Autor Wątek: Just Nano SD TURBOSOUND AY jak ugryźć AY ?...  (Przeczytany 2485 razy)

amigancik

  • **
  • Wiadomości: 62
  • Miejsce pobytu:
    Podlaskie
Just Nano SD TURBOSOUND AY jak ugryźć AY ?...
« dnia: 2023.02.08, 13:44:04 »
Zakupiłem właśnie "Just Nano SD TURBOSOUND AY" i dopiero doczytałem że to "AVR AY emulator na 2 atmegach"...
Czy któryś z kolegów byłby na tyle uprzejmy aby przybliżyć temat dla "lajkonika" co to oznacza w praktyce ?
Czy to "lepiej" czy "gorzej" że to emulator ? Jaka różnica w praktyce ?
Pojawiły mi się wątpliwości czy to nie profanacja ? Skoro to emulator to prościej od razu całego  ZX Spectrum odpalić na PC... ?

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Just Nano SD TURBOSOUND AY jak ugryźć AY ?...
« Odpowiedź #1 dnia: 2023.02.08, 13:53:52 »
Szybki search przypominający zwraca takie dyskusje:
https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=3415
https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=6104
https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=955

O ile pamiętam wnioski są takie, że owszem gra, ale nigdy nie będzie grał tak jak grają prawdziwe AY/YM.

amigancik

  • **
  • Wiadomości: 62
  • Miejsce pobytu:
    Podlaskie
Odp: Just Nano SD TURBOSOUND AY jak ugryźć AY ?...
« Odpowiedź #2 dnia: 2023.02.08, 14:21:04 »
Co oznacza że "nie będzie grał tak samo" lub "inaczej" to znaczy lepiej ? gorzej ? zupełnie co innego będzie grał ? ciszej, szybciej, będzie trzeszczeć / szumieć, inny częstotliwości ???

Czy jest taka "wgrywarka programów z karty SD" z prawdziwym AY ?

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Just Nano SD TURBOSOUND AY jak ugryźć AY ?...
« Odpowiedź #3 dnia: 2023.02.08, 14:29:32 »
@amigancik Ale przejrzyj choć z grubsza co piszą koledzy w wątkach, które ci podlinkowałem. Gra inaczej co oznacza, że gra źle. Jeśli zapuszczając ten sam utwór na fizycznym chipie i na emulatorze jesteś w stanie wysłuchać różnicę to znaczy, że emulator nie jest w 100% zgodny czyli jest gorszy. Jedyną prawdziwą jego zaletą jest większa dostępność hardware'u.

Nie znam tego konkretnego urządzenia, ale nie jest wykluczone, że te emulatory da się z niego wyrwać i wsadzić - jeśli masz dostęp - prawdziwe chipy.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Just Nano SD TURBOSOUND AY jak ugryźć AY ?...
« Odpowiedź #4 dnia: 2023.02.08, 14:51:57 »
Nie da sie.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Just Nano SD TURBOSOUND AY jak ugryźć AY ?...
« Odpowiedź #5 dnia: 2023.02.08, 15:08:27 »
Aha. Znaczy jest co jest. Choć emulacja oznacza, że pewnie jest szansa na nowsze wersje... O ile się da ;)

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Just Nano SD TURBOSOUND AY jak ugryźć AY ?...
« Odpowiedź #6 dnia: 2023.02.08, 15:44:53 »
OK. Zostałem douczony, że soft do tych atmeg emulujący AY nie jest rozwijany od 2018 roku (choć podobno autor się odgraża, że jednak coś tam jeszcze robi). Oraz, że jak się ma baaardzo dużo szczęścia, trafi dobre atmegi i odpowiednio ustawi zegar to efekty zaczynają być zbliżone do prawdziwego AY jednak statystycznie zawsze zostanie to wyłącznie namiastką jak komuś nie przeszkadza (albo nie słyszał prawdziwego chipa w akcji).

Czyli nie jest dobrze, ale całkiem źle też nie ;)

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Just Nano SD TURBOSOUND AY jak ugryźć AY ?...
« Odpowiedź #7 dnia: 2023.02.08, 15:59:20 »
To trochę w pewnym momencie dyskusja o nowym i starym SIDzie. Nowy gra ponoć ładniej, ale ja wolę basy ze starego.

Do pogrania w grę i odpalenia dźwięków to bym dąsów o brzmienie AYka nie robił, jak ktoś chce słuchać niuansów demoscenowych to raczej bym to praktykował na oryginalnym, dobrze grającym AYku. Zaznaczam, że ten który dostałem np. w ZX Omni laptop był słabo grający, wymieniłem.
dużo sprzętu mało czasu.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

misiek2

  • ****
  • Wiadomości: 287
  • Miejsce pobytu:
    lubelskie
Odp: Just Nano SD TURBOSOUND AY jak ugryźć AY ?...
« Odpowiedź #9 dnia: 2023.02.09, 10:47:05 »
Cytuj
Pojawiły mi się wątpliwości czy to nie profanacja ? Skoro to emulator to prościej od razu całego  ZX Spectrum odpalić na PC... ?

Rodzi się pytanie czy może nie jest profanacją wgrywanie softu z karty sd zamiast z taśmy albo dyskietki 3" ... wszystko zależy co kto uważa za profanację. To jest kwestia wygody, dostępności części, tolerancji dla innowacji, każdy ocenia po swojemu. Gdybym zastanawiał się nad tym czy jest coś profanacją czy nie, to nie miałbym choćby klona ZX Spectrum Next, ZX UNO czy nawet Sizifa 512 przy których spędziłem wiele przyjemnych godzin, mimo że te konstrukcje mocno odbiegły od oryginału. Powstało wiele niekoszernych projektów, które mimo wszystko bawią tych którzy je projektują, budują i z nich korzystają.

Co do wgrywadełka z oryginalnym Ay to robił takie Zaxon np. https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=5054.0 i jeszcze jeden pan.

Zauważ, że masz emulator Ts, więc możesz posłuchać muzyczek 6 kanałowych. Ten emulowany Ts brzmi bardzo ok, w moim odczuciu wolę taki TS niż oryginalny Ay bowiem posłucham sobie kilkadziesiąt muzyczek i kilka dem więcej, które tego wymagają.
ZX Spectrum 128+ (toastrack), Timex 2048, Just Speccy 128, Sizif 512, N-GO, Masakrator FM, Divide 5.7c, Divide 2k14, ZX-UNO 2mb, Amstrad CPC 464 + DDI3 z 512 kb ram