ZX Spectrum > NAPRAWY

ZX Spectrum 48K - Issue 6A - zakłócenia na obrazie

(1/3) > >>

kaldach:
Cześć,
To mój drugi post na Forum (po powitaniu...:))
Udało mi się ożywić zakupionego jakiś czas temu gumiaka. Uszkodzona była w nim przetwornica, oraz wyrwana przelotka wraz ze ścieżką (jakiś barbarzyńca wlutowywał podstawkę pod Z80).
Pamięci 4116 jakimś cudem przeżyły, przynajmniej na pierwszy rzut oka (a raczej obrazu). Wymieniłem jeszcze profilaktycznie elektrolity i odciąłem modulator podając sygnał composite przez kondensator 1u na wejście TV (niestety mały LCD). Co ciekawe bez tego kondensatora obraz był niestabilny - praktycznie zostawało tylko białe tło (ciekawe - LCD nie miał separacji?).
Niestety jest jakiś problem.... Analizując inne posty widzę, że w przypadku Issue 6A pionowe delikatne linie to chyba normalka. Jednakże w linii poziomej tekstu widać takie poziome przebarwienie wzdłuż. Próbowałem na dwóch TV z wejściem composite i niestety efekt podobny. Do tego dochodzi minimalne śnieżenie. Zastanawiam się co można jeszcze zrobić poprawić. Dziś nie miałem czasu, aby wyjąć oscyloskop i oglądnąć jak wyglądają napięcia zasilające, oraz sygnał composite. W przetwornicy zastosowałem tranzystor 2SC1815 w miejsce uszkodzonego TR4, nie wiem, czy dla pracy tej przetwornicy jego parametry są mocno krytyczne. Napięcia są w normie. Czy ktoś z Was mierzył się z podobnym objawem?

pear:
Próbowałeś z innym monitorem ?
Może to tylko problem tego LCD, a nie ZX.

kaldach:
Tak, próbowałem na 2szt. LCD efekt podobny.

KWF:
Bez kondensatora na wyjściu wideo jest składowa stała. Z tego co pamietam ok. 2-2.3V, bo tyle potrzebuje modulator do poprawnego działania. 1uF może być trochę za mało, typowo w takich zastosowaniach kondensator odcinający składowa DC ma wartość od 100uF w górę.

andy:
Prócz 100µF proponuję też odszukać jakiś tradycyjny telewizor/monitor CRT i podłączyć na próbę. Sygnały z ZX są dość "specyficzne". LCD nie koniecznie "kupi" taki sygnał. Dlatego nadal (póki działa i mam gdzie) trzymam TV 14" z wejściami RGB i CV.
Kiedyś omyłkowo podłączyłem właśnie płytę 6A do wejścia component. Obraz cz-biały, ale za to megażyleta :)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej