ZX Spectrum > NAPRAWY

48k Issue2 - sama wypisuje znaki

(1/4) > >>

maxit:
Wpadł mi w ręce gumiak. Issue 2, na pierwszy rzut oka nie grzebany.

Pierwszy temat - uszkodzona przetwornica. Wymieniony ZTX650, zrobiony recap. Napięcia OK, ale cewka hałasuje jak nawiedzona.
Na testach błąd pierwszego i drugiego bitu na wysokim RAM. Ale zaciekawiło mnie coś innego...

Goła płyta podłączona wyłącznie do zasilacza i telewizora pisze sama znaki. I to o dziwo nie jeden, tylko różne :D

ULA 5C112E-2 włożona do innej płyty nie daje takich efektów...

Macie pomysł od czego zacząć?

ZorrO:
Wezwać egzorcystę. Ten awariat jest nawiedzony przez ducha sztucznej inteligencji. ;)

Maryjan:
Ale przed wezwaniem egzorcysty, sprawdził bym złączki klawiatury i ścieżki, czy nie ma gdzieś zwarcia.

pear:
Miałem taki przypadek, że dogięte były końcówki rezystorów do nóżek ULA. W moim przypadku akurat był efekt odwrotny - nie wszystkie klawisze działały.
Na cewkę można nałożyć kroplę lakieru lub przewinąć uzwojenia.

maxit:

--- Cytat: Maryjan w 2023.07.23, 17:04:15 ---Ale przed wezwaniem egzorcysty, sprawdził bym złączki klawiatury i ścieżki, czy nie ma gdzieś zwarcia.

--- Koniec cytatu ---

Logika mówi, że gdyby było zwarcie, to by jedna litera się pisała (jak wciśnięty jeden przycisk), a tymczasem wciskają się różne...


--- Cytuj ---Miałem taki przypadek, że dogięte były końcówki rezystorów do nóżek ULA. W moim przypadku akurat był efekt odwrotny - nie wszystkie klawisze działały.
--- Koniec cytatu ---

No tutaj działanie jest totalnie dziwaczne. Dlatego najpierw pytam ;)


--- Cytuj ---Na cewkę można nałożyć kroplę lakieru lub przewinąć uzwojenia.
--- Koniec cytatu ---

Dzięki! Rozumiem, że można zastosować też cewkę od szaraka. Ona ma plastikowy kapturek i chyba jest dzięki temu cichsza..

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej