Autor Wątek: Composite z Amstrada przez A520 - brak koloru  (Przeczytany 15591 razy)

stRing (michomis)

  • ***
  • Wiadomości: 102
  • Miejsce pobytu:
    Banino
Composite z Amstrada przez A520 - brak koloru
« dnia: 2015.03.08, 11:16:14 »
Podłączyłem wg tego (post 11) http://www.cpcwiki.eu/forum/amstrad-cpc-hardware/use-an-amiga-modulator-on-your-cpc/ i mam czarno biały obraz zarówno na wyjściu RF jak i composite. Modulator A520 jest w wersji PAL (kwarc 4,43), komputery i TV też. Modulator na 100% sprawny - działa z Amigą 600 i generuje kolorowy obraz. Brak koloru jest na zarówno na CPC 464 jak i 6128, normalnie po RGB-SCART mają kolor. Zasilanie 12V i 5V podaję z zasilacza ATX.

Z kolei tu napisane jest że trzeba przerobić modulator aby pominąć sygnał _CCK: https://sites.google.com/site/krzkomar/krzkomar_el_pl/modulator-amiga-a520 no ale skoro tym kolegom z pierwszego wątku działa bez przeróbki to coś jest nie tak.

Czy ktoś już przerabiał temat?
aim.atariscene.pl

stRing (michomis)

  • ***
  • Wiadomości: 102
  • Miejsce pobytu:
    Banino
Odp: Composite z Amstrada przez A520 - brak koloru
« Odpowiedź #1 dnia: 2015.03.12, 20:04:08 »
Przerobiłem modulator wg tego schematu https://sites.google.com/site/krzkomar/_/rsrc/1261690553104/krzkomar_el_pl/modulator-amiga-a520/a520.png?height=140&width=400 i działa.
Obraz lekko drży (coś jak przez composite z Timexa 2048 - chyba że nie każdy tak ma  :o) ale kolory są w porządku. Nie wylutowałem wszystkich elementów, które zaznaczono na schemacie i może przez to te zakłócenia.

Edit;
Jeszcze zobrazuję :) Niestety A520 wymaga osobnego zasilania 12V więc zestaw się powiększa.
« Ostatnia zmiana: 2015.03.12, 20:57:02 wysłana przez michomis »
aim.atariscene.pl

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4540
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Composite z Amstrada przez A520 - brak koloru
« Odpowiedź #2 dnia: 2015.03.13, 08:34:50 »
Słyszałem o takim sposobie konwertowania RGB do composite. Jak widać - efekt jest fajny. Dzięki za pochwalenie się nim.


ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Composite z Amstrada przez A520 - brak koloru
« Odpowiedź #3 dnia: 2015.03.13, 18:39:04 »
CPC przez composite? Eeeee to jest takie nieamstradowe. :|

A tak serio, to miałem przed laty taki problem. Tato kolegi pytał czy mógłbym zrobić na komputerze emblemat jego firmy i przesuwające się napisy z tym co oferuje i zgrać to na VHS. Przesuwane napisy nie były. A zgrać na taśmę bez modulatora mogłem tylko czarno-biało. Pożyczyłem amstradowy modulator. I to był najbardziej rozmyty obraz jaki w życiu widziałem. Szkoda że wtedy nie miałem czegoś takiego. :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

stRing (michomis)

  • ***
  • Wiadomości: 102
  • Miejsce pobytu:
    Banino
Odp: Composite z Amstrada przez A520 - brak koloru
« Odpowiedź #4 dnia: 2015.03.13, 19:36:37 »
Niestety sygnał RGB nie jest przyjmowany przez większość projektorów. Osobiście nigdy bym nie pomyślał żeby podłączać CPC przez composite, ale w tym przypadku nie mamy wyboru :)
aim.atariscene.pl

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1068
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: Composite z Amstrada przez A520 - brak koloru
« Odpowiedź #5 dnia: 2015.03.13, 22:14:18 »
Kiedyś Timexa podłączałem do projektora. A w zeszłym roku kombinowałem jak podłączyć kino domowe pod projektor (nie miał hdmi) a wg papierów kino dawało tylko rgb. Ale na szczęście sygnał CV też był na euro i zabanglało. Przynajmniej przećwiczyłem, że podłączenie baniastego tv via cv do pojedyńczych barw czy componenta daje obraz cz-biały  ;)
« Ostatnia zmiana: 2015.03.13, 22:27:00 wysłana przez andy »
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Composite z Amstrada przez A520 - brak koloru
« Odpowiedź #6 dnia: 2015.03.15, 18:45:38 »
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
Odp: Composite z Amstrada przez A520 - brak koloru
« Odpowiedź #7 dnia: 2015.03.15, 20:49:08 »
Niesmiertelne 1377 ;) W atari STE tez on robi w za konwerter rgb to composite .
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

kevin.c

  • *
  • Wiadomości: 21
  • Miejsce pobytu:
    Szczecin
Odp: Composite z Amstrada przez A520 - brak koloru
« Odpowiedź #8 dnia: 2015.03.15, 22:07:15 »
Zwracam uwagę, że układ kodera PAL na MC1377 zawiera parę elementów, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę. Jest to kondensator 1nF podłączony do nogi #1. Musi to być kondensator bardzo dobrej jakości, motorola zaleca nawet mikowy, oraz rezystor z nogi 1 do 16 - motorola zaleca 56k, różne schematy pokazują nieco inne wartości... Na schemacie z cpcwiki brakuje też kondensatora blokującego 0,1uF z nogi 16 do masy. Może nie jest on najważniejszy, ale na pewno wskazany. Należy też możliwie najdokładniej ustawić częstotliwość kwarcu na 4.433.619Hz z możliwie najwyższą dokładnością. Norma zakłada +-5Hz. Przy większych odchyłkach niektóre dekodery mogą się niesynchronizować, co może właśnie "wywalić" kolor. Częstotliwość oscylatora należy mierzyć na nodze 18 sondą wysokoomową, aby uniknąć zafałszowania pomiaru.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Composite z Amstrada przez A520 - brak koloru
« Odpowiedź #9 dnia: 2015.03.15, 22:47:02 »
No nie ma jak to fachowiec. :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

stRing (michomis)

  • ***
  • Wiadomości: 102
  • Miejsce pobytu:
    Banino
Odp: Composite z Amstrada przez A520 - brak koloru
« Odpowiedź #10 dnia: 2015.08.29, 10:35:02 »
Szukam i szukam... Czy jest gdzieś dostępny program (może być do wklepania w basicu jeśli nie za długi :) ) testujący kolory w CPC? Coś na wzór obrazu kontrolnego. Chcę wyświetlić jednocześnie możliwie najwięcej kolorów na ekranie.
aim.atariscene.pl

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Composite z Amstrada przez A520 - brak koloru
« Odpowiedź #11 dnia: 2015.08.29, 16:30:24 »
Mam nadzieję że masz obcykane przenoszenie DSK na dyski. Posiedzę wieczorem i przygotuję wszystkie kolory na raz i duże koło z kratką to testowania proporcji obrazu. ;)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

stRing (michomis)

  • ***
  • Wiadomości: 102
  • Miejsce pobytu:
    Banino
Odp: Composite z Amstrada przez A520 - brak koloru
« Odpowiedź #12 dnia: 2015.08.29, 22:03:38 »
DSK -> HFE :)
aim.atariscene.pl

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Composite z Amstrada przez A520 - brak koloru
« Odpowiedź #13 dnia: 2015.08.31, 00:56:17 »
Sorry że to tyle trwało, nie będę zanudzał wymówkami. Ale prooooszę bardzo, programik testujący wyświetlacz.
run"27   potem spacja przełącza między trzema ekranami.  Wszystkie 27 kolory na raz, potem niedopracowana konwersja obrazu z telewizji (ech pamiętacie te czasy?), oraz rameczka na krańcach Overscanu i wąziutkie paseczki co 1, 2 i 3 piksele we wysokiej rozdziałce by ustawić fokus. Teraz się można bawić w ustawianie ile pokręteł fabryka dała. ;)

Programik potrzebuje pliku ECM.PAL z procedurką do multikolorów od niejakiego Ast z cpcwiki-forum, oraz obrazek TEST.CSI

Choć nigdy wcześniej nie potrzebowałem do tego programików. Skoro obraz po resecie ma w sobie wszystkie 3 składowe to widać że jak tło jest czarne zamiast granatowe to znak że niebieski kabelek nie kontaktuje. Jeśli napis jest czerwony zamiast żółty to zielony padł, a jak jest zielony to brak czerwonego. Jak obraz "lata" to brak synchro, a jak jest czarno-biały lub nie ma wcale to brak sygnału który włącza tryb RGB w odbiorniku. Ot tylko kolor bordera zmienić by wielkość i/lub przesunięcie ekranu wyregulować i już. :) Ot taki urok Amstrada że nie potrzebuje specjalnych programów do ustawiania czy testowania magnetofonu, joystików czy też ekranu. :D

- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

stRing (michomis)

  • ***
  • Wiadomości: 102
  • Miejsce pobytu:
    Banino
Odp: Composite z Amstrada przez A520 - brak koloru
« Odpowiedź #14 dnia: 2015.08.31, 10:03:47 »
DZIĘKUJĘ. Obadam to wieczorem. Warto gdzieś dodać te programy do bazy żeby było dla potomnych.
U mnie z kolei jest przypadek że żółty jest biały i że ogólnie wszystkie jaskrawe kolory od około 18 są białe.

Nie mam jak teraz wejść obrazu dysku, rozumiem że te pliki ECM.PAL i TEST.CSI są już na tym *.dsk?
aim.atariscene.pl