Autor Wątek: Nowe gry na CPC  (Przeczytany 166551 razy)

Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Odp: Nowe gry na CPC
« Odpowiedź #15 dnia: 2013.02.27, 02:58:04 »
PS.: Posiłkowałem się listą gier z Wiki, których jest na CPC ponad 1900 (nie chciało mi się liczyć dokładnie), z ciekawości zajrzałem też na listę z C64 spodziewając się kilkakrotnie dłuższej a jest ich tylko ok 100 więcej niż na CPC. To czemu odkąd pamiętam zewsząd słyszałem że na Amstrada nie ma gier a na Commodora jest ich pełno?
Dla mnie również okazało się to bardzo pozytywnym zaskoczeniem,  że prawie wszystkie największe hity z lat 80 wyszły na CPC (brakuje tylko jednej z moich ulubionych na ZX - Terra Cresta ;)).
Wiem, że użytkownicy Atari XE narzekali (i mieli na co, od około 1985 nowe tytuły wychodziły jedynie na Atari ST), choć teraz patrząc na forum Atari Online, nadrabiają zaległości. Już jest Commando, ostatnio widziałem pre-demo Cybernoid na XE. Nie znałem żadnego użytkownika CPC w "antycznych" czasach, a teraz też ich jest niewielu, stąd pewnie niedoinformowanie. A może po prostu w Polsce Ludowo-Przełomowej były niedostępne?
AY Music, ULA plus.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Nowe gry na CPC
« Odpowiedź #16 dnia: 2013.02.27, 06:06:56 »
Aby tu nie odchodzić za daleko od tematu growego odpowiadam na ogólnym o CPC. :)

http://speccy.pl/forum/index.php/topic,835.msg10467.html#msg10467
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Nowe gry na CPC
« Odpowiedź #17 dnia: 2013.03.10, 04:48:41 »

CPCWiki ogłosiło konkurs na napisanie najlepszej gry na CPC mieszczącej się w 16KB ROM. Zakończenie konkursu 1 lipca 2013. Główna nagroda do płyta główna do tabletu 1,2GHz na której można bujnąć Androida i podłączyć do tego mysz, klawisze i TV. ;)

http://cpcwiki.eu/index.php/Amstrad_CPC_16KBs_ROM_Game_Development_Competition_2013

- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Nowe gry na CPC
« Odpowiedź #18 dnia: 2013.04.03, 14:22:56 »

ikci ty cicha wodo, ;) na temacie w którym opisujesz przeróbki gier z 48k na +3, podałeś linka z przykładem jak to jest w CPC. I choć szukając jakiegoś  tytułu już się o tą stronkę poślizgnąłem to dopiero teraz zauważyłem sensacyjną rzecz!
Ten skromnie wyglądający link >  http://www.cpc-power.com/index.php?page=jeux  < to największa zbieranina gier na CPC poukładanych i opisanych tak pięknie jak nigdzie indziej, no fakt jest sporo francuszczyzny, ale to nie przeszkoda dla zapalonego Amstradowca. ;)
4856 Gier i 897 Demek - Może na pouet.net jest więcej demek (nie liczyłem), ale jak dotąd najobszerniejszą listę gier na CPC (niestety bez linków) znalazłem na angielskiej wiki ok 1900 a tu 2 razy tyle. No i jak ktoś chce najnowsze gry na CPC to można wpisać rok i proszę bardzo, w 2013 już są 4 sztuki, a w 2012 mamy 12. :D
Choć osobiście wolałbym zamiast najnowszych gier które zwykle nie są najbardziejsze, lub zamiast największego zbioru gier, który przeraża swoją obszernością, listę kilku czy kilkunastu najładniejszych lub najbardziej wciągających w paru popularnych kategoriach. Niestety jak się tu kliknie w najczęściej ściągane, to po tych tytułach które kojarzę widzę że to dość przypadkowa lista a nie tych najlepszych które zapewne ludzie już mają od lat z innych źródeł.
Na tej stronce są prócz dsk i tap, także obrazki opisy reklamy mapy kody a nawet linki do odpalenia gier w przeglądarce.
Mało ?? - No właśnie jak na mój gust to za dużo. Bo okres największej fascynacji Amstradem mam już za sobą. I nie chce mi się aż tyle siedzieć by szukać najciekawszych pozycji.
PS.: Są tam też użytki i wklepane już lisingi z angielskich i francuskich gazet, czyli tyle miodu aż mdli. ;)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Nowe gry na CPC
« Odpowiedź #19 dnia: 2013.04.03, 14:48:06 »
No widzisz Zbyniu, Ty Stary Wyjadaczu! Czasem nawet  taki ikci potrafi  zaskoczyć  :P
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Nowe gry na CPC
« Odpowiedź #20 dnia: 2013.04.13, 15:25:00 »
Ciekawostka - lista ponad 700 Amigowych gier które miały także konwersje na Amstrada CPC.
http://hol.abime.net/hol_search.php?N_ref_conversion=11
Niestety na tej stronce obrazki i ewentualne gierki są w Amigowych wersjach. Dlatego mówię że to tylko ciekawostka. Choć wydaje mi się że więcej takich gier było. :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Nowe gry na CPC
« Odpowiedź #21 dnia: 2013.04.22, 23:11:11 »
No i wspaniała strona - największe archiwum gier na CPC właśnie POSZŁA SIĘ KOCHAĆ

http://www.cpc-power.com/
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Odp: Nowe gry na CPC
« Odpowiedź #22 dnia: 2013.04.23, 00:10:44 »
Nie martw się, mam większość gier na dysku, około 1.5 GB, i jest jeszcze http://emuparadise.me  8)
AY Music, ULA plus.

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Nowe gry na CPC
« Odpowiedź #23 dnia: 2013.04.23, 08:31:54 »
No tak, ale tam były wersje oryginalne do każdej z nich były też  crack'i czyli wersje złamane, bez zbezpieczeń dyskowych, które można było skopiować z dyskietki 3.5" na dyskietki 3" na komputerze ZX SPECTRUM +3  komendą COPY "B:*.*" TO "A:" i w ten sposób miałem na Amstradzie działającą grę na dyskietce 3".

A teraz jesli nie przywrócą tego serwisu to pozostanie zrzucenie oryginała na dyskietkę 3.5" przy pomocy programu SamDISK  a następnie zabawa w CPC programem "DISCOLOGIE" aby to przegrać na dyskietkę 3"
   
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

sect0r

  • *****
  • Wiadomości: 698
  • Miejsce pobytu:
    Oltedal/NO
  • speccyholic
Odp: Nowe gry na CPC
« Odpowiedź #24 dnia: 2013.04.23, 14:25:39 »
No i wspaniała strona - największe archiwum gier na CPC właśnie POSZŁA SIĘ KOCHAĆ

http://www.cpc-power.com/

Mieli atak i szukaja kogos od zapezpieczen
http://www.cpcwiki.eu/forum/cpcwiki-discussion/cpcpower-is-down-may-need-security-help/
Szarak # DivIDE+ # MasakratorFM DeluXe by Zaxon

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Nowe gry na CPC
« Odpowiedź #25 dnia: 2013.04.23, 19:00:26 »
[...] zabawa w CPC programem "DISCOLOGIE" aby to przegrać na dyskietkę 3"
Polecam Parados władować i podmienić EPROM na stałe. Obsługuje wszystkie formaty.
Ja mam zrobiony w jednym ze swoich CPC większy EPROM - w dolnej połówce oryginalny, a w górnej (na przełączniku) Parados.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Nowe gry na CPC
« Odpowiedź #26 dnia: 2013.04.23, 20:37:50 »
Po co ci oryginalny Amsdos? - Nie słyszałem o żadnym programie który by przestał chodzić przez to że ktoś sobie wstawił Paradosa. :)

Nie kumam ikci jaki masz problem, czy możesz łopatologicznie krok po kroku jak to kopiowałeś? Przecież praktycznie wszystko w sieci do CPC jest na wirtualnych 3 calówkach. Jaką rolę to 3,5 u ciebie spełnia?

I nie płaczcie, przecież stale działa parę innych wielkich archiwów CPC których linki przewinęły się przez ten dział, a zresztą ci nie zniknęli na stałe, jak się pozbierają to wrócą. :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Nowe gry na CPC
« Odpowiedź #27 dnia: 2013.04.24, 06:17:45 »
Po co ci oryginalny Amsdos? - Nie słyszałem o żadnym programie który by przestał chodzić przez to że ktoś sobie wstawił Paradosa. :)
Po pierwsze dlatego, że to był mój pierwszy CPC i wtedy pojęcia nie miałem, że nie potrzebuję oryginalnego ROM. Miałem za to ZX i wiedziałem, że z nieoryginalnym ROM-em nie wszystko działa.
Po drugie kupiłem tego CPC w stanie całkowicie zabitym, a skoro mi się go udało odratować, to taki eksperyment zrobiłem z przełączaniem ROM.
Po trzecie i tak nie miałem mniejszych kości EPROM, a szkoda było, żeby się połowa marnowała  :D
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Nowe gry na CPC
« Odpowiedź #28 dnia: 2013.04.24, 07:07:23 »
Nie kumam ikci jaki masz problem, czy możesz łopatologicznie krok po kroku jak to kopiowałeś? Przecież praktycznie wszystko w sieci do CPC jest na wirtualnych 3 calówkach. Jaką rolę to 3,5 u ciebie spełnia?

A jak chcesz Zbyniu ściągnięte z sieci gierki  przegrywać z PC-ta bezpośrednio na dyskietki 3" ???

Tylko mi nie mów o wypatraszaniu stacji z CPC i podłączaniu do PC bo takich mądrych to zawsze jest masa tylko jak zapytasz o szczegóły
to się okazuje, że to była tylko teoria widziana gdzieś w sieci na jakiejś stronie.

Może być jeszcze kabelek PC<-> CPC   http://allegro.pl/show_item.php?item=3194120408
Wspaniała sprawa pod warunkiem, że przesyłasz niezabezpieczone obrazy (żadne Speedlocki, Alcatrazy i inne badziewia)

Kiedy miałem dostęp do scrackowanych gierek na tej padniętej stronie - wtedy bez problemu moglem przerzucać gierki takim kabelkiem
(najszybsza metoda)
lub mając rozłożonego ZX Spectrum +3 z podłączoną stacją dodatkową 3.5" - korzystałem z dobrodziejstwa kompatybilności zapisu oraz wbudowanych w BASIC +3 funkcji obsługi dysków (kopiowanie, formatowanie, kasowanie)  bo jak zapewne pamiętacie - Amstrad Basic takich funkcji nie posiada.
Natomiast na wymianę kości EPROM nigdy się nie zdecyduje bo ja chce pracować na nieprzerabianym sprzęcie. Jak już to bym szybciej
stację 3" zmienił na 3.5" lub dokupił emulator stacji HXC
 
 
« Ostatnia zmiana: 2013.04.24, 07:09:28 wysłana przez ikci »
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Nowe gry na CPC
« Odpowiedź #29 dnia: 2013.04.24, 09:41:51 »
Nadal nie rozumiem jakim cudem na +3 to robisz. Na CPC mając podłączoną 3,5 jako drugą stację, nagrywasz na dysk 3,5 w PC (720KB) plik dsk, potem wkładasz ją do CPC i jest taki programik (wiem wstyd że nie pamiętam nazwy) który nawet bez paradosa ją widzi i przegrywa podany plik dsk na 3 calową dyskietkę. Nie wiem w czym tu mogą pomóc komendy do kopiowania plików czy ścieżek skoro w tym przypadku konkretne fragmenty pliku trzeba na konkretne ścieżki nagrać, w dodatku część tego pliku to opis struktury sektorów które nie mają być nigdzie nagrane a jedynie posłużyć jako parametry do właściwego sformatowania każdej ścieżki.
No chyba że +3 używa identycznych dsk i masz taki właśnie program na niego. A już zupełnie nie pojmuję co ma z tym wspólnego czy gra jest złamana czy nie, zresztą wszystkie jakie w necie spotkałem jeśli tego wymagają to są złamane i mają loadery z nieśmiertelnościami itp. i jakoś nigdy nie płakałem że nie mam dostępu do niezłamanych gier. Bardziej mnie wkurza że wśród zachodnich Amstradowców jest taka moda by wszystkie pliki prócz startowego ukrywać, przez co nie widzę ile gra zajmuje miejsca.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)