Komputery z Z80 > POLSKIE KOMPUTERY

Ki diabeł?

(1/2) > >>

zibi:
http://olx.pl/oferta/komputer-zx-spectrum-plus-drukarka-CID99-IDae3RP.html#a4b3d79d27

- kojarzy ktoś może, co to za skrzynka, w którą upchnięto gumiaka?

matofesi:
Z szybkiego google'a wynika, że Crystaldigraf to jakiś specjalistyczny hardware używany w metalurgii do badania krzepliwości metali itp. Tyle, że nie znalazłem informacji, żeby to coś było podłączane do Spectrum - raczej do "dużych" komputerów, ale może komuś brakowało peceta i postanowił wykorzystać to, co akurat było pod ręką :)

zibi:
Cholera, miałem literówkę, jak szukałem ;/

Dzięki.

ikci:

Jak to nie ma nic o ZX Spectrum?  :)

Pod tym adresem macie plik PDF: (pierwszy od góry wynik wyszukiwania w google)

http://www.afe.polsl.pl/index.php/pl/2042/profesor-stanislaw-jura-tworca-teorii-i-zastosowan-przemyslowych-diagnostyki-oraz-zuzycia-metali-i-stopow.pdf

Archiwum Odlewnictwa PAN, Katowice 2004
Mniej więcej na stronie 18 są opisane urządzenia o których wspomniał Mat.
Z cyfrowych wersji - pierwszą wersją był Crystaldigraf  NC

"Wykorzystując zdobyte doświadczenie w Instytucie Elektroniki Politechniki Śląskiej przy współpracy Instytutu Odlewnictwa
opracowano całkowicie automatyczne, cyfrowe urządzenie CRYSTALDIGRAPH NC stanowiące wyspecjalizowany system mikroprocesorowy
oparty na mikroprocesorze Intel 8080. Zastępuje on operatora w procesie analizy oraz interpretacji przebiegu temperatury i jej pochodnej podczas krzepnięcia i krystalizacji próbki badanego stopu."
dalej:
"Urządzenia typu CRYSTALDIGRAPH NC były produkowane przez zakłady Mera ZUAP w pierwszej połowie lat 80. Aktualnie nie są już stosowane."


Po czym wprowadzono kolejną generację urządzeń - czyli to co nas najbardziej interesuje :

"Urządzenie CRYSTALDIGRAPH – NCX
Urządzenie to stanowiło kolejne unowocześnienie aparatury CRYSTALDIGRAPH NC. Podobnie jak w poprzednim rozwiązaniu zastosowano cyfrowy przetwornik pozwalający na zamianę sygnału elektrycznego z termopary na sygnał cyfrowy. Do przetwarzania danych zastosowano uniwersalny mikrokomputer Sinclair Spectrum. Dzięki możliwości prostego programowania uzyskano bardzo elastyczne rozwiązanie. Opracowane programy pozwalają na analizę metodą ATD różnych żeliw i staliw, również wysokostopowych. Ponadto urządzenie to pozwalało na rejestrowanie zamian temperatury w różnych obiektach, będąc uniwersalnym narzędziem laboratoryjnym. "


matofesi:

--- Cytat: ikci w 2015.06.18, 09:42:44 ---Mniej więcej na stronie 18 są opisane urządzenia o których wspomniał Mat.

--- Koniec cytatu ---

To już wiem dlaczego nie tego znalazłem - ta 18 strona wykroczyła trochę poza to, na co miałem czas przy pierwszej kawie ;)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej