Autor Wątek: Composite z Amstrada przez A520 - brak koloru  (Przeczytany 15591 razy)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Composite z Amstrada przez A520 - brak koloru
« Odpowiedź #15 dnia: 2015.08.31, 11:22:51 »
Oczywiście że są. :)

I jeszcze jakieś niekończone pierdołki na brudno, bo zacząłem a nie skończyłem robić z tego Extra Coloured Maker  (ECM.BAS) jakąś użyteczną rzecz z wygodniejszym ustawianiem kolorów, do takich kolorowszych obrazków w MODE 1.

A jeśli nawet te średnie kolory masz białe to kabel dobry, tylko masz ustawione za dużo jasności i/lub jaskrawości.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

stRing (michomis)

  • ***
  • Wiadomości: 102
  • Miejsce pobytu:
    Banino
Odp: Composite z Amstrada przez A520 - brak koloru
« Odpowiedź #16 dnia: 2015.08.31, 23:14:49 »
Żółty wrócił :) Olałem fabryczne wyjście composite z przerobionego modulatora A520, bo nawet na złączu antenowym był dużo lepszy obraz (pod względem kolorystycznym). W zamian za to podpiąłem się pod jedno z wejść wchodzących do faktycznego modulatora (zdjęcie modulatora). Efekty w załączniku. Mimo że parę kolorów jaskrawych zlewa się, to jest dużo lepiej niż było. Dla porównania sygnał RGB.
aim.atariscene.pl

stRing (michomis)

  • ***
  • Wiadomości: 102
  • Miejsce pobytu:
    Banino
Odp: Composite z Amstrada przez A520 - brak koloru
« Odpowiedź #17 dnia: 2015.09.01, 15:39:57 »
Na innym TV, po redukcji kolorów wygląda to tak. Jak widać niektóre TV są kapryśne. W rzeczywistości te kolory jaskrawe są rozróżnialne, czego może nie widać na zdjęciu.

Dla porównania RGB na tym samym odbiorniku.
aim.atariscene.pl

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Composite z Amstrada przez A520 - brak koloru
« Odpowiedź #18 dnia: 2015.09.01, 16:34:51 »
Bardzo proszę, jeżeli możesz podaj typy (LCD, CRT) i modele telewizorów.
To się może przydać w przyszłości także komuś z nas.
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

stRing (michomis)

  • ***
  • Wiadomości: 102
  • Miejsce pobytu:
    Banino
Odp: Composite z Amstrada przez A520 - brak koloru
« Odpowiedź #19 dnia: 2015.09.01, 19:00:40 »
Post 16: LCD Toshiba 15v300pg 15"
Post 17: LCD Samsung LE37B651 37"
aim.atariscene.pl

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Composite z Amstrada przez A520 - brak koloru
« Odpowiedź #20 dnia: 2015.09.02, 22:38:57 »
Czemu tak wszystko ustawiasz na maksa?  Ten 1szy RGB wygląda jeszcze znośnie, ale pozostałe wyglądają fatalnie. Nie widzę tam żadnej redukcji kolorów ani kaprysów TV.
W starszych odbiornikach w obrazie przez RGB (w przeciwieństwie do Composite) ustawienie nasycenia/jaskrawość (różnie zwą)  koloru jest ignorowane, więc zmniejszenie go nawet do zera nie zrobi nam obrazu czarno-białego tak jak na Compos.

W lewej kolumnie są kolory które nie mają w sobie nic niebieskiego, w środkowej mają go ok 40%, a w prawej mają 100%. Skoro oba Compos mają niemal identycznie wyglądającą kolumnę środkową i prawą, to ewidentnie masz ustawione za dużo nasycenia, a w RGB jest ono ignorowane stąd lepsze rozróżnienie kolorów. Ale nawet tam masz za dużo ustawionego kontrastu, stąd rozmyte kontury cyferek. A przecież przez RGB na LCD powinna być jak żyleta. To samo co z niebieskim widać na zielonym i czerwonym.
(zielony 0% to 1sze 3 linijki, kolejne 3 to blisko 50%, a ostatnie 3 to maks zieleni),
(linijki z kolorami 0,9,18 - zero czerwieni, linie z 3,12,21 to 40%, a 6,15,24 maks).
A wystarczy pościemniać jasność i kontrast by rozróżniać te średnie od jasnych. :)
Bo jak ustawimy ekstremalnie za mało jasności, nasycenia i/lub kontrastu to zmniejsza się różnica między kolorami ciemnymi i średnimi, natomiast jak za dużo to zmniejsza się różnica między średnimi i jasnymi.

Nie wiem czy specjalnie tak ustawiłeś bo inaczej aparat którym to cykałeś by nic nie widział czy jak?  - No przecież takie ustawienie wypala oczy w parę minut. ;)
Jasność chyba też ustawiłeś na maksa. Bo czarne tło jest szare, a szara 13ka zamiast 40% jasności białego jest w niektórych z tych obrazków biała.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

stRing (michomis)

  • ***
  • Wiadomości: 102
  • Miejsce pobytu:
    Banino
Odp: Composite z Amstrada przez A520 - brak koloru
« Odpowiedź #21 dnia: 2015.09.02, 23:40:12 »
Może i przesadziłem z nasyceniem na Samsungu, ale chodziło mi o to żeby podkreślić, że wyświetla on kolory 13,14,16,17,22,23,25,26 w miarę poprawnie po kompozycie. W Toshibie wszystkie one przechodzą w biel i żadne ustawienia koloru/nasycenia/kontrastu tego nie zmieniają. W Samsungu są one wyraźne i rozróżnialne, czego jak napisałem nie widać tak dokładnie na zdjęciu.

Dodatkowo kolor 5 odstaje od normy i tylko na Toshibie po RGB wygląda ok. Wszędzie indziej przechodzi w jakąś magentę.
aim.atariscene.pl

stRing (michomis)

  • ***
  • Wiadomości: 102
  • Miejsce pobytu:
    Banino
Odp: Composite z Amstrada przez A520 - brak koloru
« Odpowiedź #22 dnia: 2015.09.05, 20:03:35 »
Jeszcze na CRT u kolegi, model JVC C-F14EE. Tu jaskrawe kolory są najbardziej wyraźne i rozróżnialne. Podpięte oczywiście po composite.
aim.atariscene.pl

stRing (michomis)

  • ***
  • Wiadomości: 102
  • Miejsce pobytu:
    Banino
Odp: Composite z Amstrada przez A520 - brak koloru
« Odpowiedź #23 dnia: 2016.02.28, 12:40:23 »
W najnowszym Retrokompie ukazał się mój artykuł o konwersji sygnału RGB w Amstradzie CPC http://amiga.net.pl/index.php?kwt=10010&tms=114
Dziękuję ekipie speccy.pl (szczególnie Zbyniowi) za wsparcie.
aim.atariscene.pl

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4540
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Composite z Amstrada przez A520 - brak koloru
« Odpowiedź #24 dnia: 2016.02.29, 11:00:28 »
Miałem okazję czytać ten artykuł - bardzo mi się podobała jednakoż treść jak i forma  ;-)