Komputery z Z80 > POLSKIE KOMPUTERY

Jantar 0801

<< < (3/3)

mkamzierczak:
Straciłem zainteresowanie tym komputerem... ten komputer polski jest tylko nazwy. W środku jest płyta od Osborne Variant 1 (zdjęcie w załączniku). Z niego też był Jantar żywcem kopiowany. Podobny, czyż nie? W Polsce w firmie DANPOL był składany. W Polsce powstała jedynie obudowa i klawiatura, płyta jest żywcem wzięta z Osborne Variant 1 i nie ma na niej ani jednego polskiego elementu. Do komputera został włożony zmodyfikowany BIOS, który zamiast Osborne wyświetla winietę Jantar. Do komputera dokładano w Polsce rozszerzenie pamięci. Firma DANPOL robiła rozszerzenia pamięci również do komputera ODRA 1305. Także... on jest tak polski jak Unipolbrit 2086... i tak samo polski jak Optimus.

ZorrO:
A co jest nie tak z Optimusami?

Maryjan:
Trzeba by się Romka K. zapytać.

Nie mylić z podziemnym Romkiem K. z KAT-a

KWF:
Czyli ten Jantar ma w sobie płytę z Osborne 1 (tego walizkowego), dodaną kartę wyjścia kompozytowego oraz chyba także kartę obsługi dyskietek DSDD. Raczej nie ma on żadnego specjalnego rozszerzenia pamięci, bo Osborne 1 miał wbudowane 64K RAM na układach 4116, a tyle do CPM/A było zadowalające. Więc to taki składak z ery pre-PC (pre-Optimus/Adax i inne podobne "polskie" PC-ty).

Ciekawe czy stacje dyskietek są "normalne", czy. nadal z wymysłem Osborne'a z liniami zasilania +5 i +12V w wiązce sygnałowej.

mkamzierczak:

Dokładnie ma płytę od Osborne Variant 1, która jest pozbawiona potencjometrów do stawień obrazu i delikatnie inaczej wygląda. W którymś z postów SMOKa są zdjęcia tej płyty. Także... a co jest nie tak z Optimusem? Polski to jest w tej firmie tylko marketing... a wszystkie pozostałe elementy ciągnięte są z tajwanu... to jakie to są polskie komputery? To są tajwańskie komputery, które były składane m. in. w starym budynku Unitra Zatra w Skierniewicach i sprzedawane z kreatywną księgowością ;) Sami wiemy jak się machinacje Romana Kluski zakończyły... mimo, że on twierdzi, że to system się na niego uwziął.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej