Autor Wątek: Zastępczy ROM testowy  (Przeczytany 6593 razy)

Ruth_2006

  • *
  • Wiadomości: 31
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Odp: Zastępczy ROM testowy
« Odpowiedź #30 dnia: 2022.05.22, 22:31:58 »
Często robię zdjęcia czegoś tam co psuję aby właśnie w takim momencie mieć odpowiedź. Moim zdaniem nie było zwarcia.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Zastępczy ROM testowy
« Odpowiedź #31 dnia: 2022.05.22, 22:36:36 »
Jak nie zwarcie to może przerwa  ;D
Najlepiej to "przegwizdać" miernikiem, taka metoda prawdę Ci powie, bo widziałem już płytki na oko wyglądające dobrze a jednak miernik rozwiewał zwykle wszelkie wątpliwości  :)
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Zastępczy ROM testowy
« Odpowiedź #32 dnia: 2022.05.22, 22:41:43 »
Czyli po wymianie 7805 padła przetwornica. Gdy zainstalowałeś nowy 7805 i wymianie dolnego RAM (zakładam, że padł przy uszkodzeniu przetwornicy), komputer jeszcze uruchamiał się normalnie? Górny RAM padł później, czy to się stało wszystko na raz? Kiedy wyciągałeś CPU i skąd masz pewność, że jest sprawny?

@damik: gdyby miał przerwę gdzieś przy podstawkach górnego RAM, to raczej nie zaburzałaby ona pracy zewnętrznego ROM.

Ruth_2006

  • *
  • Wiadomości: 31
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Odp: Zastępczy ROM testowy
« Odpowiedź #33 dnia: 2022.05.22, 22:47:17 »
1) Komputer sprawny.
2) Chciałem wymienić 7805 na na TSR-1 2450 i zamontowałem go na odwrót
3) Cewka piszczy. Komputer padł.
3a) Zamieniam TSR-a na prawidłowe połączenie. Cewka piszczy. Komputer martwy.
4) Zmieniam TSR-a na 7805 (nowy egzemplarz). Komputer nadal martwy, ale cewka już nie piszczy
5) Reanimuję przetwornicę wymieniając TR4
6) Komputer nadal martwy. Stan obecny.

Po naprawie przetwornicy i sprawdzeniu prawidłowości napięć wymieniałem dolny RAM, CPU i ULA na takie kości które wiem że działały bo wkładałem je do Spectrum przed tą awarią

Każda zmiana na płycie w czymś to kolejna wymiana kostek CPU, ULA i pamięci RAM (tak na zmianę wachluję) - i nie widzę zmian, możliwe że oba zestawy są OK lub martwe
« Ostatnia zmiana: 2022.05.22, 23:08:42 wysłana przez Ruth_2006 »

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Zastępczy ROM testowy
« Odpowiedź #34 dnia: 2022.05.22, 22:52:02 »
@damik: gdyby miał przerwę gdzieś przy podstawkach górnego RAM, to raczej nie zaburzałaby ona pracy zewnętrznego ROM.

No nie do końca, jeśli jakaś przerwana linia/ścieżka leci gdzieś dalej do innych obwodów to już raczej komp się nie podniesie.  ;)
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Zastępczy ROM testowy
« Odpowiedź #35 dnia: 2022.05.23, 00:11:49 »
@damik: No ale chyba akurat ścieżki do złącza krawędziowego nie przechodzą przez górny RAM, więc ROM zewnętrzny powinien działać.

@Ruth_2006: Nie wiem, co mogło wyjść z Traco przy odwrotnym jego zasileniu. Na pewno nie wyszło 5V, więc przetwornica nie zaczęła się przełączać, poszedł duży prąd przez cewkę i TR4, co skończyło się spaleniem tego ostatniego. Na Twoim miejscu poszukałbym kogoś z opodstawkowanym Spectrum, żeby przede wszystkim wyselekcjonować sprawny zestaw elementów, bo tak to możesz je do śmierci przekładać, a okaże się, że po prostu masz np. oba CPU padnięte.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Zastępczy ROM testowy
« Odpowiedź #36 dnia: 2022.05.23, 00:18:03 »
Ale nie tylko o złącze krawędziowe tutaj chodzi lecz o całą resztę systemu, nie dam głowy bo nie mam tutaj projektu tej wersji PCB pod ręką jednak nie możemy też tego wykluczyć.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Ruth_2006

  • *
  • Wiadomości: 31
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Odp: Zastępczy ROM testowy
« Odpowiedź #37 dnia: 2022.06.11, 14:51:31 »
Płyta wróciła z naprawy. Tak jak podejrzewałem podł ROM (jedyna rzecz jaką już nie sprawdzałem) a przy okazji dostało się pamięci RAM
Do tego okazało się, że interfejs testowy ma zimny lut. To równanie z dwiema niewiadomymi którego nie mogłem sam rozwiązać.
Na płycie Spectrum poprawić trzeba było jeszcze ścieżki pod RAM-em.
Uporządkowany został bałagan w typie scalaków. Za PRL-u ktoś naprawiał tym co akurat było dostępne raz LS a raz HCT

Jako że oryginalny ROM na rynku jest ciężko dostępny i drogi - wybór padł na EPROM, a ponieważ jego pojemność jest większa niż oryginału
więc aż się prosi o drugi bank testowy. Na płycie zagościł mini przełącznik i w ten oto sposób stałem się posiadaczem upragnionego ROM-u
testującego w wersji nie mobilnej :)

Temat zasilania na TSR zostawiam w spokoju, lepsze jest wrogiem dobrego.

Spectrum jest już cały opodstawkowany i może pełnić rolę testera wszelakiej maści RAM-ów i innych komponentów.
Zostaje już tylko zamontować cylindryczne elektrolity i zrobić coś z klawiaturą. Membrana ma około 1,5 roku była mało używana a już
szwankuje. Zrobię przedłużke i sprawdzę czy to gniazda czy już folia padła. Jeśli to drugie to chyba zdecyduję się na radykalne
posunięcie ...

Dziękuję wszystkim za pomoc i zainteresowanie. Pozdr.

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Zastępczy ROM testowy
« Odpowiedź #38 dnia: 2022.06.12, 11:25:43 »
Temat zasilania na TSR zostawiam w spokoju, lepsze jest wrogiem dobrego.
Nie zgodzę się. Powiedzmy sobie szczerze: to nie scalona przetwornica uszkodziła komputer, tylko odwrotne jej zamontowanie, które uszkodziło wewnętrzną przetwornicę i RAM. Równie dobrze mogłeś podłączyć porządny współczesny zasilacz, tylko o odwrotnej polaryzacji, a potem twierdzić, że jednak oryginalny lepszy. Po prostu trzeba uważać co się robi. Fajnie, że udało się naprawić.