Autor Wątek: Amstrad 6128 - z czym to jeść?  (Przeczytany 7198 razy)

McArti0

  • ***
  • Wiadomości: 113
Odp: Amstrad 6128 - z czym to jeść?
« Odpowiedź #15 dnia: 2022.11.15, 17:48:56 »
nie no to nie jest dobry schemat andy. czarnobiały obraz jest na środkowym pinie cały i już z synchronizacją.

jak słysze, że któś chce zrobić composite z RGB. .... to nie wiem czy mnie oko boli czy głowa czy wrzody na dwunastnicy.

A to composite to PAL czy SECAM ?

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1068
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: Amstrad 6128 - z czym to jeść?
« Odpowiedź #16 dnia: 2022.11.15, 22:30:18 »
SECAM, PAL jest zbyt prosty ;)
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3187
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Amstrad 6128 - z czym to jeść?
« Odpowiedź #17 dnia: 2022.11.15, 23:49:49 »
jak słysze, że któś chce zrobić composite z RGB. .... to nie wiem czy mnie oko boli czy głowa czy wrzody na dwunastnicy.

a - to nie pierwszy ostatnio z takim pomysłem (na szczęście ten drugi to na FB) wlewania z wiadra do szklanki - ale w sumie - może to rodzina?
dużo sprzętu mało czasu.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2429
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Amstrad 6128 - z czym to jeść?
« Odpowiedź #18 dnia: 2022.11.16, 00:39:49 »
Jak już się kolega tak upiera nad zrobieniem RGB do Composite (PAL lub NTSC) to można sobie samemu wystrugać, do Amstrad'a podejdzie i nawet do środka obudowy się zmieści.

Zasilić można z komputera, wystarczy 5V.

https://www.analog.com/media/en/technical-documentation/data-sheets/ad724.pdf

Płyteczka nawet do zrobienia żelazkiem tu:
https://sites.google.com/site/extraweb1/vgatocompositeconverter


Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

DiskDoctor

  • **
  • Wiadomości: 80
  • Miejsce pobytu:
    Rzeszów
Odp: Amstrad 6128 - z czym to jeść?
« Odpowiedź #19 dnia: 2022.11.16, 08:55:34 »
Za pomocą tego oto ustrojstwa można uzyskać Composite:

https://retrohax.net/shop/commodore/rgb4all-universal-video-converter/

Natomiast mnie interesują carty (nie Gotek) które nie ruszają stacji 3'' tylko dają możliwość wczytywania programów na microSD / SD / CF / USB.

Szukałem sporo w sieci i za wiele na ten temat nie ma.  Ktoś poratuje?
ZX Spectrum 128K + Unrainer + Stereo + DivMMC /// Amstrad CPC 6128 + CRTC 0 / 1 + reset + USB Floppy Emulator

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2429
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Amstrad 6128 - z czym to jeść?
« Odpowiedź #20 dnia: 2022.11.16, 09:11:56 »
Jedynie coś takiego przychodzi mi do głowy, działa mniej więcej jak multi-cartridge:
http://www.dandare.es/Proyectos_Dandare/CPC_Dandanator%21_Mini.html

Poza Gotek'iem z firmware FlashFloppy lub HxC nic więcej raczej nie będzie, jednak podłączenie Gotek'a nie oznacza że trzeba się pozbywać oryginalnego napędu. Z tyłu komputera (CPC6128) jest złącze dla dodatkowej stacji dyskietek i tam właśnie można się bezinwazyjnie podłączyć Gotek'iem.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

perinoid

  • ***
  • Wiadomości: 193
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Amstrad 6128 - z czym to jeść?
« Odpowiedź #21 dnia: 2022.11.16, 10:24:58 »
Dandanator nie jest na karty SD, w niego się wgrywa wsad z ustalonym zbiorem gier.

Rzecz w tym, że kolega nie obejrzał chyba swojego komputera - wszak z tyłu ma złącze stacji dyskietek, do której może podpiąć sobie Gotek i używać go jako drugą stację dyskietek. Nikt nie każe wymieniać tej wbudowanej (chociaż przy obecnym stanie rzeczy i cenie dyskietek zabawa w oryginalny napęd to dla krezusów jest).
Zielono mi... w temacie Spectrum. Ale zawsze się można douczyć.

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3187
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Amstrad 6128 - z czym to jeść?
« Odpowiedź #22 dnia: 2022.11.16, 10:33:41 »
gry na Amstrada wychodziły na:
- kasetach -> TZXDuino jako wirtualny magnetofon do wgrywania
- dyskietkach -> zewnętrzny Gotek od Zaxona
- cartridgach -> na GX4000 głównie, jest ich mało, nowe homebrew są w formatach albo dyskietkowych albo niestety karty -> Dandanator CPC albo inne do kartów (jeżeli masz CPC+)

jest jeszcze system M4, ale -> niedostępny w tej chwili w sprzedaży, brak części. I to w sumie zamyka temat. "Chciałbym", "a czemu nie ma" - no niestety, jest co jest. Możesz sobie spróbować postawić dysk twardy, takie projekty też są, tylko znowu - do pogrania w parę gierek to taka armata na muchę. Kup albo zrób sobie TZXDuino, gotek zewnętrzny i zamknęliśmy temat, chyba, że znowu chcesz dzielić na atomy.
dużo sprzętu mało czasu.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2429
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Amstrad 6128 - z czym to jeść?
« Odpowiedź #23 dnia: 2022.11.16, 11:38:28 »
Ograniczając się do tematu z wątku czyli CPC 6128 bez + pozostaje:

- TZXDuino, jest na karty SD, jednak wgrywa programy powoli, jak to z magnetofonu i trzeba dorobić sobie kabelek.
- Gotek + flash floppy, niekoniecznie od Zaxona jednak przeba będzie sobie też dorobić kabelek inny do Amstrada i inny do Schneidera
- Dandanator, szybko wgrywa jednak programy przechowuje w swojej ograniczonej objętościowo wewnętrznej pamięci Flash a nie karcie SD, za to można poprzez port USB wgrywać paczki programów z PC do jego Flasha.

Wszelkie dyski twarde, karty wifi czy inne wynalazki nie są specjalnie dostępne ani jakoś mocno przydatne czy funkcjonalne.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

tomi

  • GTS
  • ****
  • Wiadomości: 295
  • Miejsce pobytu:
    Poznań
Odp: Amstrad 6128 - z czym to jeść?
« Odpowiedź #24 dnia: 2022.11.16, 11:41:51 »

Natomiast mnie interesują carty (nie Gotek) które nie ruszają stacji 3'' tylko dają możliwość wczytywania programów na microSD / SD / CF / USB.

Szukałem sporo w sieci i za wiele na ten temat nie ma.  Ktoś poratuje?

Ale to już podawałem w tym wątku:

"USB floppy emulator dla Amstrada CPC 6128"

https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=6974.msg101282#msg101282

Chyba, że się obraziłeś na Zaxona i chcesz koniecznie inne urządzenie.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2429
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Amstrad 6128 - z czym to jeść?
« Odpowiedź #25 dnia: 2022.11.16, 11:47:47 »
Ale to USB floppy emulator dla Amstrada CPC 6128 to też w zasadzie Gotek tylko już ze zintegrowanym złączem pod Amstrada CPC 6128 i do Schneidera CPC 6128 też nie podejdzie bo tam są innego typu złącza (centronics) ;)
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3187
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Amstrad 6128 - z czym to jeść?
« Odpowiedź #26 dnia: 2022.11.16, 11:54:21 »
Ale Zaxon robi goteka zewnętrznego na slot Amstradowski, do CPC+ i do Schneidera robi dodatkową przejściówkę na odpowiednie złącze.
dużo sprzętu mało czasu.

tomi

  • GTS
  • ****
  • Wiadomości: 295
  • Miejsce pobytu:
    Poznań
Odp: Amstrad 6128 - z czym to jeść?
« Odpowiedź #27 dnia: 2022.11.16, 11:56:35 »
Ale to USB floppy emulator dla Amstrada CPC 6128 to też w zasadzie Gotek tylko już ze zintegrowanym złączem pod Amstrada CPC 6128 i do Schneidera CPC 6128 też nie podejdzie bo tam są innego typu złącza (centronics) ;)

Ale  ;D
DiskDoctor napisał, że chce kupić Amstrada6128 (nie Schneidera :) ) i chce zostawić oryginalną działającą stację dyskietek  (co jak najbardziej rozumiem - bo też lubię by komputer miał zachowaną pełną oryginalną funkcjonalność i wygląd) dla tego nie ma być klasyczny Gotek montowany zamiast stacji. - A urządzenie Zaxona spełnia ten warunek  8)

DiskDoctor

  • **
  • Wiadomości: 80
  • Miejsce pobytu:
    Rzeszów
Odp: Amstrad 6128 - z czym to jeść?
« Odpowiedź #28 dnia: 2022.11.16, 14:11:37 »
Czyli się znalazło. No to pozostaje kupić.
ZX Spectrum 128K + Unrainer + Stereo + DivMMC /// Amstrad CPC 6128 + CRTC 0 / 1 + reset + USB Floppy Emulator

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Amstrad 6128 - z czym to jeść?
« Odpowiedź #29 dnia: 2022.11.16, 16:58:03 »
Napiszę jeszcze raz. Czarno-biały obraz nadający sie do podłączenia jako Composite to Amstrad daje z pinu Luminacja. Wprawdzie obraz jest nieco ciemnawy, ale daje prawidłowe odcienie wszystkich 27 kolorów we właściwej kolejności. A sama Synchronizacja co prawda daje bardziej kontrastowy obraz np do wyświetlania tekstów, ale w sumie daje zaledwie kilka odcieni zlewając ze sobą po kilka kolorów w jeden, w dodatku w przypadkowych odcieniach. Dlatego nie sądzę by łączenie Synchro z Luminacją dawało coś interesującego, jak tu ktoś proponował, choć przyznam że tego nie próbowałem. A już na pewno jestem pewien że nie wyczaruje to koloru. Bo Synchronizacja to nie Chrominacja którą łącząc z Luminacją dałaby Composite.

Cały świat kombinuje jak z Composite uzyskać RGB, albo nawet HDMI, ale autor wątku chce pod prąd, to nie wiem czy znajdzie coś tańszego niż Modulator do Amigi. Było to opisane w Bajtku z 2016 roku. Choć nie sądzę by trzeba było mieć ten artykuł, wystarczy podejrzeć pinologię portu RGB w Amidze (w którym jest też zasilanie) i RGB w CPC i każdy kto umie lutować kabelki sobie poradzi. A przy okazji z innego ustrojstwa też da nam Composite +RF z dowolnego RGB. Choć może taniej byłoby kupić kilku lub kilkunastoletni TV o rozmiarze jakiego dusza zapragnie, i cieszyć sie dodatkowym ekranem z wejściami wszelkiego typu. Z czasów zanim zapanowała moda na minimalną ilość gniazdek.

Co do Goteka, to oczywiście są wersje zewnętrzne podłączane jako druga stacja. A kierując sie opiniami z neta sugerowałbym jedynie by wybrać wersję z wyświetlaczem zamiast bez, i z pokrętłem do wyboru plików zamiast wersji z guziczkami. Sam nie używałem ale podobno to wygoda jakiej guziczki nie dają. Istnieją wersje zewnętrzne dedykowane tylko do 464, łączone do kompa na sztywno, podobnie jak wersje tylko dla 6128, oraz uniwersalne na taśmie. Dodatkową zaletą tej ostatniej wersji dla kolekcjonera jest to że da sie to podłączyć przez właściwą przejściówkę także do ZX+3, Atari ST, Amigi albo starego PC. :)

Co do alternatyw Goteka. Wątpię by można tak nazwać wynalazki typu M4. Są to emulatory twardego dysku, tworzone tylko pod nowy soft dla SymbOSa, i nie nadają sie do odpalania starego softu z dyskietek. A nowe wersje robią sie coraz droższe i teraz już mają bezprzewodowe myszki, odtwarzają MP3, oraz dodają nowe tryby graficzne z MSX2. Czyli cuda na kiju droższe od starych samochodów, no ale kto bogatym zabroni? O szczegóły trzeba by zapytać Prodatrona bo chyba jako jedyny pisze pod to soft. A że to Niemiec więc nie na tym forum.

Bardziej interesujące jest urządzenie zwane Gotek Killer czyli: "USIfAC II". Przyznam że mam mieszane uczucia, przede wszystkim nie podoba mi sie sposób podłączania. W dodatku te wszystkie cuda są obsługiwane masą nowych komend których dopiero trzeba sie nauczyć. Ale wątek na CPCWIKI od miesięcy jest stale żywy, czyli zainteresowanie jest duże i soft jest stale aktualizowany. Więcej tu:
https://www.cpcwiki.eu/forum/amstrad-cpc-hardware/usifac-iimake-your-pc-or-usb-stick-an-hdd-for-amstrad-access-dsk-and-many-more!/?topicseen
A gdyby nie pewien forumowicz-meteor który pojawił sie na naszym forum kilka miesięcy temu na kilka tygodni i zniknął to nie wiedziałbym o istnieniu tego ustrojstwa. :)
« Ostatnia zmiana: 2022.11.16, 17:13:44 wysłana przez ZbyniuR »
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)