mnie finalnie okazało się, że egzemplarze zakupione w Chinach działają, więc byłem w stanie zakończyć składanie, jednak jestem ciekaw jak będzie wyglądała sytuacja w przyszłych miesiacach/latach. DigiKey obiecuje dostawy pod koniec roku, co wskazywałoby, że jednak są jakieś plany wyprodukowania większej ilości...

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX 48 Spider
« Odpowiedź #37 dnia: 2021.08.17, 17:18:13 »
Dywagacje na temat przyszłości CPLD odciąłem i przeniosłem tutaj tutaj (ktoś scalił wątki i stary link prowadzi w kosmos).
« Ostatnia zmiana: 2022.07.30, 14:55:33 wysłana przez trojacek »

hideehoo

  • *
  • Wiadomości: 5
  • Miejsce pobytu:
    Prior Lake, MN USA
Odp: ZX 48 Spider
« Odpowiedź #38 dnia: 2022.06.06, 18:39:18 »
Kończenie mojej kompilacji, jak uzyskać dostęp do pliku CPLD na http://speccy.pl/wiki/index.php?title=ZX_Max_48 ?

Dziękuję


skoti

  • *****
  • Wiadomości: 749
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: ZX 48 Spider
« Odpowiedź #39 dnia: 2022.06.06, 19:06:58 »
Wszystkie materiały są dostępne na GitHub https://github.com/konkotgit/ZX-48-Spider

hideehoo

  • *
  • Wiadomości: 5
  • Miejsce pobytu:
    Prior Lake, MN USA
Odp: ZX 48 Spider
« Odpowiedź #40 dnia: 2022.06.06, 19:25:01 »
Mam to, dzieki

computergui

  • *
  • Wiadomości: 5
  • Miejsce pobytu:
    Temperance, MI
Odp: ZX 48 Spider
« Odpowiedź #41 dnia: 2022.11.22, 21:41:33 »
Niedawno ukończyłem planszę ZX 48 Spider. Wszystko działa dobrze, z wyjątkiem portu na ucho do zewnętrznego ładowania taśmy. Czy to jest zgodne z projektem? Mogę ładować i uruchamiać gry z mojego Dandanatora bez błędów i problemów.
Doceń każdą pomoc. Tłumaczę również z języka angielskiego, więc przepraszam za błędy w tłumaczeniu!

Computergui

skoti

  • *****
  • Wiadomości: 749
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: ZX 48 Spider
« Odpowiedź #42 dnia: 2022.11.22, 23:36:24 »
Hi computergui
If you prefer you can use English. Of course, loading via ear should work. Are you trying to load from tape, phone or something else? What type of cable are you using? Mono or stereo?.

computergui

  • *
  • Wiadomości: 5
  • Miejsce pobytu:
    Temperance, MI
Odp: ZX 48 Spider
« Odpowiedź #43 dnia: 2022.11.23, 11:26:50 »
Thank you for the quick response!    And I really appreciate the work you and others have done on this.  I've really enjoyed putting this board together...outside of sourcing the Altera chip :)

I use a TZXDuino with a stereo to mono cable.  Probably should try a stereo to stereo cable as well and play around with that.

When running the Retroleum ear and mic tests, I show that port 254 is held high.  That could also be due to a volume issue I guess.

I'll play around with some of this and let you know.

computergui

  • *
  • Wiadomości: 5
  • Miejsce pobytu:
    Temperance, MI
Odp: ZX 48 Spider
« Odpowiedź #44 dnia: 2022.12.06, 14:10:00 »
Some updates.

Still not able to load from the ear port using Stereo to Mono, Mono to Stereo and Stereo to Stereo, and no luck.  I haven't tried to load from a different device, so that will be next.  The ear port works perfectly for audio output and I did test the mic port, and that worked perfectly,  so clearly I'm missing something.  I have fully populated the board, and tested with and without the AY chip, to no avail.  Not a deal breaker for me as I play on using it with a DIVMMC anyway, but I'd like to figure it out :)

The Retroleum testing still shows the ear port high.



I did discover that using my ZX-VGA-Joy adapter from the expansion port worked, but produced odd results.  Some times it would boot perfectly, other times the screen would be shifted or not work at all.  I built a 8 pin Din connector to a 6 pin IDC connector to use with my RGB2HDMI, and that works perfectly every time!  I don't have a bench power supply (on it's way!) but I suspect that I"m drawing too many amps using the ZX-VGA-JOY.

« Ostatnia zmiana: 2022.12.06, 14:29:57 wysłana przez computergui »