Autor Wątek: C64 ? Is it true?  (Przeczytany 18961 razy)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: C64 ? Is it true?
« Odpowiedź #60 dnia: 2023.12.14, 09:47:12 »
Mały update w tym temacie...
W przypływie chwili wolnego czasu zmontowałem z ciekawości nowszą/szybszą wersję opartą na CPLD karta CP/M dla C64 z taktowaniem Z80@8MHz jaki podobno działa też z nowymi modelami C64.

Co prawda projekt nie jest jakiś super nowy bo ma już dwa lata, ale dopiero teraz mogłem się nad tym pochylić by sprawdzić jak bangla.
https://github.com/robertgida/Z80-Card_for_Commodore_C64/tree/main

Jest odrobinę szybciej tak na moje oko ale by to potwierdzić to przydało by się zrobić jakieś testy porównawcze jakimś sprawdzonym benchmarkiem.
Może ktoś tak przy okazji polecić jakiś miarodajny test wydajności komputera pod CP/M ?

Z tym że szału pewnie nie będzie bo taktowanie procka to może w porywach jest dwa razy szybsze ale wąskim gardłem nadal pozostaje komunikacja z FDD oraz 1MHz architektura reszty komputera w jakim to siedzi. ;)
Generalnie fajny i prosty projekt z ciekawym frezowaniem PCB, aż szkoda robić do niego obudowę chyba że z pleksiglasu. ;)

EDIT: Potwierdzam że to działa z nowszą serią C64C czego nie potrafi oryginalny cart CP/M !

BTW. Zostały mi do tego jakieś trzy wolne gołe płytki gdyby ktoś chciał się tym pobawić lub przetestować to niebawem udostępnię je na bazarku.
« Ostatnia zmiana: 2023.12.15, 22:22:23 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

hsimpson

  • *****
  • Wiadomości: 729
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: C64 ? Is it true?
« Odpowiedź #61 dnia: 2023.12.14, 12:17:10 »
Jakbyś rozważył sprzedaż gotowca, to byłbym bardzo zainteresowany  :).

tapy

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Z80 & CP/M
Odp: C64 ? Is it true?
« Odpowiedź #62 dnia: 2023.12.14, 13:10:32 »
Trudno to nazwać testem wydajności, ale może spróbuj porównać to z wynikami jakie uzyskałem - opis na grupach google
Wydajność systemu operacyjnego jest uzależniona od wielu czynników (CPU, podsystem dyskowy, prędkość dostępu do pamięci, jakość samej implementacji BIOS CP/M), a tak "przetestujesz" sobie jeden z nich - CPU.

PS. Ciekawe oznaczenie CPU - jest oryginalne? Nie widziałem jeszcze tego logo na procesorach datowanych na 2000r.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: C64 ? Is it true?
« Odpowiedź #63 dnia: 2023.12.14, 14:23:15 »
Jakbyś rozważył sprzedaż gotowca, to byłbym bardzo zainteresowany  :).

Gotowców na odsprzedanie nie przewiduję z powodu braku elementów, układ zmontowałem tylko w jednym egzemplarzu tak na szybko i z elementów jakie walały mi się gdzieś po szufladzie lub z wylutu, natomiast zabierałem się do tego przez jakieś 1,5 roku od otrzymania PCB. ;)

@tapy, mnie w zasadzie chodzi tylko o porównanie tej nowej 8MHz wersji carta CP/M ze starym oryginalnym projektem.
Reszta parametrów jakie podałeś jest stała w tym przypadku.
A w zasadzie to czy jest jakiś program benchmark pod CP/M który podaje jakiś ogólny i stały parametr wydajności systemu, albo parametry poszczególnych podsystemów?
Co do mojego CPU, to nie mam pojęcia czy to oryginał, znaleziony dzisiaj po latach w szufladzie, w każdym razie działa... ;)

Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

tapy

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Z80 & CP/M
Odp: C64 ? Is it true?
« Odpowiedź #64 dnia: 2023.12.14, 15:27:42 »
Co do mojego CPU, to nie mam pojęcia czy to oryginał, znaleziony dzisiaj po latach w szufladzie, w każdym razie działa... ;)
No właśnie wyglądał na legitny stąd moje dopytywania, byłem mylnie przekonany, że Zilog przestał używać tego logo na końcówce lat 90, a tu taka niespodzianka.

Niestety nie znam takiego testu i nie wiem czy taki kiedykolwiek powstał. Uruchomiona aplikacja w CP/M praktycznie przejmuje kontrolę nad działaniem komputera, ten system operacyjny nie ma żadnych mechanizmów ochrony. Program może korzystać (ale nie musi) z systemowych funkcji (doskonały przykład - nie rób tego w domu! :) - można zapisać za pomocą MBASIC plik na dysku którego nazwa składa się z małych liter i będzie on nie do ruszenia przez CP/M), więc nawet trudno byłoby napisać taką aplikację.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: C64 ? Is it true?
« Odpowiedź #65 dnia: 2023.12.14, 16:05:48 »
Mam ten CPU od kilku lat w szufladzie, i nie wiem teraz czy z Ali czy z aktu kanibalizmu elektroniki przemysłowej. ;)
Chińczycy zwykle grawerowali laserem procki czy inne elementy, mniej było przypadków drukowania farbą, w każdym razie pod propanolem napis nie "puszcza"... :D
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: C64 ? Is it true?
« Odpowiedź #66 dnia: 2023.12.14, 16:07:36 »
Wygląda bardzo legitnie. Kod produkcji pasuje do wersji logo i do sposobu naniesienia oznaczenia.

tapy

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Z80 & CP/M
Odp: C64 ? Is it true?
« Odpowiedź #67 dnia: 2023.12.14, 17:42:10 »
Wygląda bardzo legitnie. Kod produkcji pasuje do wersji logo i do sposobu naniesienia oznaczenia.

No właśnie wygląda na oryginalne oznaczenie, lecz nie zgadza mi się kod produkcji, tak od około 20 tygodnia 1998 roku zaczęli stosować oznaczenia z dużym Z (to ten wzór co tak namiętnie Chińczycy powielają laserowo) i możliwe, że przez jakiś czas produkowane były obie wersje oznaczeń, ale że tak długo (bo aż do połowy 2000 roku) to nie sądziłem. Może to kwestia fabryki, z Filipin i Indonezji duże Z stosowano już w latach 1998-99.