ZX Spectrum > SOFTWARE

Zgodność FDD3000 i stacji ZX Spectrum +3

(1/2) > >>

makary23:
Hej!

Chciałem trochę się pobawić i odczytać część oprogramowania które mam na dyskietkach 3'' od ZX Spectrum +3 na komputerze Timex 2048 ze stacją FDD3000 i odwrotnie.
Oprogramowanie jak wiemy w zasadzie będzie zgodne - to i to to komputery Sinclair/Amstrad.

Jednak przeszukując forum nie spotkałem odpowiedzi na pytanie:
Dlaczego nie mogę odtworzyć dyskietki z ZX Spectrum +3 na FDD3000 ? Stacja czyta - tak jakby bootsector potem przesuwa głowicę daleko i cisza, CAT nie daje rezultatu - błędy odczytu...

Czy na dyskietce do FDD3000 zawsze musi być jakiś specjalny format dla TOSu Timexa ? Czy ktoś wytłumaczy laikowi o co tu chodzi  ?

Dlaczego nie mogę odczytać dyskietki na FDD3000 z Spectum +3 ?

Dziękuje za odpowiedzi !

Tygrys:
Nie odczytasz dyskietek z ZX+3 na FDD3000 z powodu różnych formatów zapisu danych. ZX+3 używa +3DOS, zaś FDD3000 systemu TOS.

makary23:
Dziękuję za szybką odpowiedź!

ZbyniuR:
Podobno istnieją poprawione ROMy zarówno TOS-u jak i +3DOS-u które czytają nie tylko własny format ale także dyskietki z tego drugiego systemu. Choć nawet wtedy każdy z formatów wymaga innej składni poleceń.
A już na pewno istnieją takie kopiery które rozpoznają dyskietki formatowane pod innymi systemami i potrafią przegrywać z nich pliki na dyskietki sformatowane inaczej. :)

Tygrys:
Mógłbyś podać źródło informacji o tak zmodyfikowanym ROM dla +3 oraz systemie TOS?

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej