Autor Wątek: sprężynki do klawiatury - CPC 6128  (Przeczytany 5415 razy)

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2135
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
sprężynki do klawiatury - CPC 6128
« dnia: 2016.04.07, 11:16:54 »
Chodzi mi o taką wersję klawiatury jak na tych fotkach:
http://www.cpcwiki.eu/index.php/CPC6128_Keyboard_Disassembled
Potrzebuję kilkanaście sztuk tych malutkich sprężynek, wystających z każdego klawisza, czy ktoś z Was wie jakie dokładnie mają one rozmiary? Są różne rodzaje sprężynek modelarskich, może któraś mi podejdzie, ale nie mam suwmiarki, żeby dokładnie je zmierzyć.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: sprężynki do klawiatury - CPC 6128
« Odpowiedź #1 dnia: 2016.04.08, 03:16:37 »
A z długopisów nie pasują?  ;)
Zresztą to nie musi być z metalu, grunt by sięgało do folii, ale jej nie naciskało za mocno. Równie dobrze możesz nakleić na tą plastikową rureczkę w której one są, taką piankę o grubości zbliżonej do tego, o ile te sprężynki wystają z tych rureczek.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: sprężynki do klawiatury - CPC 6128
« Odpowiedź #2 dnia: 2016.04.08, 08:56:04 »
Ja kiedyś sam robiłem sprężynki. I też do klawiatury :)
Nawija się drut stalowy na coś okrągłego, a potem hartuje (najlepiej w gorącym oleju, bo wtedy nie koroduje).

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2135
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: sprężynki do klawiatury - CPC 6128
« Odpowiedź #3 dnia: 2016.04.08, 09:29:10 »
Zaraz idę do największego sklepu modelarskiego w Katowicach, podobno tam można nabyć różnego rodzaju sprężynki małe. A jak nie znajdę, to trzeba będzie coś rzeczywiście podorabiać, jakimiś chałupniczymi metodami.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: sprężynki do klawiatury - CPC 6128
« Odpowiedź #4 dnia: 2016.04.08, 10:09:46 »
Strzeliłbyś fotki, jakie tam sprężynki mają?

papayalex

  • *
  • Wiadomości: 23
  • Miejsce pobytu:
    sk-ce
Odp: sprężynki do klawiatury - CPC 6128
« Odpowiedź #5 dnia: 2016.04.10, 21:41:27 »
Chba w starych jednorazowych zapalniczkach z kamieniem takie były. Te co dociskały kamień do pokrętła.

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2135
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: sprężynki do klawiatury - CPC 6128
« Odpowiedź #6 dnia: 2016.04.10, 22:31:04 »
Sorki Trojacek, dopiero teraz Twojego posta przeczytałem, jakoś mi umknął. Fotka poniżej, moneta to 1gr.



Oczywiście w tych sklepach modelarskich nic nie było, więc zamówiłem na próbę kilka kompletów o różnych wymiarach stąd:

http://www.srubex.izakupy.eu/

Dam znać jak mi z nimi poszło.
« Ostatnia zmiana: 2016.04.10, 22:41:29 wysłana przez rzeznik666 »

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: sprężynki do klawiatury - CPC 6128
« Odpowiedź #7 dnia: 2016.04.11, 06:13:50 »
Myślę że te ze zapalniczek mają znacznie mniejszą średnice ale gorsze jest to że są bardzo sztywne, a one muszą być na tyle miękkie by nie nie zostawiały śladów na folii od nacisku. Ja bym się nie upierał by to koniecznie były sprężynki. Przecież tego po złożeniu i tak nie będzie widać ani słychać. Myślę że właściwy kawałek pianki czy gąbki byłby łatwiejszy do dopasowania. Ma być na tyle gruby i twardy aby jego nacisk zwierał styk we folii i na tyle miękki by tej folii nie uszkadzał ot i tyle.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: sprężynki do klawiatury - CPC 6128
« Odpowiedź #8 dnia: 2016.04.11, 09:20:01 »
A ile tych sprężynek potrzebujesz?
Być może będę miał oryginały.

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2135
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: sprężynki do klawiatury - CPC 6128
« Odpowiedź #9 dnia: 2016.04.11, 09:21:51 »
Z 10 szt. , ale teraz wstrzymajmy się, czekam na te modelarskie, jak będą jakieś nie takie to odezwę się.

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2135
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: sprężynki do klawiatury - CPC 6128
« Odpowiedź #10 dnia: 2016.04.19, 22:12:21 »
No więc generalnie opanowałem temat. Zamówiłem tutaj: http://www.srubex.izakupy.eu/ testowo sprężynki 2,2mm, dł. 12mm. i 3,3mm., dł 8mm. Te pierwsze od razu odpadły, średnica okazała się za mała i nie wchodziły na kołki plastikowe, dodatkowo były za długie, ale tego byłem świadomy, miałem zamiar je przyciąć po prostu na odpowiedni wymiar. Sprężynki 3,3mm., dł 8mm. okazały się strzałem w dziesiątkę, wprawdzie okazały się odrobinę za szerokie, ale delikatne spłaszczenie ich kombinerkami pomogło, na długość są idealne i w końcu wybielona klawiatura, której fotki dawałem w innym wątku, już w całości jest oki, więc nie pozostaje mi już nic innego jak tylko dalej korzystać z dobrodziejstw posiadania CPC 6128. Dzięki wszystkim za pomoc. Na koniec link jeszcze do sprężynek w sklepie: http://www.srubex.izakupy.eu/product.php/id,5392.html i fotka samej sprężynki: