Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
RÓŻNOŚCI / Odp: Czy Sztuczna Inteligencja budzi w was więcej nadziei czy obaw?
« Ostatnia wiadomość wysłana przez KWF dnia Dzisiaj o 12:10:57 »
Jeśli ludzie zostaną bez pracy, na tzw. "dochodzie podstawowym" to nastąpi w krótkim czasie koniec znanej cywilizacji na planecie.
Gdyż jak wiadomo - z braku zajęcia lęgną się głupoty pod kopułą :)
A jakieś 80% populacji to jednak nie są "orły intelektu".

Radzę zapoznać się, co jest w założeniach i jest fundamentem działania takich serwisów jak np. Google. Ich głównym celem nie jest wyszukiwanie informacji użytecznych dla pytającego, a mówienie i wpajanie jemu jak mają żyć.
2
RÓŻNOŚCI / Odp: Czy Sztuczna Inteligencja budzi w was więcej nadziei czy obaw?
« Ostatnia wiadomość wysłana przez ZorrO dnia Dzisiaj o 10:58:25 »
A cóż to jest ta samoświadomość?

Czym sie objawia? Po czym można poznać że jakaś maszyna lub stworzenie ją ma lub nie?

Bo między wierszami sugeruje sie że to coś złowróżbnego. Ale czy ludzie jej nie posiadają?
Mam sie bać każdego człowieka bo jest samoświadomy?
A może w maszynie samoświadomość jest zła a w człowieku nie?
3
WSPÓŁCZESNE KLONY / Odp: Obudowa do harlequina 48 - do druku 3D
« Ostatnia wiadomość wysłana przez paroos dnia Dzisiaj o 10:02:54 »
4
RÓŻNOŚCI / Odp: Czy Sztuczna Inteligencja budzi w was więcej nadziei czy obaw?
« Ostatnia wiadomość wysłana przez paroos dnia Dzisiaj o 09:49:24 »
To dość zawiłe tematy i chyba tylko siedząc w tej branży można jakoś rozsądnie argumentować czym to faktycznie jest :)
Ale wg mojej najlepszej wiedzy obecny "przełom" to tak naprawdę wejście na znacznie wyższy poziom komplikacji.
Uczenie maszynowe to nie zupełnie AI, to tylko sposób na samodoskonalenie się "algorytmu" i najczęściej opiera się na matematyce.
W trakcie wykonywania bieżących prac i zdobywania nowych "doświadczeń" oprogramowanie dodaje kolejne składowe do równania, które coraz lepiej je specjalizują.

Natomiast obecna rewolucja opiera się raczej na wykorzystaniu modeli opartych o sieci neuronowe. Czyli zbudowane tak samo jak ludzki mózg z ogromnej ilości pojedynczych komórek, które organizują się i specjalizują w trakcie "uczenia". A sposób wybierania i tworzenia wyniku w pracy takiej sieci opiera się na dużej ilości parametrów (wag) idącej w miliony. Każda poznana rzecz rozbijana jest na miliony cech i przy składaniu wyniku brana są pod uwagę te "doświadczenia", których konkretne wagi najbardziej odpowiadają wymaganym dla opracowania rozwiązania postawionego problemu. Czyli owa sieć ocenia które ze znanych jej rzeczy i w jakim stopniu odpowiadają potrzebom i z tego wybranego zbioru próbuje stworzyć coś nowego, odpowiadającego nowym wymaganiom.
Czyli to tak jakby "człowiek" z pamięcią fotograficzną, który na szybko próbuje przejrzeć wszystko co już kiedyś widział i z tego stworzyć coś nowego, co odpowiada aktualnej potrzebie. Jak uczeń na maturze :D
Myślę, że to już bardzo blisko tego jak myśli człowiek. Próbujemy tworzyć nowe rzeczy, ale opieramy się na tym co już znamy i próbujemy to wykorzystać w nowy kreatywny sposób.

Natomiast dalej to jest ten typ ucznia, który na maturze raczej wykorzystywał kilometry ściąg i sklejał z tego coś, co pozwalało mu zdać.
A jak na ustnym komisja mocno go nakierowała, to był w stanie sklecić mniej więcej prawidłową odpowiedź.
Tak samo aktualne modele AI to nadal dzieci, którym trzeba bardzo dokładnie powiedzieć czego od nich potrzebujesz, a później rozmawiać dalej i uszczegóławiać, żeby wreszcie na koniec dostać zadowalającą odpowiedź. Gdyby nie sprytne prompty, które lecą między chatgpt a gpt-3, to odpowiedzi z tego modelu nie nadawały by się do niczego.

Dlatego myślę, że jesteśmy nadal bardzo daleko od jakiejkolwiek "samoświadomości" tej "inteligencji"
To tylko nowe narzędzie do przeszukiwania zbiorów danych, czasem dużo sprawniejsze niż ludzka pamięć, ale działające podobnie i mogące dawać podobne wyniki.
I jestem pewien, że w ciągu najbliższych 10 lat świat zmieni się pod jej wpływem podobnie, jak kiedyś zmieniał się pod wpływem innego nowego narzędzia - internetu :)
5
RÓŻNOŚCI / Odp: Czy Sztuczna Inteligencja budzi w was więcej nadziei czy obaw?
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Maryjan dnia Dzisiaj o 09:47:10 »
Jeśli ludzie zostaną bez pracy, na tzw. "dochodzie podstawowym" to nastąpi w krótkim czasie koniec znanej cywilizacji na planecie.
Gdyż jak wiadomo - z braku zajęcia lęgną się głupoty pod kopułą :)
A jakieś 80% populacji to jednak nie są "orły intelektu".
7
RÓŻNOŚCI / Odp: Czy Sztuczna Inteligencja budzi w was więcej nadziei czy obaw?
« Ostatnia wiadomość wysłana przez damik dnia Dzisiaj o 01:29:04 »
W badaniach naukowych dotyczących branży medycznej jest też sporo projektów, doktoratów czy publikacji wykorzystujących AI głównie w temacie analizy obrazów z MR, RTG czy USG oraz wspomagania sterowania robotami medycznymi.
Pewnie zastosowań w medycynie jest znacznie więcej ale przytoczyłem tylko takie z jakimi spotkałem się bezpośrednio w ostatnich latach.

8
RÓŻNOŚCI / Odp: Czy Sztuczna Inteligencja budzi w was więcej nadziei czy obaw?
« Ostatnia wiadomość wysłana przez zxgregor dnia Wczoraj o 23:56:27 »
Jeżeli uznamy, że uczenie maszynowe to sztuczna inteligencja, to jest to technologia, która jest z nami od dawna.

Sam na początku lat 2000 pisałem na studiach programik, który rozpoznaje tablice rejestracyjne i zapisuje je w formie tekstowej. Więc skoro głupi studenci robią takie rzeczy na laboratoriach, to co się dzieje w poważnych firmach…

Generalnie nie boję się sztucznej inteligencji, boję się ludzi, którzy wykorzystają ją w prosty sposób. A najprostsze, co można wymyślić, to oczywiście zabijanie ludzi: autonomiczne drony namierzające i niszczące cele wojskowe. Wystarczy sobie obejrzeć te przerażające filmy z Ukrainy, jak drony (jeszcze ręcznie sterowane) polują na ludzi- a to tylko przedsmak tego, co będzie w przyszłości… Drugie banalne zastosowanie to masowa kontrola ludzi (rozpoznawanie twarzy) na wzór autorytarnych reżimów.

A przecież takie systemy mają ogromne możliwości. Mogłyby np. w ZUSie operować naszymi składkami, tak aby wypracować dla nas najwyższe możliwe emerytury. No ale tu przecież politycy nie odpuszczą trzymania łapy na całym systemie emerytalnym…

Poczytajcie sobie o projekcie Cybersyn- systemie sztucznej inteligencji, który miał kierować całym państwem (już w latach 70.!), a dokładnie Chile.
9
WSPÓŁCZESNE KLONY / Odp: Obudowa do harlequina 48 - do druku 3D
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Asek dnia Wczoraj o 23:50:50 »
Cześć, może przyda się info: na portalu grabcad.com jest kompletny projekt Harlequina autorstwa Andrei Moraru. Publikacja z roku 2020. Assembly Rysunek złożeniowy jest w formacie step i zawiera trochę błędów jak to przy poprawkach bywa. Ale party poszczególne części otwierają się bezbłędnie. Jak ktoś ma czas i dostęp do drukarki to tylko drukować
10
GRY / Odp: Rockfall w wersji TZX
« Ostatnia wiadomość wysłana przez zxgregor dnia Wczoraj o 23:23:14 »
Dokładnie o tą gierkę mi chodzi:

https://worldofspectrum.org/archive/software/games/rockfall-crash

Powstała też część druga.
Strony: [1] 2 3 ... 10