ZX Spectrum > RÓŻNOŚCI

Niepożądane porównania sprzętu

(1/29) > >>

Ender:
Widzę, że sporo grupa ma na tym forum olbrzymią wiedzę w zakresie 8-bitowców. Pozwolę sobie (z pewną dozą nieśmiałości - zupełnie jak kiedyś w reklamie ;) ) zaproponować porównanie 8- bitowych procesorów tj. Z80, MOS 6502 , MOS 6510, Motorola 6800 oraz możliwości graficznych sprzętów wówczas dostępnych (Atari XE, Atari 7800, C64, CPC 6128 Plus, CPC 6128, NES, ZX Spectrum) i co tam jeszcze się da. Nie chodzi o przepisywanie suchych faktów z Wiki, ale o opinie kogoś kto używał, zna się na grafice, elektronice, wie jak to było naprawdę, zna jakieś "smaczki" odnośnie tych układów itd. Pozdrawiam

PS. Myślę, że to mogłoby być w tym wątku, ale w razie gdyby nie, to proszę Administrację o przeniesienie posta i założenie nowego wątku.

ZbyniuR:
Oj chyba by trzeba zacząć od przypomnienia numerków, rejestrów, bitów, rozdziałek. Szczerze to nie bardzo wiem co masz na myśli skoro chcesz tego uniknąć. Dodaję pliczki z moimi bazgrołkami które mogą zaoszczędzić wertowania Wiki. ;)

Ender:
Przejrzałem, dzięki. Mnie jako laika w kwestii elektroniki interesuje, który z wymienionych proceosorów jest najlepszy i dlaczego? No i który waszym zdaniem sprzęt posiadał najlepsze możliwości graficzne i dlaczego? W Internecie spotkałem się z opinią, że układ (Maria) z Atari 7800 był najlepszy wśród sprzętu 8-bitowego. Ciekawi mnie, czy tak było naprawdę, czy to tylko opinia fana Atari. Podobnie rzecz się ma z procesorami, wiem, że fani Atari i Commodore będą chwalić MOS-a, inni powiedzą, że Z80, bo ich ukochane maszynki miały takie procki, a jak się ma sprawa z Motorolą 6800 no i jak wypada procesor przygotowany przez Hitachi (wersja 6309 i wersja Z80)? Ja nawet jeśli znajdę jakieś dane, to niestety nie będę potrafił ich przeanalizować i wyciągnąć wniosków. No i na koniec co myślicie o eZ80?

ZbyniuR:

Skąd to pytanie? Chcesz zakończyć czy kontynuować wojenki sprzed lat? ;) Myślę że różni ludzie mają swoje ulubione procesory, ale nie ma czegoś takiego jak najlepszy procesor. Po prostu zadania do jakich się ich używa i konfiguracje z innymi specjalizowanymi układami są tak różnorodne, że to co się sprawdza w jednym przypadku w innym już tak dobrze sobie nie radzi.
Najpopularniejszymi 8bitowymi procesorami były MOS 6502 (1975) i Zilog Z80 (1976). 6502 i pokrewne zastosowano w sprzedających się milionami Apple II, Atari 2600/XL/XE, Commodore Vic20/C64/C128, BBC Micro i Nintendo NES znana w Polsce jako Pegasus. Oraz wiele innych mniej znanych konstrukcji. Podobnie Z80 w popularnych ZX Spectrum, Amstrad CPC/PCW, MSX, Nintendo GameBoy, Sega Master System i wiele mniej znanych maszyn głównie ze systemem CP/M. Oba procesory stworzyli ludzie którzy odeszli z rodzimych firm. 6502 to przerobiona Motorola 6800, który w rodzimej firmie wyewoluował do 68000 (1979) i kolejnych pokoleń tzw. 68k znanych z Apple Macintosh, Atari ST, Amiga i Sega Genesis. A Z80 to przeróbka Intela 8080 który w rodzimej firmie wyewoluował do 8086 (1978) i kolejnych pokoleń tzw. x86 przez Pentiumy i inne aż do dzisiejszych wielordzeniowych wymiataczy w PeCety, Xbox, iMac.
Czym się różniły? - Założeniami. 6502 cechował pewien minimalizm i prostota bo miał być tani, jeszcze bardziej niż Motorole, a Z80 rozbudowywano bo miał być mocny, jeszcze bardziej niż Intele. Co nawiasem mówiąc na dłuższą metę lepiej wyszło Intelowi. Co prawda istnieje parę innych firm i rodzin procesorów mniej znanych szerokiemu odbiorcy, bo konstruowanych do innych celów niż trafienie pod strzechy, z których słyszeliście może jedynie o MIPS znanym z N64, PSX, PS2 i PSP.

I w zasadzie te dwie koncepcje projektowania procesorów czyli tani prosty i większy mocniejszy, przetrwały do dziś. W tej pierwszej koncepcji procesory mają mniej rejestrów i krótszą listę prostszych rozkazów wykonywanych w krótszym czasie, a w drugiej więcej rejestrów (a w późniejszych czasach także pamięci podręcznej Cache) i dłuższą listę bardziej złożonych rozkazów, bez martwienia się o to jak szybko będą się wykonywać, bo można dodać szybszy zegar z wiatrakiem, a ich odbiorców stać na większe rachunki za prąd.

Motorola się już dziś nie zajmuje procesorami. Sprzedali fabrykę Freescale, którzy stworzyli ColdFire i jak dotąd nie zawojowali świata. A wcześniej przy współudziale IBM i Apple stworzyli mały tani procesor PowerPC (1991) który w założeniach miał umieć wykonywać kod zarówno 68k jak i x86, co w tym drugim przypadku szło mu wolno. Powstały na tym procku Power eMac, karty turbo do Amig, Nintendo Wii, Xbox 360, po części też PlayStation 3. A dziś? - Stacjonarnym światem rządzą mocne i drogie Intele i AMD-ki, także w laptopach ich lżejsze wersje. A co się stało z małymi i tanimi? - Ano rządzą małym i tanim światem, bo w każdym kieszonkowcu, PDA, GPS-ie, iPhonie, Nokii, MP3-ce, prawie w każdej komórce, tablecie, twardym dysku i drukarce siedzi i cyka klon procesorka na licencji firmy ARM. A protoplastą ich pierwszej konstrukcji z 1985 roku jest przekonstruowany 6502. :)

Maszynki sprzed lat z 6502 zwykle miały zegary od 1 do 1.7 MHz oraz scalaczka do grafy i sprajtów do pomocy. A te ze Z80 taktowano zwykle 3.5 do 4 MHz a sprajty miały tylko te co były konsolami. Lista rozkazów w tym pierwszym ma kilkadziesiąt pozycji (bodajże ok 70) a Z80 grubo ponad 200 w tym sporo dwubajtowych które się wolniej wykonywały stąd ten szybszy zegar, by to nadrobić. O rejestrach nie piszę bo raz, że ledwo pamiętam, a dwa póki nie pisujesz w kodzie maszynowym nie jest ci to potrzebne. :)
Przyznam że pierwsze słyszę o układzie Maria, czytam że jest ciut kolorowszy niż to co siedzi w Atari XE. Firma Atari była największą firmą konsolową od 1977 do 1983. Potem rynek się załamał i pojawiła się Nintendo Entertainment System, (o rok wcześniej niż Atari 7800). Potem rywalizowała przez lata ze Segą a później ze Sony PlayStation, a inni starają się za nimi nadążyć.
W latach 80ych kilka milionów sprzedanych sztuk, oznaczał ogromny sukces rynkowy, a dziś co roku produkuje się ponad 300 mln PeCetów i ze 2 razy tyle smartphonów, w niezliczonych wersjach i odmianach.

Co do eZ80 to jest to drugi duży sukces rynkowy firmy Zilog, ale produkują go do komputerów sterujących liniami produkcyjnymi we fabrykach. Procek jest 4 razy wydajniejszy niż Z80 z takim samym zegarem, można go taktować do 50MHz i ma 24bitowe rejestry zamiast 16bit, choć podobno mimo tego jest kompatybilny ze Z80 bardziej niż inne jego rozwinięcia, jakie nie cieszyły się takim powodzeniem. A od dwóch dni próbuję nakłonić speców od elektroniki na forum CPCWiki, by się wypowiedzieli, czy da się to wstawić w Amstrada. I mam wrażenie że ani im się nie chce o nim poczytać, ani ryzykować uszkodzenia sprzętu, na eksperymenty. :|

A to moje dyrdymały o zbliżonych tematach na PPA > http://www.ppa.pl/forum/hyde-park/24701/hej-byly-czasy-c64-i-atari/2#m350785

Ender:
Nie chcę wywoływać żadnej wojenki. Twoje odpowiedzi wpasowują się w to czego szukałem. Porównywanie suchych danych przez kogoś kto się na tym nie zna (czyli ja), niczego mi nie wyjaśni. Jaki sprzęt miał najlepsza paletę kolorów i inne takie rzeczy?

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej