Autor Wątek: Komputerowe teksty z HORYZONTÓW TECHNIKi po OCR do TXT. :)  (Przeczytany 3392 razy)

steev

  • *****
  • Wiadomości: 1362
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
Odp: Komputerowe teksty z HORYZONTÓW TECHNIKi po OCR do TXT. :)
« Odpowiedź #15 dnia: 2022.08.26, 21:51:00 »
A tak przy okazji (bo nie chce mi sie zaczynać nowego wątku), czy kojarzycie taki emulator któregokolwiek starego kompa który pozwala drukować na wirtualnej drukarce, ale tak naprawdę to do pliku PNG lub PDF. Bo te co sprawdzałem to drukują do wielgachnej płachty pliku txt ze znaczkiem "*" za każdy drukowany punkt. Mało to użyteczne, no chyba że istnieją jakieś konwertery czegoś takiego. Szkoda, fajnie byłoby sie pobawić taką wirtualną drukarką.
FUSE
Drukuje wprawdzie do PBM, ale to detal...

A i jeszcze jedno, jaki polecacie program dla PC do pikselowania dla 8bit ale maks 256 kolorów z możliwością modyfikowania palety w obrazkach?  Albo jakiś zamiennik MSPainta z taką funkcją. Do niedawna używałem grafx2, ale chyba skończył mi sie jakiś okres próbny czy coś, bo przestał działać, tylko czarny ekran i zero komunikatu. Reinstalka niczego nie zmienia. :(
Na dysku (oprócz grafx2) mam też mtpaint.
W zasadzie nie korzystam z żadnego (odruchowo odpalam GIMPa, ale tam zdaje się ostatnio obsługa palet kulała)
(może dosbox i deluxepaint? :) )
Machines should work. People should think.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Komputerowe teksty z HORYZONTÓW TECHNIKi po OCR do TXT. :)
« Odpowiedź #16 dnia: 2022.08.26, 23:04:48 »
Dzięki za podpowiedź ale chyba za głupi jestem. Od ponad godziny usiłuję w tym mtpaint zmienić jeden kolor w 4kolorowym obrazku na inny ale bez rezultatu. :(
Mimo że program jest po polsku i niby ma opcje które brzmią jakby miały robić to co chcę ale nie robią. :(
Może poczytam instrukcje obsługi czy coś.
Co to jest ten PBM?
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

steev

  • *****
  • Wiadomości: 1362
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
Odp: Komputerowe teksty z HORYZONTÓW TECHNIKi po OCR do TXT. :)
« Odpowiedź #17 dnia: 2022.08.26, 23:28:54 »
PortableBitMap
Jego miłą cechą jest to, że można łatwo dopisywać kolejne wiersze obrazka (oczywiście trzeba potem zmodyfikować nagłówek) więc pewnie dlatego twórcy FUSE wybrali taki format.
Technicznie - nagłówek plus czysta bitmapa, zapisana binarnie lub znakowo.
mtpaint to obsługuje (także GIMP, ImageMagick i pewnie kilka innych) plus są narzędzie dedykowane.
Machines should work. People should think.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Komputerowe teksty z HORYZONTÓW TECHNIKi po OCR do TXT. :)
« Odpowiedź #18 dnia: 2022.08.28, 22:12:34 »
Zebrałem razem kilka moich ulubionych tekstów z opisami kompów z tego Razem-Osobno:

KTÓRY KOMPUTER? - RO 25/86
ERA SINCLAIRA - RO 4/86
ZMIERZCH ERY SINCLAIRA - RO 46/87
ATARI - RO 11/86
Atari - RO 4/88
COMMODORE - RO 13/86
Commodore - RO 8/88
Amstrad - RO 14/86
AMSTRADy - RO 16/88.
KRÓL Amstrad PC 1512 - RO 7/87

A to Krzywa Smoka z Mikroklanu 6/86 s32. Tam było dla ZX a tu dla CPC. :)
10 DEFINT a-z:x=6:MODE 1:DIM c(20):PLOT 480,140,3
20 DRAWR x,y:k=1
30 IF c(k)=0 THEN 50
40 c(k)=0:k=k+1:IF k=13 THEN END ELSE 30
50 c(k)=1:k=k+1:IF c(k)=0 THEN 70
60 z=x:x=y:y=-z:GOTO 20
70 z=x:x=-y:y=z:GOTO 20
Dodam jeszcze animkę jak sie taka krzywa tworzy. 2min.
https://www.youtube.com/watch?v=UBuPWdSbyf8

A te miniaturki to znalezisko sprzed ok 17 lat. Miałem wtedy w planach kupić taką kolekcję, za forsę zarobioną w UK. Ale nic nie kupiłem. Pamiętam że sam ST kosztował wtedy tyle co pozostałem razem wzięte, a teraz już wszystkie są równie drogie. Chyba wstawiałem kiedyś na forum 4kolorową wersję tych miniaturek, także inne modele. Ale tej bardziej kolorowej chyba wam nie pokazywałem. Miałem im dorysować napędy ale... :)
« Ostatnia zmiana: 2022.08.28, 22:29:15 wysłana przez ZbyniuR »
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)