Komputery z Z80 > Elwro

Naprawa Elwro 800-3 Junior

(1/2) > >>

damik:
W zasadzie to dzisiaj już uruchomiłem wstępnie mojego Elwro 800-3 Jr jednak mam kilka dodatkowych pytań w związku z tym komputerem i dalszą jego naprawą.
Wymieniłem wszystkie zielone podstawki, były mocno skorodowane bo ta płyta ewidentnie była kiedyś zalana wodą i musiała tak dość długo stać, CPU też wymieniony na taki sam NRD'owski bo jego kończyny też były mocno nadżarte i częściowo odpadły po wyjęciu z podstawki.
Wymieniłem też jedną ubitą kostkę RAM Samsung'a, miała ona jakieś dziwne oznaczenie "64KD" obok logo producenta zamiast normalnej sygnatury, zastanawiam się jaki te pamięci powinny mieć czas dostępu, wstawiłem tam na razie jedną z normalną sygnaturą od Samsung'a 150ns ale mam też takie z czasem 200ns.

Moja wersja posiada nieco inny wsad EPROM'a "TV" jak ten dostępny w necie i różni się od niego 16 bajtami, jednak generuje obraz a ta z netu nie działa wcale (brak obrazu).
Wsady mam z tego miejsca: https://sites.google.com/site/krzkomar/elwro-800-junior
Reszta wsadów mojej płyty jest identyczna z tymi na stronie z linka.
Były może jeszcze jakieś inne wersje płyt do Elwro 800-3 ?

Obraz generowany na wyjściu composite nie łapie synchronizacji pionowej i jest efekt zjeżdżania w dół całej treści obrazu, może to wina mojego TV albo obraz w Juniorach nie jest do końca zgodny ze standardem ?

Kolejna sprawa to komputer nie podnosi się z zamontowanym kontrolerem FDC, czy aby on zadziałał nie trzeba czegoś przestawić na płycie gł lub może wskazuje to na jego uszkodzenie ?

apk:
Kontroler jest raczej uszkodzony. Na płycie nie trzeba nic przestawiać. Co do obrazu to sprawdź jaka jest częstotliwość sygnału zegarowego. Może odbiega od zakładanej.

damik:
Dodam tylko że ten kontroler FDC pochodzi prawdopodobnie z innego egzemplarza Elwro 800 jr a ta płyta gł wcześniej pracowała jako wersja bezdyskowa.

Może ktoś dysponuje projektem klawiszy do wydruku w STL do tego komputera, bo brakuje mi tych szerokich klawiszy kursora (góra i dół) i  klawisza "CR" (Enter) ?
Mam na razie wstawione tam klawisze od Meritum, jednak są one nieco wyższe i raczej słabo pasują do reszty pod względem estetycznym ;)

mkamzierczak:
Nie miałem czasu przeanalizować jakie EPROMy udostępnił Krzysztof Komarnicki na swojej stronie. Są 4 wersje EPROMów, które były upgradeowane. Pierwsza wersja EPROMów obsługiwała tylko stacje do 150kB, kolejne wersje już 720kB. Generator znaków cały czas był taki sam. Na płycie jest w sumie tylko jedna zwora Z3, dzięki której określasz czy dany komputer jest nauczycielski, czy nie... ale przez nią prowadzony jest sygnał zegarowy sieci.

Były 3 rewizje płyt do E800 Junior A, B i C.

W nowszych telewizorach może być problem z synchronizacją pionową, stąd też pewnie te przeskoki. Dane wyświetlania z EPROM TV (pozycja na płycie E11), są zapamiętywane w rejestrze układu 74LS174 (pozycja E13 na płycie) wyjście Q5 odpowiedzialne jest za synchronizację pionową.

Sprawdziłbym kontroler w innym egzemplarzu, a samo złącze śmignął kontaktem.

Klawiszy nie mam, to towar deficytowy, a akurat te strzałki, które wymieniłeś oddałem kilka miesięcy temu, jako część dealu.

Dzisiaj wieczorem jak się przypomnisz, mogę zgrać EPROMy z działającego komputera.

damik:
Komplet EPROM'ów do różnych wersji Elwro już znalazłem i w wolnej chwili je porównam.
Nie mam niestety innego komputera by sprawdzić w nim mój kontroler za to płyta i wszystkie złącza zostały wykompane w silnym detergencie, wyplukane w wodzie destylowanej i dokładnie osuszone strumieniem sprężonego powietrza.
Wszystkie zlacza które nie były zalane wodą i nie skorodowaly błyszczą i mają idealny styk.

W ostateczności to chyba sam zrobię klawisze w jakimś CAD'dzie i wydrukuje w 3D, jednak taki wydruk nigdy nie będzie miał jakości oryginału na sprzęcie jakim dysponuję. Przydała by się do tego drukarka co robi w żywicy, ale takiej nie mam.  ::)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej