ZX Spectrum > POWITANIA

Witam Spec-userow

(1/3) > >>

poke():
Hi.
Nazywam sie Tom,zawodowo zajmuje sie programowaniem.A wszystko zaczelo sie...

Wychowałem się w latach '80 na procesorze Z-80 (ZX Spectrum) gdzie stworzyłem kopie tego komputera przy pomocy ~40 układów
logicznych TTL zastępując tym specjalizowany układ ULA.Dało mi to możliwość poznania działania sprzętu na poziomie pojedynczych bramek logicznych i opanowania programowania w kodzie maszynowym w bardzo młodym wieku.

Stworzyłem emulator na Windows testujac rozne techniki dostepu do mediow Audio/Video - ale to nie jest duze wyzwanie.
Teraz mam na ukonczeniu emulator napisany w postaci Pluginów na odbiorniki cyfrowe SetTopBox DVB - 90% roboty juz wykonalem.
Odbiorniki te posiadaja RS-232 i gniazdo Ethernet RJ-45 co za tym idzie pokusilem sie o implementacje streamingu - gdzies krazy taki fikm na YT.
Poniewaz emulator pracuje na procesorach ktore nie sa zbyt wydajne (TexasInstruments na ARM7 i Fujitsu H60) - nie taka ich rola w odbiornikach czesc
procedur (np. renderowanie grafiki na OSD) zmuszony bylem napisc w maszynowce grzebiac bezposrednio po buforze ramki.
W odbiornikach tych dodalem prosty system plikow i kompresje ZLIB umozliwiajaca przechowanie w wewnetrznej pamieci FLASH ok. 320kB danych przeznaczonej na pliki TAP/Z80/SNA,itd.Podczas trwania reklam fajnie jednym nacisnieniem guzika pilota podczerwieni wywolac male okno EMULATORA z ulubiona gra.
Poniewaz pilot zdalnego sterowania nie posiada wszystkich 40 klawiszy-zawsze mozna wywolac pomocnicza klawiature w oknie OSD i wstukac odpowiednie znaki.
Istnieje rowniez mozliwosc sterowania poprzez HyperTerminal(tcp/ip lub rs-232)
Niebawem przesle screeny.

Tom

Tygrys:
Witaj!

Masz jeszcze tego klona, który stworzyłeś?

Czekamy na screenshoty emulatora!

Gryzor:
Pozdrowienia,

A moze pochwalisz w jakims watku tym clonem ? Masz jakies dokumenty i w ogole jak to robiles.
To raczej niebanalne osiagniecie.

Boyo:
Witaj.
Ciekawy projekt! Z zainteresowaniem czekam na jego ukończenie i mam nadzieję że pochwalisz się wynikami.
Pozdrowienia.

poke():
Witam.

Klon ma rozmiary 10x10 cm zbudowany na płytce uniwesalnej łaczyłem nóżki białym kenarem.Zbudowany był na static RAM,pamięci EEPROM (nie ROM)(w '95 dodałem AY).Przy budowie ULA posiłkowałem się schematami-odbitymi na xero w formacie A3 zdobytymi od zawodowych elektroników z Krakowa(naukowców z Politechniki).Pamietam ze cena RAMow byla okropna jak na owe czasy-w sumie klon+zasilacz(stabilizowany)+meltalowa obudowa kosztowala prawie tyle co orginalny ZXSpec-z Pewxu.

Teraz mam zawirowania w sprawach zawodowych.Jeżeli się ogarne...
Zamieszcze zdjecia "PCB" samoróby jak to odpale chciabym sprawdzic tstate - na 100% nie są zgodne z żadnym orginałem lub klonem.Podobno tu przy static RAM procesor wogole - nie jest zatrzymywany - przy generowaniu grafiki- tak slyszalem od ludzi kiedy otrzymywalem od nich schematy.

Klon ten zasilany jest ze źrodla +5V (prawie 1,3A),nie posiada dekodera PALowskiego - poł swojej młodosci spedziłem przy obrazie Black-White na zielonym monitorze:) ,pierwsze kolory zobaczyłem dopiero na emulatorach komputerow PC.
Co posiadam:-te schematy samoróby.
Duzo gazet "Bajtek","Komputer" i kaset Stilon z nagraniami programow - jest to dla mnie bezcenny source.

Co do emulatorów:
Pod Win32 nie będe sie rozpisywał - zadna rewelacja - alplikacja trzyma TState ;) Tysiace takich alplikacji dostepnych.

Interesująca checą to odbiorniki DVB Illusion np.
http://com.satmedia.at/s_product_detail.php?pr_idr=1192&ag1=&ag2=&grpname=ILLUSION%20M2T%20DVB-T%20(inkl.%20DVB-Antenne)

Rozwijałem kiedyś oprogramowanie dekodeów wiec zostalo mi narzędzia dla oparte o narzedzia GNU dla kompilacji Pluginów.

Emulator oparłem:
- o rdzeń Z-80 Pana Marat Fayzullin - dopisałem liczenie TState's+pattern opoznien dostepu dla content memory.
- Dzwiek Beep korzystam z bibloteki BlipBuffer'a + obsługe AY wyciagnieta z emulatora MAME.

Co do Sinclaira-dlaczego nie rozbudowal troche ULA - teoretycznie nic by to wiecej nie kosztowalo funtów...to temat na inny watek.Moze zabraklo kadry inzynierskiej w tych czasach w tamtym miejscu.

Kto z Kolegów posiada ksiazke "Ula: How to Design a Microcomputer"? Jezeli tak warto kupic? a jak nie to gdzie to zdobyć...

---
Tom.



Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej