ZX Spectrum > NAPRAWY

Za niskie napięcie +12v

(1/10) > >>

dto007:
Cześć!

Bardzo przepraszam jeśli temat już był poruszany ale nie znalazłem nic przy pomocy szukajki.

Zabrałem się za reanimację płyty Issue 6A. Przyszła do mnie całkiem martwa. Wygląda na wcześniej nienaprawianą. Wymieniłem spalone TR4 (na ZTX651) i profilaktycznie TR5 na BC557C oraz 7805. Jako że nie mam starego TV od razu zmodowałem TV-out na composite przy pomocy kondensatora 100u. Efekt moich działań jest taki ze coś tam widać ale sprzęt sie nie bootuje. Pomierzyłem napięcia na 4116 i zamiast 12v mam 9.36 :(. Obraz taki jak na zalącznikach. Losowe kolory ramki i zawartości. Czasami zmieniają sie pixele i następuje samoistny reboot.

Co może być przyczyną za niskiego napięcia na RAMie? Jakieś pomysły od czego zacząć podmianę elementów?

perinoid:
Jeśli nic nie było grzebane od nowości to ja osobiście na początek bym zrobił recap. I - tak, wiem, recap nie jest uniwersalnym lekiem na wszystko ale miałem już takie płyty, które recap właśnie leczył. A w tak starym sprzęcie to jest wskazane.

damik:
Z pełnym recapem na razie się wstrzymaj, jeśli już to tylko C80, C44 i C45.
Jeśli padnięty był TR4 to mogła się ubić też jakaś pamięć dolnego RAM'u.
Jakie masz napięcie -5V z przetwornicy ?
Zacząłbym od wyjęcia dolnego RAM czyli 8szt. pamięci 4116 (warto tam wstawić potem podstawki) i sprawdzenia napięć -5V i +12 bez nich, bo możliwe że któraś z nich jest ubita i obciąża przetwornicę.

tomi:
Przy takim ekranie spadek napięcia 12v może być wynikiem uszkodzenia dolnego RAM'u. Zakładam, że skoro podajesz problem z napięciem 12v pozostałe masz ok (-5V, 0V i +5V).
Sprawdź czy któreś z pamięci nie nagrzewa się mocniej niż sąsiednie IC 6-13.
Za samo napięcie 12V na pamięci odpowiada też C44 i D5 które też bym sprawdził, choć bardziej obstawiam RAM. Zakładam, że TR4 jest ok.

dto007:
Dzięki za sugestie.

Szybki poranny recap C44, C45 i C80 na tym co miałem w szufladzie... Osiowe kondensatory to raczej teraz biały kruk. Macie jakieś sprawdzone źródła? Po brexicie niestety import np. z retroleum zrobił się dość drogi...

Niestety bez zmian.

Pozostałe napięcia oprócz tego 12v wyglądają ok.
+5v: +4.96v
-5v: -5.16v
0v: 0v

+12v: +9.33v

Kości dolnego ramu jakoś specjalnie się nie grzeją, wszystkie mają podobną temperaturę ale też nie włączam tego na dłużej niż kilkanaście sekund.

@tomi, o jakiej diodzie D5 piszesz? Jakoś nie mogę znaleźć ani na płycie ani na schemacie. Chodziło Ci o D15?

Wygląda na to że czeka mnie wyciąganie 4116 a jak patrzę na te podoginane nóżki to mi się słabo robi :)

Czy piggyback jest w miarę bezpiecznym i miarodajnym testem w tym przypadku? Skoro gdzieś robi się leak do chyba nie bardzo.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej